به گزارش خبرنگار شمس آباد در تاشکند به نقل از «ca-snj»، «دوسیم ساتپای‌اف» سیاستمدار قزاق گفت: در سال ۲۰۰۹ میلادی «پکن» از برنامه خود برای تخصیص حدود ۶٫۶ میلیارد دلار برای توسعه رسانه‌های چینی در حوزه زبان‌های خارجی خبر داد.

ساتپای‌اف افزود: با افزایش فعالیت‌های جهانی چین، پکن نیازمند افزایش سرمایه‌گذاری‌ها، منابع فنی و انسانی برای بهبود چهره سیاست خارجی خود در کشورهای مختلف جهان می‌باشد.

وی ادامه داد: با راه‌اندازی طرح «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» برای چین انگیزه‌هایی جهت افزایش سرمایه‌گذاری‌های انسانی به وجود آمد.

این سیاستمدار قزاق گفت: سرمایه‌گذاری‌های انسانی پکن به منظور کاهش احساسات ضد چینی در کشورهای خارجی انجام می‌گیرد تا از وجود احساسات چین‌هراسی جلوگیری شود.

وی تصریح کرد: تظاهرات پی در پی سال گذشته در قزاقستان نیز نشان از احساسات ضد چینی در این کشور بود که برای دولت پکن مخابره شد.

ساتپای‌اف افزود: چین به خوبی درک می‌کند که بدون قزاقستان اجرای برنامه‌های حمل و نقلی و زیرساخت‌های بازارهای غربی از لحاظ اقتصادی به صرفه نیستند.

از «سیاستمداری پاندا» تا «قدرت نرم»

کارشناس قزاق گفت: پیش از این در چین «سیاستمداری پاندا» به عنوان یکی از ابزارهای سیاستمداری عمومی برای گسترش روابط با دیگر کشورها با اهدای یک خرس بامبوی – پاندا  مشهور بود.

ساتپای‌اف ادامه داد: در حال اکنون پکن می‌خواهد با استفاده از «سیاستمداری آب‌» به صادرات طرح‌های متعدد فرهنگی، آموزشی، رسانه‌ای بپردازد به طوری که دیگر کشورها چین‌ را نه به عنوان یک اژدها، بلکه به عنوان پاندایی صلح‌جو در ساحل رود بامبو بپذیرند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : اگر واشنگتن از موضع خود در قدس عقب نشینی نکند، جایی در مذاکرات نخواهد داشت

وی اظهار داشت: این نگاه مطابق با تز «لاو تزی» فیلسوف چین باستان است که معتقد بود در جهان هیچ چیزی وجود ندارد که از آب ضعیف‌تر و نرم‌تر باشد و بتواند سخت‌ترین اجسام را در خود حل کند.

ساتپای‌اف افزود: هزاران سال بعد «آنتونیو گرامشی» فیلسوف ایتالیایی نظریه‌ «هژمونی فرهنگی و ایدئولوژیکی» را مطرح کرد که بعدا به یکی از نشان‌های ابرقدرت‌ها تبدیل شد.

این سیاستمدار قزاق خاطرنشان کرد: در اوایل سال‌های ۱۹۹۰ میلادی «جوزف نایا» سیاستمدار آمریکایی این سیاست‌ را «قدرت نرم» خواند که به عقیده وی، این سیاست برای دستیابی به اهداف در سیاست بین‌المللی نه از طریق اجبار بلکه با سودمند متقاعد کردن و افزایش جذابیت صورت می‌پذیرد.

«کمربند اقتصادی جاده ابریشم» و «طرح مارشال»

ساتپای‌اف در ادامه گفت: «طرح مارشال» معروف آمریکایی تا اندازه‌ای مشابه طرح امروز «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» چین است که در چارچوب آن به عنوان سودمند‌های مالی و وام از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۱ میلادی حدود ۱۳ میلیارد دلار نه تنها برای بازسازی اقتصادی اروپای غربی بلکه برای افزایش محبوبیت چهره آمریکا در نظر اروپایی‌ها هزینه کردند.

وی افزود: این سیاست از طریق روش‌های مختلفی از جمله آموزش، فرهنگ، سینما و رسانه‌ها گسترش پیدا کرد و در فضای پساشوروی پس از فروپاشی شوروی مورد بهره‌برداری قرار گرفت بنابراین این شوخی که برای افزایش جذابیت آمریکا هالیوود، شلوار جین و نوشابه کولا بیشتر از وزارت امور خارجه این کشور فعالیت کردند بسیار به واقعیت نزدیک است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : فضای داخل اتومبیل فضای خصوصی نیست

این سیاستمدار قزاق تصریح کرد: این تصاویر بعدا بزرگ ترین ضربه را به خود آمریکا وارد کرد زیرا حکم‌فرمایی بیش از حد فرهنگی، ایدئولوژیکی و رسانه‌ای این کشور در جهان همراه با فعالیت‌های نظامی و سیاسی به عنوان نشان‌های غرب‌زدگی و تاخت به هویت‌های محلی تلقی شدند که در نتیجه موج ضدآمریکایی‌ در دنیا ایجاد شد.

ساتپای‌اف گفت: از سال ۲۰۰۲ میلادی چین به ایجاد مراکز آموزش زبان و فرهنگ چینی در دیگر کشورها پرداخت.

وی عنوان کرد: بازی‌های المپیک تابستانی در سال ۲۰۰۸ و نمایشگاه اکسپو در شانگهای در سال ۲۰۱۰ میلادی نیز در بهبود چهره این کشور در صحنه بین‌المللی تأثیر به‌سزایی داشت.

ساتپای‌اف اظهار داشت: اگر به نظرسنجی‌های بی‌بی‌سی نگاه کنیم در سال ۲۰۰۵ میلادی ۴۹ درصد پاسخ‌دهندگان نقش چین در سیاست جهان‌ را مثبت دانسته و در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ میلادی فقط ۳۴ درصد مثبت ارزیابی کردند.

این سیاستمدار قزاق گفت: در رده‌بندی صلح‌ جهانی که بوسیله انستیتوی اقتصاد و جهان لندن تهیه شد، در سال گذشته میلادی چین در بین ۱۶۰ کشور مقام ۱۲۰ را کسب کرد در حالیکه در سال ۲۰۱۴ میلادی در مقام ۱۱۰ قرار گرفته بود.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۷ میلادی این کشور موقعیت خود را در این رده‌بندی کمی بهبود بخشید و در مقام ۱۱۶ قرار گرفت، برای مقایسه قزاقستان رتبه ۷۲ را کسب کرد که این به احتمال زیاد به دلیل سیاست خارجی چند قطبی و همچنین نقش میانجی‌گری در حل و فصل اختلاف‌ کشورهای خارجی می‌باشد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : فقط مردم سوریه می‌توانند سرنوشت اسد را مشخص کنند

ساتپای‌اف گفت: قزاقستان با چسبیدن منابع به مراتب کمتر از چین برای بهبود چهره سیاست خارجی خود مبالغ زیادی هزینه می‌کند، این هزینه‌ها در چند جهت تقسیم می‌شوند که بخشی از آن به وزارت امور خارجه تعلق دارد.

وی افزود: از ایجاد هدایت ویژه اطلاع‌رسانی بین‌المللی قزاقستان که به منظور بهبود چهره این کشور در جهان تأسیس شد ۱۰ سال می‌گذرد.

ساتپای‌اف ادامه داد: در سال ۲۰۰۶ میلادی برای بهبود چهره قزاقستان نزدیک به ۳ میلیون دلار اختصاص داده شد، این مبلغ در سال ۲۰۱۰ میلادی به ۱۰ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار افزایش پیدا کرد.

این سیاستمدار قزاق اظهار داشت: هزینه‌های دیگری نیز در این راستا در قالب ساختارهای مختلفی همچون صندوق رفاه ملی «سامروک-کازینا» و مرکز مالی بین‌المللی «آستانه» انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: هرچند این فعالیت‌ها با هزینه‌هایی که قزاقستان برای اجرای طرح‌های فرهنگی و ورزشی ارزشمندی مانند مسابقات آسیایی بین دانشگاهی یا اکسپو صرف می‌کند قابل مقایسه نیستند.

ساتپای‌اف در پایان تأکید کرد: بسیاری بر این باورند که در کنار سعی برای جلب اعتماد خارجی‌ها بهتر است برای افزایش اعتماد شهروندان قزاقستان نیز دولت هزینه‌هایی صرف کند.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :