به گزارش شمس آباد نیوز؛ اردشیر غیبی حاجیور، رئیس شورای شهر چلگرد در گفت‌وگو با شمس آباد؛ اظهار کرد: ما هنوز در بعضی از سطوح مدیریتی، میانی و پایین شاهد عدم پذیرش جایگاه حقوقی شوراها هستیم، وقتی می گوییم شوراها به عنوان مردمی ترین نهادی که از بطن مردم برخواسته اند و ماهیتی جز خدمت رسانی به مردم ندارند و آنقدر اهمیت دارند که در قانون اساسی ما یک فصل و هشت اصل را به شوراها اختصاص داده اند که این مسئله ماهیت جایگاه شورا را می رساند که واقعا جایگاه بسیار بالایی دارد و به عنوان یک پارلمان کوچک خدمت رسانی می کند و مردم را با مسئولین ارتباط می دهد و همچنین مشکلاتی که وجود دارد.

غیبی حاجیور ادامه داد: شورا از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است و بدیهی است که اگر هرچه زودتر تشکیل می شد بهتر می توانست منشاء اثر باشد و کار خدمت رسانی را انجام دهد.

در پرداخت حقوق کارکنان شهرداری مشکلات داریم

وی با بیان اینکه شورای اسلامی دوره پنجم نوپاست، اصل اولیه خود را برسه محور برنامه زمان بندی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت گذاشته است افزود: حتی در حقوق های کارمندان شهرداری هم مشکل داریم و معوقه های زیادی را داریم و با این معضل روبرو هستیم، در برنامه های کوتاه مدت بیشتر سعی کرده ایم تا بحرانی که در شهرداری است را برطرف نماییم تا نیروهای شهرداری با آرامش خاطر به فعالیت ادامه دهند.

غیبی حاجیور بیان داشت: شهرداری و شورای شهر مثل پدری است که دوست دارد بهترین ها را برای عزیزانش فراهم نماید، ولی واقعا با کمبود بودجه هیچ کاری را نمی توان انجام داد و مشکل کمبود بودجه است که در سالهای گذشته واقعا مشکل ساز بوده و خیلی از پروژه های عمرانی تعطیل بوده و یا متوقف شده اند.

وی ادامه داد: در بحث بودجه هم دچار مشکل شدیم که ان شاء الله با درایتی که مسئولین به کار خواهند گرفت با رایزنی که داریم بتوانیم یک سری از عوارضات را مطالبه نماییم و در این زمینه اقداماتی را انجام دهیم
 
رئیس شورای شهر چلگرد بیان داشت: اولین رویداد و اتفاق مهمی که در شورای پنجم اتفاق افتاد، تشکیل کمیسیون های تخصصی بود که در ادامه کار از افراد صاحب نظر دعوت به عمل آمد ومطمئناً در آینده نزدیک خروجی این کمیسیونها را شاهد خواهیم بود ودر اینجا هم لازم می دانم تا ازهمه صاحب نظران ومتخصصانی که واقعاً همکاری کردند ودر این کمیسیونها شرکت کردند وما را از نظر خود بهره مند نمودند کمال تقدیرو تشکر را داشته باشیم.

نقش شوراها در پیشبرد امور و پیشرفت شهرها و روستاها

غیبی حاجیور قانون گذار شوراهای شهر و روستا را برای مشارکت مردم در امور اجرایی و همچنین حاکمیت مردم بر مردم در نظر گرفته است لذا به نظر بنده اولین اصل برنامه ریزی از پایین به بالا با استقرار کامل شوراهای اسلامی انجام می شود به هر صورت شوراهای شهر و روستا هها می توانند نطرات مردم را بگیرند چون نماینده مردم هستند و به عنوان یک پارلمان کوچک پل ارتباطی باشند بین مردم و مسئولین و مشکلات را ارائه دهند و پیگیر باشند و بتوانند از طرق مختلف مشکلات مردم را حل کنند.

آسفالت ضروری اصلی شهروندان و اولویت ما

وی آسفالت خیابان ها و کوچه ها و ترمیم آسفالت خیابان‌های این شهر ازجمله مطالبات جدی شهروندان از شهرداری است بنابراین شهرداری برای کسب رضایت شهروندان تمامی خیابان‌ها و معابر که نیاز به ترمیم دارند را با اولویت‌بندی آسفالت و بهسازی می‌کند.‌

رئیس شورای شهر چلگرد گفت: عملیات بهسازی و ساماندهی پیاده روها و معابر عمومی شامل اجرای عملیات جدول و تایل گذاری می باشد.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : نیروهای انقلابی باید شاخص‌ و مبنا داشته باشند

وی با اشاره به اینکه هدف از اجرای این طرح افزایش ضریب ایمنی، تردد آسان و ترغیب به امر پیاده روی و جلب رضایت شهروندان همچنین ارتقاء سطح کیفی ساختار های شهری از دیگر اهداف ما خواهد بود افزود: بهسازی و زیبا سازی شهر از مهمترین حقوق شهروندان است و مسئولان باید فرایند های رسیدن به این مهم را سر لوحه کاری خود قرار دهند.

غیبی حاجیور با تاکید بر اینکه پیاده روهای خیابان های اصلی بخصوص شهرک عشایری بازسازی و ترمیم خواهند شد ادامه داد: کیفیت خیابان ها نامطلوب، فرسوده و ناکارآمد بافت پیاده روها و لزوم اصلاح و بازسازی آن نیاز است.

وی با اشاره به اینکه پیاده روها به عنوان یکی از عناصر اصلی فضای شهر، جزء لاینفک زندگی شهری به شمار می آیند و نقش مهمی در پویائی و زیبایی شهری دارند بیان داشت: در راستای دیگر کارهای عمرانی شهرداری چلگرد پیاده روها اصلاح و ترمیم خواهند شد که این عملیات شامل تخریب جداول و سنگفرش های فرسوده و جانمائی آن با جداول و سنگفرش های نو خواهد بود.

غیبی حاجیور اضافه کرد: با توجه به درخواست شهروندان و با نظر کارشناسان شهرداری با عنایت به پرتردد بودن مسیر جاده های اصلی که به عنوان شاهراه مناطق تفریحی و گردشگری شهر شناخته شده است، کار روکش آسفالت این خیابان انجام خواهد شد.

خرید ماشین آلات سنگین برف روبی

وی خاطرنشان کرد: امکانات و ماشین آلات این شهرستان در هنگام مواقع بحرانی فصل سرما، اصلا پاسخگو نخواهد بود و نیازمند تکمیل و تجهیز است.

رئیس شورای شهر چلگرد با اشاره به به کمبود این ماشین آلات در صورت نیاز به ماشین آلات سنگین جهت برف روبی جاده های شهر و کوچه ها و خیابان ها افزود: از همین رو از ماشین آلات بخش خصوصی نیز استفاده می شود اما درصدد خرید این دستگاه ها برای شهرداری هستیم.

توسعه برنامه های فرهنگی

غیبی حاجیور فعالیت‌های فرهنگی و دینی  در برنامه شورای پنجم با همکاری سپاه ناحیه کوهرنگ و سایر ادارات متولی از اولویت ه ا دانست و بیان داشت: با توجه به ضرورت گسترش فعالیت‌های فرهنگی، حمایت از این فعالیت‌ها در برنامه شورا شهر چلگرد مورد توجه جدی قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: از مسئولان می خواهیم که برای رونق‌بخشی به فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی حمایت کنند، باید تعامل بیشتری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشته باشیم تا نمایندگان در جریان مشکلات این شهر قرار بگیرند.

ناوگان حمل و نقل نیازمند نوسازی است

رئیس شورای شهر چلگر با اشاره به اینکه در سال اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال، نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری عمل به معیارهای اقتصاد مقاومتی است عنوان داشت: بحث ساماندهی، تجهیز و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و همچنین تسهیل خدمت رسانی به مردم از دیگر برنامه‌هایی است که در شورا مطرح است.

کمبود فضای سبز ناراحت کننده است

وی گفت: شهرستان کوهرنگ با وجود دارا بودن پتانسیل‌های قابل توجه در حوزه منابع طبیعی و فضاهای سبز شهری با کمبود شدید سرانه فضای سبز مواجه است به طوری که سرانه فضای سبز در این شهرستان صفر است که جای بسی تاسف دارد.

غیبی با اشاره به ناچیز بودن سرانه فضای سبز چلگرد در کنار توسعه افقی فضاهای سبز توسعه عمودی آن را نیز در شهر ممکن دانست و افزود: با ایجاد باغچه ها و فضاهای سبز در بالکن ها و سقف های آپارتمان ها فضای سبز عمودی محقق می شود که باید این موضوع در میان اهالی فرهنگ سازی شود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - چالش‌های پیش روی حزب دموکرات کردستان عراق

وی باین داشت: با کوشش و همت مسئولان ضروری است نهضت توسعه فضای سبز در شهر چلگرد به معنای واقعی راه بیفتد چرا که کوشش مستمر در این حوزه نتایج مطلوبی در افزایش شور و نشاط اجتماعی و عمران شهر به همراه خواهد داشت، اما در این بین نباید نقش شهروندان را نادیده گرفت.

پیاده رو ها ساماندهی می شوند

وی خاطرنشان کرد: پیاده‌روها از نظر سیمای شهری و از جنبه‌های فرهنگی، اجتماعی حائز اهمیت است، بسیاری از مهندسان و طراحان شهری، به منظور افزایش زیبایی معابر، از پیاده روهای تزیین شده، سرسبز و وسیع استفاده می‌کنند، زیرا آنان به ارزش وجودی انسان و ارزش هویت بخشی و انسانی کردن شهرها پی برده‌اند.

غیبی تاکید کرد: سطوح ناصاف، عرض کم، سد شدن معابر بواسطه مصالح ساختمانی و اجناس مغازه ها و… از مشکلاتی است که عابران پیاده، هر روز با آن روبرو می شوند، از این رو این شورا اهمیت و توجه به پیاده و پیاده رو سازی استاندارد و کاربردی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با بیان اینکه شهروندان با بردن فضای لازم در پیاده رو با شادی و مسرت گام بر دارند و تعاملات شهری را همواره با خانواده های خود شکل دهند و چنین حضوری در عرصه شهری به پویایی شهر منتهی شود افزود: عرض مناسب که با توجه به تراکم جمعیت، نوع محور و میزان رفت و آمد هر منطقه ایجاد شده است، شیب طولی – عرضی پیاده رو ، که برای جلوگیری از اجتماع شدن آبهای سطحی است ، باید مناسب باشد تا باعث هدایت آبهای سطحی به جوی های کنار شود.

احداث پارک نیاز مردم چلگرد است

رئیس شورای شهر چلگرد با اشاره به اینکه به دنبال درخواست‎‎های مردمی در این باره، شهرداری چلگرد ایجاد پارک‌ها در شهر را برای آینده ‎در دستور کار قرار داده است اضافه کرد: این‌که پارک‌ها نباید صرفا فضایی باغی یا باغچه‎‎ای باشند، لازم است که فضای سبز شهری هدفمند و موضوعی گسترش یابد تا نیاز اقشار مختلف مراجعه‎‎کننده به این فضاها را رفع کند.

وی گفت: زمانی که شهروندان و گردشگران برای گذران اوقات فراغت به پارک‌ها مراجعه می‌کنند، باید لذت کافی را ببرند.

صنعت گردشگری باید تقویت شود

غیبی ادامه داد: صنعت گردشگری کوهرنگ باید روی ریل رونق و توسعه قرار بگیرد هرچند زیرساخت های آن به ویژه در بخش اقامت و اسکان جواب گوی گردشگران و تورهای گردشگری نیست.

وی با بیان اینکه مطرح شدن گردشگری به عنوان محور پیشرفت و توسعه اقتصادی در کنار افزایش سرعت تقاضا بیشتر از عرضه، نیازمند عزم ملی در حذف موانع است، اضافه کرد: ضرورت دارد تا زیر ساخت های گردشگری در کوهرنگ و بخصوص شهر چلگرد از جمله مراکز اقامتی، حمل و نقل و راه ها واحدهای پذیرایی بین راهی، دفاتر خدمات مسافرتی، تعداد شرکتهای مسافرتی و فرصت های سرمایه گذاری در جذب و حمایت از سرمایه گذاری این بخش مورد توجه و تقویت قرار گیرد.

رئیس شورای شهر چلگرد گفت: همچنین نباید این مهم فراموش شود که نظارت بر هزینه های اقامت وارائه خدمات، لازمه جذب و توسعه گردشگری است که علاوه برجذابیت های تاریخی و طبیعی، فرهنگ و تمدن آن نیز برانگیزاننده رغبت و تمایل در گردشگران است.

وی با اشاره به اینکه امروزه گردشگری و سیر و سیاحت، ابزاری مناسب برای تعاملات فرهنگی و ارتباطی به شمار می رود و اتخاذ دیپلماسی صحیح، توسعه بخشی و رونق عرصه های مختلف این صنعت است تاکید کرد: حذف موانع پیش روی سرمایه گذاری در این امر و حمایت و تشویق بخش خصوصی به معنای واقعی کلمه از جمله عواملی است که باعث تحقق اهداف ‌از پیش برنامه ‌ریزی شده برای صنعت گردشگری می شود.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - گرانی، راهکار ترک سیگار؟

وی یادآور شد: فرهنگ سازی مناسب برای جذب گردشگری را یک عامل کلیدی است که نیازمند برنامه‌ ریزی مدونی در تمام جوانب است.

غیبی مهمترین سازمانی که می‌تواند نقش بسزایی در صنعت گردشگری داشته باشد را شهرداری عنوان و یادآور شد:اما اگر بستر و زیر ساخت‌های گردشگری، سامانه حمل و نقل مناسب برای سرویس دهی بهتر به توریست و فرهنگ عمومی ارتباط با توریست در شهر وجود نداشته باشد ممکن است این فرصت ارزنده برای توسعه صنعت گردشگری را از دست داد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت تحقق جامعه اسلامی گفت: ترویج فرهنگ ایرانی و اسلامی ما نکته دیگری است که بسیار قابل توجه بوده و در برنامه ریزی برای ارتقای فرهنگی شهر چلگرد کوشش شده تا جامعه را به مسیری ببریم که فرهنگ اسلامی جامعه نگه داشتن شده و همان فرهنگ اصیلی که ریشه تاریخی در اسلام و فرهنگ مردم دارد ترویج پیدا کند.

مردم از نحوه اجتماع آوری زباله بسیار گلایه مند هستند

غیبی با اشاره به برخی نارضایتی های شهروندان از ناهماهنگی در اجتماع آوری زباله موجب توجه ویژه به بخش مدیریت پسماند این شهر شده است تصریح کرد: بر اساس رویکرد جدید شهرداری چلگرد در بخش مدیریت پسماند شهری به زودی ساعت های مشخص برای اجتماع آوری زباله ها در سطح شهر تنظیم و به شهروندان اعلام می شود.

وی با اشاره به اینکه بدهی در شهرداری ها امری طبیعی است، گفت: این شهرداری حدود ۲۰ میلیارد ریال بدهی دارد و میزان دقیق آن جهت ارایه به شوری اسلامی شهر چلگرد به زودی بواسطه کارشناسان شهرداری برآورد می شود و همه گزارش های مالی شهرداری چلگرد به صورت شفاف، منطبق بر قانون و مستمر به شورای اسلامی شهر ارائه می شود.

رسانه دست راست شورا و شهرداری

رئیس شورای شهر چلگرد با اشاره به ضرورت همراهی و تعامل رسانه ها برای رفع مشکلات شهری اضافه کرد: رسانه ها می توانند منعکس کننده مشکلات شهری باشند.

وی ادامه داد: رسانه ها با تولید محتوی می توانند حقوق شهروندی را در بین اقشار مختلف مردمی تبیین کنند و در راستای مرتفع کردن مشکلات و معضل های اجتماعی و فرهنگی شهر گام بردارند.

احیا و حمایت از ورزش های بومی محلی

وی با بیان اینکه بازی های بومی که مانند هر ورزشی مفرح، جذاب و پر از هیجان است، به دلیل اینکه ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم خودمان دارد می تواند ظرفیتی برای جذب گردشگران خارجی نیز باشد افزود: بازی های دوران کودکی ما که امروز به تدریج در حال فراموش شدن است آنچنان مهیج، خاطره انگیز، متنوع و جذاب بود که امروز تنها راه برون رفت از یکنواختی و سکون زندگی در بازگشت به همان بازی ها است، بازی هایی که برای ما تنها بازی تلقی می شد اما در دل خود معرف یک هویت و فرهنگ غنی بود.

رئیس شورای شهر چلگرد در انتها گفت: دست دوستی و معاونت به سوی همه ی مردم، نهادهای انقلابی، دستگاههای اجرایی، استانداری، فرمانداری، سپاه پاسداران، نیروهای نظامی و امنیتی و دستگاه محترم قضا دراز می کنیم، دوست داریم مدد حال ما باشند تا با تمام قوا نسبت به رفع مشکلات اقدام خواهیم کرد، نگاه ما، نگاه خدمت رسانی خواهد بود امید است که مردم با توجه به اینکه تازه در جایگاه خود مستقر شده ایم حوصله و صبر به خرج دهند تا انشالله تحول در شهر را ببینند.

گفتگو از همت بدری فرد

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۶۱۰ک

این خبر را به اشتراک بگذارید :