پایگاه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی نوشت: لایحه‌ای در کنگره آمریکا ارائه شده که ممکن است قراردادهای میان ایرباس و بوئینگ برای فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را محدود کند.

به گزارش ایسنا، پیتر روسکام، نماینده جمهوریخواه کنگره لایحه‌ای را برای آغاز تحقیقات از سوی مدیر اطلاعات ملی دستگاه اجرا ترامپ درباره ایران ایر و سایر شرکتهای هواپیمایی ایران ارایه کرد.

بر اساس این گزارش، اگر این تحقیقات اشاره دهد ایران ایر یا سایر شرکتهای هواپیمایی ایرانی از نهادهای تحت مانع یا سازمانهای تروریستی خارجی متکفل کرده اند، این شرکت هواپیمایی به فهرست مانعهای آمریکا افزوده می شود و از تحویل هواپیمای جدید یا قطعات یدکی ساخت آمریکا به این شرکت جلوگیری می شود.

این قانون کنترل زیادی روی ایرباس که پیش از این یک فروند هواپیما به ایران ایر تحویل داده است، ندارد اما ایران ایر دیگر قادر نخواهد بود قطعات یدکی برای هواپیماهای خریداری شده دریافت کند یا از دریافت خدمات تعمیر و نگهداری در خارج از ایران محروم می شود. اگر ایران ایر در خارج از ایران خدمات تعمیر یا قطعات یدکی دریافت کند، فراهم کننده چنین خدماتی تحت مانع آمریکا قرار خواهد گرفت.

ماهان ایر که دومین شرکت هواپیمایی بزرگ ایران است به دلیل اتهام همدستی به نهادهای نظامی، همچنان در فهرست مانع قرار دارد و قادر به خرید هواپیماها یا قطعات یدکی اروپای نیست.

ایران ایر در ژانویه سال ۲۰۱۶ در راستای اجرای توافق هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی، از فهرست مانعهای آمریکا خارج شد و راه برای فروش چند میلیارد دلاری ایرباس و بوئینگ به این شرکت هموار شد. این مسئله باعث اعتراض قانونگذارانی مانند روسکام شد که مدعی هستند دستگاه اجرا هیچ دلیلی مبنی بر اینکه ایران ایر متکفلش از نهادهای تحت مانع یا سازمانهای تروریستی را متوقف کرده، ارایه نکرده است.

روسکام و سایر متنفران فروش هواپیما می گویند ایران ایر به دلایل سیاسی برای تکمیل توافق دیپلماتیک شش کشور، از فهرست مانعها خارج شد.

وزارت خزانه داری آمریکا در ۲۳ نوامبر با ارسال نامه ای به روسکام، از توافق هسته ای اثبات و اعلام کرد ایران ایر پس از بازبینی فعالیتهای این شرکت هواپیمایی و اطمینان از اینکه فروش هواپیما به این شرکت تهدیدی برای امنیت ملی و اهداف کاردانی خارجی به وجود نمی آورد، از فهرست مانعها خارج شد.

لایحه جدید آغاز مجدد سعیهای روسکام است که سال گذشته لایحه مشابهی را معرفی کرد که در کنگره به تصویب رسید اما سنا درباره آن اقدامی نکرد.

بوئینگ که با احتیاط در خصوص توافق با ایران ایر پیش رفته است، مکررا تاکید کرده است که همچنان به دستورات دستگاه اجرا آمریکا عمل می کند و درباره لایحه روسکام اظهارنظر نکرده است.

انتهای پیام

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : می‌خواهند عظمت حج را بشکنند/ دنبال سود مادی نیستیم/ سهمیه خاص برای خانواده شهدای منا

این خبر را به اشتراک بگذارید :