به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو در مقاله ای نوشته است: بحران در روابط روسیه و آمریکا یکی از اصلی ترین موضوعات روز نخست اجلاس بین المللی «یادگار پریماکوف» در مسکو بود. دیپلماتها، سیاستمداران و کارشناسان مسائل سیاسی اعتراف کردند که وضعیت بسیار وخیم است و اخطار دادند: رویارویی بین دو کشور ممکن است از این هم بیشتر شود، قاره اروپا را شدیدا نظامی کرده و این مناقشه به مناطق جدید سرایت نموده و حتی به «هرج و مرج هسته‌ای» منجر گردد. ضمن اینکه در این نشست بین المللی پیشنهاداتی نیز برای حل و فصل مشکلات مهم بین المللی، از جمله بحران اوکراین مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

“یوری اوشاکوف” مشاور رئیس جمهوری روسیه و رئیس کمیته برگزارکننده اجلاس «یادگار پریماکوف» در مراسم آغازین این نشست بین المللی اعتراف کرد: «این اجلاس سه روزه در شرایطی کار خود را آغاز کرده که بحران بسیار جدی و عمیقی در روابط دو قدرت بزرگ هسته‌ای جهان- روسیه و آمریکا – بوجود آمده و این وضعیت همچنان در حال وخیم شدن است.»

رویارویی سیاسی در داخل آمریکا بسیار جدی است

به عقیده وی، مقصر در این وضعیت اوضاع سیاست داخلی در آمریکاست. کسی نمی توانست تصور کند که در آغاز به کار دولت جدید آمریکا رویارویی سیاسی تا این اندازه جدی بین نیروهای سیاسی در ایالات متحده در رابطه با شکل گیری سیاست خارجی و بخصوص در رابطه با برخورد با روسیه بوجود آید. اوشاکوف افزود: «البته ما مسلما می توانیم باز هم صبر کنیم تا وضعیت سیاست داخلی آمریکا آرام بگیرد، ولی معتقدیم که چنین روند اوضاعی نادرست است، چرا که این مسئله نه تنها روابط مسکو و واشنگتن را تحت تاثیر گذاشته، بلکه حل و فصل مسائل مهم بین المللی را نیز تحت شعاع قرار داده است.»

“سرگئی ریابکوف” معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز در ادامه این بحث از شرکت کنندگان در این اجلاس خواست: «به روابط روسیه و آمریکا از دریچه نگاه پریماکوف بنگرند، یعنی بپذیرند که “این لیوان نصفه پر از آب است، نه اینکه نصفه خالی است” – یعنی باید خوش بین بوده و به دنبال یافتن راهی برای حرکت به جلو بود، برغم آنکه در شرایط کنونی موانع بسیار زیادی در این مسیر قرار دارد.»

البته برخلاف این درخواست، اکثر شرکت کنندگان در این بحث معتقد بودند: «نصف لیوان خالی از آب است و حتی اخطار دادند که شاید اصلا دیگر آبی در این لیوان باقی نماند». 

کنگره آمریکا به دولت ترامپ «پرچم قرمز» نشان داده

“کنستانتین کاساچوف” رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه ابراز اطمینان نمود که مسکو از همه امکانات خود برای «رسیدن به واشنگتن» استفاده کرده، ولی هنوز موفقیتی در این زمینه بدست نیاورده است. به گفته وی، اکنون در ایالات متحده عملا دو قدرت حاکمه وجود دارد و کنگره آمریکا برای دولت “دونالد ترامپ” در خصوص روابط با روسیه «پرچم قرمز» نشان داده و بدین ترتیب نمی توان نسبت به بهبود روابط دو کشور خوش بین بود.

“رابرت لیگولد” استاد روابط سیاسی در دانشگاه کلمبیای آمریکا نیز به وجود «تمایلات شدید ضدروسی در کنگره، بین سیاستمداران و همچنین رسانه های آمریکایی» اعتراف نموده و یادآور شد که روابط آمریکا و روسیه در معرض برخورد یک «صاعقه عظیم» قرار دارد که در صورت وقوع، نه تنها کل قاره اروپا را به عرصه نظامی تبدیل کرده و مسابقه تسلیحاتی جدید آغاز خواهد شد، بلکه این رویارویی حتی می تواند به مناطق جدید نیز سرایت کند. وی گفت: «ما در شرایط تاریخی قرار گرفته این که دو قدرت بزرگ هسته‌ای جهانی-روسیه و آمریکا- بسیار غیرمسئولانه عمل می کنند و لازم است تا اقدامی اساسی در این زمینه انجام شود.»

خطر هرج و مرج هسته‌ای در جهان بسیار جدی است

“سرگئی راگوف” مدیر موسسه آمریکا و کانادا در آکادمی علوم روسیه نیز اخطار داد که دو توافقنامه بسیار مهم در عرصه کنترل تسلیحات: پیمان نابودسازی موشکهای دارای برد کوتاه و متوسط و پیمان مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی، بین روسیه و آمریکا بطور جدی در معرض تهدید قرار گرفته اند.

“آلکسی آرباتوف” مدیر مرکز امنیت بین المللی موسسه اقتصاد جهانی و روابط بین الملل آکادمی علوم روسیه  با این دیدگاه موافق بوده و در عین حال افزود: «اگر این دو توافقنامه از بین بروند، جهان ممکن است با تهدید جدی «هرج و مرج هسته‌ای» مواجه گردد.

سرگئی ریابکوف در ادامه تاکید کرد که طرف روسی همچنان آماده ادامه مذاکرات با همتایان آمریکایی خود با هدف متداول سازی روابط دوجانبه است، ولی این تمایل دوجانبه نیست. ریابکوف قرار بود در تاریخ ۲۳ ژوئن با “توماس شنون” معاون وزیر خارجه آمریکا ملاقات کند، ولی در آخرین لحظات وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که به دلیل تحریمهای جدید درنظر گرفته شده علیه مسکو، این دیدار لغو شده است. البته ظاهرا این تنها دلیل لغو این ملاقات نبوده است.

به گفته منابع خبری این روزنامه در وزارت خارجه روسیه، مقامات مسکو انتظار داشتند که واشنگتن از قبل پیشنهادات خود برای حل و فصل مشکل مربوط به مصادره دو ساختمان متعلق به سفارت روسیه در نیویورک و واشنگتن از سوی دولت آمریکا را به طرف روسی ارائه دهد، ولی چنین اتفاقی نیفتاد. اکنون قرار است این موضوع در دیدار آتی وزرای امور خارجه دو کشور در حاشیه نشست سران گروه جی-۲۰ در هامبورگ آلمان بار دیگر مورد بررسی قرار گیرد. همچنین انتظار می رود نخستین دیدار روسای جمهوری روسیه و آمریکا نیز در هامبورگ انجام شود. 

رهبران روسیه و آمریکا باید در برخورد خود تجدیدنظر اساسی کنند

“ریچارد برت” کارشناس معروف آمریکایی و سفیر سابق آمریکا در آلمان نیز در اجلاس «یادگار پریماکوف» از رهبران روسیه و آمریکا خواست تا بطور جدی به بازنگری در روابط دوجانبه پرداخته و در برخورد با یکدیگر تجدیدنظر اساسی کنند.

وی گفت: «لازم است تا روابط روسیه و آمریکا از ابتدا پایه ریزی شود. اکنون هر دو کشور به یکدیگر احترام نمی گذارند، در امور داخلی یکدیگر دخالت می کنند. مسکو و واشنگتن باید بطور جدی از چنین برخوردهایی احتراز ورزیده و روی همکاری دوجانبه برای حل و فصل بحرانهای بین المللی، از جمله مناقشه در اوکراین، متمرکز شوند.» به عقیده این کارشناس آمریکایی، روسیه و آمریکا باید ضامن امنیت و تمامیت ارضی اوکراین شوند که سالها قبل با اعلام بی طرفی، همه تسلیحات هسته‌ای موجود در این کشور را خارج نموده است.

کنستانتین کاساچوف نیز معتقد است که چنین سناریویی مورد قبول مسکو نیز خواهد بود، البته این مسئله نباید صرفا در رابطه با اوکراین، بلکه در زمینه تضمین امنیت کل اروپا باشد. این در حالی است که به گفته وی، گسترش ناتو به سمت مرزهای روسیه، نه تنها عواقب نظامی دارد، بلکه با مسئولیت تامین امنیت این قاره منافات دارد. البته برای تحقق چنین سناریویی، در وهله نخست مقامات اوکراین باید با این مسئله موافقت کنند.

لازم به یادآوری است که امروز، جمعه، در دومین روز اجلاس بین المللی «یادگار پریماکوف»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه، “آلکسی کودرین” رئیس مرکز تحقیقات راهبردی روسیه و “هنری کیسینجر” وزیر امور خارجه سابق آمریکا که روز پنج شنبه با رئیس جمهوری روسیه نیز دیدار نمود، سخنرانی خواهند کرد.

انتهای پیام/    

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : نمایندگی وزارت کشور روسیه در تاشکند افتتاح شد

این خبر را به اشتراک بگذارید :