به گزارش خبرنگار سایت افغانستان شمس آباد، روزنامه «عمان» (چاپ عمان) در یادداشتی به قلم «محمد حسن داود» و با عنوان «مبارزه با تروریسم… اشتباه کجاست» بر ضرورت تغییر استراتژیک آمریکا در مبارزه با تروریسم در افغانستان تاکید کرد.

تنش های امنیتی بزرگ و انفجارهای خونباری که به افغانستان طی هفته های گذشته ضربه زده سوال های مهمی را درباره ثبات مطلوب در این کشور مطرح می کند.

افغانستان طی چهار دهه اخیر با آتش جنگ های داخلی، حملات تروریستی و مداخله های بین المللی روبرو بوده و آن را از همه اشکال ثبات سیاسی، امنیتی و اجتماعی محروم کرده است.

این کشور گاهی قربانی کودتاهای نظامی خونبار بوده و گاه دیگر در باتلاق تجاوز شوروی سابق بغرنج آمده و برای یک دهه کامل در جنگی فراگیر به سر می برد .

افغانستان پس از آن اسیر سلسله جنگ های داخلی شد تا زمانی که جنگ علیه تروریسم به فرماندهی آمریکا به راه افتاد تا اولین جنگ قرن یازدهم در پی حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ باشد و همچنان پیامدهای آن تا به امروز گریبانگیر افغانستان است.

این سوال مطرح می شود که در جنگ علیه تروریسم به فرماندهی آمریکا  در افغانستان که با کشتار هزاران نفر و نابودی گسترده و محرومیت های فراگیر از صلح همراه شده اشتباه کجا بوده بخصوص که با وجود اینکه طرح ها و کوشش های زیادی برای الحاق بسیاری از گروه های مسلح در روند دستیابی به صلح در این کشور به کار بسته شد.

بی تردید افغانستان نزدیک به نقطه صفر بازگشته و این یعنی جنگ آمریکا با تروریسم در افغانستان در تحقق اهدافش ناکام بوده آن هم به دلیل اینکه در مسیر معکوس حرکت کرده است .

برای نمونه آمریکا به جای اینکه کوشش های واقعی برای ریشه کنی پدیده تروریسم از افغانستان و ایجاد صلح واقعی در این کشور مبذول کند وقت و هزینه خود را صرف تعقیب و ترور سرکرده های فراری القاعده و در راس آن اسامه بن لادن کرده و هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا هم هزاران غیرنظامی بی گناه را در افغانستان و پاکستان به خاک و خون کشید.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : اخوان منفرد: ۳ قوه کشور در قضیه میانمار وارد شوند/ صدرالحسینی: رد پای رژیم صهیونیستی در بحران میانمار - شمس آباد

این گونه است که ورود نیروهای آمریکایی به خاک افغانستان با نابودی بی حد و مرزی همراه شد به گونه ای که خروج بخشی از این نیروها نه تنها موجب صلح در افغانستان نشد بلکه می توان گفت آمریکا افغانستان را سر دو راهی خطرناک و در مرحله جدیدی از جنگ های داخلی رها کرد که علامت های آن در ناامنی ها و انفجارهای خونبار اخیر نمایان است.

به نظر نمی رسد که در مرحله پیش رو، وضعیت افغانستان رو به بهبود باشد همان گونه که «دان کوتس»، رئیس دستگاه اطلاعات ملی آمریکا اخیرا تاکید کرد که اوضاع امنیتی و سیاسی افغانستان حتی با افزایش مختصر معاونت نظامی آمریکا و شرکایش.. نزدیک بدون شک در سال ۲۰۱۸ میلادی بدتر خواهد شد.

در عین حال بر اساس ارزیابی های نظامی آمریکا دولت افغانستان تنها می تواند ادعای تسلط بر ۵۷ درصد از خاک این کشور را داشته باشد و یگان های ارتش افغانستان از پایگاه های پراکنده نظامی و روستایی وادار به عقب نشینی می شوند.

کوتس به قانون گذاران در ارائه ارزیابی سالانه تهدیدها علیه امنیت ملی آمریکا گفت: «افغانستان کوشش خواهد کرد اتکای خود را به پشتیبانی خارجی محدود کند تا شورش را مهار کند یا به یک موافقتنامه صلح با طالبان دست یابد ».

جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان نیز در فوریه گذشته اعلام کرد که  برای شکست بن بست جنگ با طالبان به چندین هزار نیروی بین المللی نیاز است.

این در حالی است که رئیس دستگاه اطلاعات نظامی آمریکا تاکید کرد که تا زمانی که نیروهای  آمریکایی با سربازان افغان در مناطق نزدیک به خطوط رویارویی با گروه های تروریستی همکاری نکنند و تا زمانی که شمار نیروهای آمریکایی افزایش نیافته و کار اجتماع آوری اطلاعات و شناسایی تقویت نشود اوضاع امنیتی افغانستان وخیم تر خواهد شد.

در پی عقب نشینی بیش تر نیروهای ناتو، حملات تروریستی در بهار و تابستان امسال افغانستان افزایش یافته است، این کشور تنها با طالبان روبرو نیست بلکه داعش هم جای پایی در افغانستان پیدا کرده است و دولت افغانستان و گروه طالبان را تهدید می کند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : آیا مخالفان سوری می‌توانند با یکدیگر متحد شوند؟ - شمس آباد

شاهدان و مسئولین افغان گفته اند تروریست های داعش  برای اولین بار مساحت گسترده ای از افغانستان را تحت سیطره خود گرفتند به گونه ای که مناطق شرق افغانستان را از چنگ طالبان درآوردند که این خود تهدید جدیدی برای ثبات افغانستان است .

شاهدانی هم که از درگیری ها در ولایت ننگرهار گریخته بودند، گفتند که صدها نفر از شبه نظامیانی که با داعش بیعت کردند طالبان را بیرون کرده و زمین های خشخاشی را که منبع درآمد مالی طالبان در مبارزه با دولت افغانستان بود، به آتش کشیدند.

شبه نظامیانی که به داعش در افغانستان پیوستند همچنین اقدام به انتشار بیانیه هایی کردند که آن را توصیه های ابوبکر البغدادی می خوانند.

در سایه این حقایق، اوضاع افغانستان همچنان خطرناک و پرتنش است، این کشور هنوز با شکاف داخلی، درگیری و ناکامی روبروست و دخالت نظامی بین المللی هم نتوانسته آن را به ثبات دائمی برساند از همین رو علاوه بر گسترش گروه های شبه نظامی، فساد هم به اوج خود رسیده است.

در داخل دولت وحدت ملی افغانستان اختلافات سیاسی کماکان وجود دارد و مذاکرات صلح با طالبان به نتیجه ای نرسیده است.

با گذر زمان شدت حملات تابستانه طالبان بیشتر شده کما اینکه این روزها از رسانه ها پی در پی اخبار حملات تروریستی این گروه در افغانستان را می شنویم.

چیزی که اوضاع را در افغانستان دشوار می کند بدتر شدن مشکل نبود چشم اندازهای اقتصادی برای افغانستان و شدت برطرف روند اخراج اجباری پناهندگان افغان از دیگر کشورهاست .

شمار زیاد آوارگان داخل افغانستان هم بر فشارهای اجتماعی و اقتصادی این کشور افزوده شده و دولت کنونی کارآمدی خود را در مقابله با این مشکلات نشان نداده است.

به عقیده بسیاری از ناظران و تحلیلگران و کارشناسان بین المللی اوضاع افغانستان متغیر و متفاوت است.

  برخی مناطق افغانستان مثل ولایت های پنجشیر، دایکندی، بامیان و شمال شهر مزار شریف به طور وابسته متاثر از اقدامات خشونت بار گروه های مسلح نیستند   و بالعکس اوضاع در مناطق درگیری مثل شمال قندوز، جنوب هلمند و شرق ننگرهار متشنج است.

پیشنهاد ویژه :   ورزشی : تحلیل جلال چراغپور برای بازی امشب پرسپولیس:منشا-علیپور خطرناکتر از طارمی –علیپور - شمس آباد

ناظران معتقدند مناطقی در افغانستان که شاهد درگیری سنگین و دائمی باشند بسیار محدود است که بی ثباتی بر آنجا حکومت می کند اما در بخش های قابل توجهی از افغانستان زندگی طبیعی جریان دارد.

پشتیبانی های بین المللی از افغانستان در مسائل امنیتی و روند توسعه اقتصادی ادامه دارد به گونه ای که با ایجاد تحولات مثبت مانع حرکت یافتن درگیری ها در افغانستان به یک جنگ فراگیر و همه جانبه شده است.

اوضاع اقتصادی و ساختار اصلی افغانستان هم به رغم تنش های بزرگ داخلی بهتر شده اما شمار غیرنظامیان قربانی هم در سال ۲۰۱۶ بیش از هر زمان دیگری بوده و همین امر موجب شده که نهادهای بین المللی خواهان ارزیابی جدید اوضاع در افغانستان شوند.

در سایه تشدید تنش های امنیتی در افغانستان دولت این کشور به دنبال ایجاد راه حل هایی برای حل و فصل بحران سیاسی به منظور رسیدن به اندازه ای ثبات در بخش هایی از افغانستان است.  

در عین حال دولت در پاییز سال ۲۰۱۶ توانست به توافق صلحی با شبه نظامیان معارض مسلح و گلبدین حکمتیار رهبرحزب اسلامی دست یابد.

دولت افغانستان همچنین موفق شده با توسعه طلبی های گروه های مسلح و وابسته به آنچه داعش خوانده می شود در شرق و جنوب افغانستان مقابله کند.

اما همه شواهد و تحولات اخیر در عرصه افغانستان نشان می دهد که این کشور هنوز پس از همه این سال ها جنگ و دخالت های بزرگ غربی و آمریکایی از صلح و ثبات واقعی به دور است.

 نتیجه گرفته می شود که آمریکا با تکیه به راه حل های صرفا نظامی و بدون بکارگیری کوشش های دیگری برای تحقق توسعه همه جانبه و صلح واقعی ملل این منطقه پرالتهاب در مسیر معکوس مبارزه با پدیده تروریسم قدم برداشته است.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :