به گزارش شمس آباد، سردار سرلشکر محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح در نخستین جلسه شورای عالی سیاستگذاری مهارت آموزی کارکنان وظیفه، که با حضورذسورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان و جمعی از فرماندهان و مقامات عالی رتبه و معاونین وزرا و مدیران برخی نهادها و دستگاه‌های اجرایی کشور در ستاد کل نیروهای مسلح برگزار شد، از خدمت سربازی به عنوان دورانی مقدس یاد کرد و گفت: با رویکرد انقلابی و جهادی و در سالی که بوسیله مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) به سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نام گذاری شده است، تفکر و نگاه به سرباز و سربازی نیازمند تغییر است.

وی با بیان اینکه جوانان امروز آینده‌سازان کشور بوده و آینده ایران اسلامی با توسعه امنیت، فرهنگ و اقتصاد شکل می‌گیرد، اظهار کرد: رویکرد نیروهای مسلح به سربازی، علاوه بر نقش آفرینی در دفاع و امنیت، باید به سمت و سوی تربیت و پرورش جوانانی عاشق کار و مجاهدت، ماهر و حرفه‌ای حرکت پیدا کند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه به نیروی جوان کشور باید به عنوان یک سرمایه بزرگ ملی نگریسته شود، اظهار کرد: در حال موجود به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها، با بیکاری جوانان و معطل ماندن این سرمایه مواجه هستیم که مشکلات متعددی را در زمینه‌های معیشتی، فرهنگی، اجتماعی و تشکیل خانواده ایجاد کرده است.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : آغاز صد و نود و هفتمین نشست علنی مجلس با حضور ۱۹۷ نفر از نمایندگان

سرلشکر باقری با اشاره به اینکه فرهنگ کار در جامعه ما قوی نیست، به خلاهای دوره‌های تحصیلی دبیرستان و دانشگاه اشاره کرد و یادآور شد: جوانان ما در این محیط ‌های آموزشی مطالبی را فرا می‌گیرند که منجر به ایجاد مهارت برای ورود به بازار نمی‌شود و جوانان بعد از پایان خدمت سربازی هم آمادگی کار ندارند.

وی افزود: دوران مقدس سربازی فرصت بی نظیری است که جوانان عزیز با کسب مهارت‌ها و افزایش توانمندی‌های خود، آمادگی مسئولیت پذیری اجتماعی و ورود به عرصه تولید اقتصادی، صنعتی، کشاورزی و خدماتی در جامعه را کسب کنند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح تحقق این مهم را مستلزم عزم فراگیر و حرکت منسجم در سطوح سه گانه «نیروهای مسلح»، «خانواده و جوانان» و نیز «دولت و نهاد های اجرایی و اقتصادی» دانست و اظهار کرد: سهم بی‌بدیل نیروهای مسلح تغییر رویکرد، بسیج توان و امکانات و سازماندهی مناسب، نقش خانواده ها زمینه سازی و تقویت این آمادگی در جوانان و نقش دولت و سایر نهادهای اجرایی، ایجاد و تقویت زیر ساخت‌های حمایتی و انگیزشی برای جذب جوانان در بازار کار است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : حاشیه‌‌های همایش مقدماتی ماجتماع ملی جبهه مردمی خیز بلند جبهه مردمی برای رسیدن به کاندیدای مردمی/ سهم‌خواهی ممنوع!

وی یکی از مهم ترین مسائل امروز جوانان را موضوع «مهارت آموزی و اشتغال» توصیف و تصریح کرد: از فرصت دوساله خدمت سربازی برای مهارت آموزی ۵۰۰ هزار سرباز جوان و ورود آنان پس از دوران خدمت مقدس سربازی به جامعه کار و تشکیل خانواده باید استفاده کرد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ارتقای سطح مهارت، افزایش نشاط و ایجاد جذابیت در خانواده‌ها را از رویکردهای اصلی مهارت آموزی سربازان عنوان و تاکید کرد: در صورتی که نگاه خوشایندتری به مقوله سربازی معطوف شود، خانواده‌ها جوانان خود را برای استفاده از دوران خدمت جهت مهارت آموزی  و فرصت‌سازی برای اشتغال بعد از خدمت بیش از پیش ترغیب می‌کنند.

وی افزود: بدیهی است در صورتی که جوانان دوره سربازی را فرصتی برای رشد و بالندگی  و کسب مهارت و توانمندی برای ادامه زندگی عزتمندانه خود بدانند، جوان پرنشاط و با انگیزه، همانگونه که در صف کنکور و دانشگاه می‌ایستد، مشتاقانه در صف خدمت سربازی نیز قرار می‌گیرد.

عضو شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: هر چند آموزش‌های مهارتی در حال موجود به صورت محدود و در بخش‌هایی از نیروهای مسلح در حال اجرا است، اما این مجاهدت‌ها باید با ایجاد همگرایی و مشارکت جمعی بین نهادهای موثر در حوزه جوانان و تعامل، همکاری و نقش پذیری دستگاه های اجرایی، گسترده‌تر، هدفمندتر و نظام‌مندتر شده تا پیامدهای آن در عرصه جامعه و خانواده خود را نشان دهد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : فاز تازه پرونده "رضا ضراب"/ اتهام جاسوسی به رضا ضراب

سرلشکر باقری با اعلام خبر راه اندازی قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه در ستاد کل نیروهای مسلح، در تشریح ضرورت‌های این اقدام گفت: در راستای تحقق تدابیر و فرامین مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) نسبت به بکارگیری اثربخش نیروهای وظیفه، معاونت به تحقق اقتصاد مقاومتی با ایجاد زمینه اشتغال جوانان، بهره‌گیری از توانمندی‌های علمی سربازان تحصیل کرده و نخبه در عرصه‌های دفاعی کشور و نیز لزوم توجه به قرار گیری سربازان در مسیر اشتغال پس از خدمت و کاهش نرخ رشد بیکاری در جامعه – به عنوان ی «تهدید ملی» – از طریق ایجاد مهارت، قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه در ستاد کل نیروهای مسلح راه اندازی و اولین همایش مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در ۱۳ شهریور ماه ۹۶ در تهران برگزار می‌شود.

ریس ستاد کل نیروهای مسلح  در پایان اظهار امیدواری کرد: به فضل الهی توجیه فرماندهان و مدیران در این همایش زمینه‌های لازم برای فرهنگ‌سازی و نهادینه‌سازی موضوع مهارت آموزی کارکنان وظیفه در مجموعه نیروهای مسلح از صدر تا ذیل را فراهم آورد.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :