به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، روزنامه «العرب»، چاپ لندن در یادداشتی به قلم «هارون محمد»، نویسنده عراقی با عنوان «اتحاد نیروهای سنی عراق مرده است»، ائتلاف احزاب سنی عراق را در مقایسه با ائتلاف شیعیان ناکارآمد توصیف کرد.

آنچه در این یادداشت آمده نظرات این تحلیلگر عراقی و نظرش درباره «اتحاد القوی الوطنیه العراقیه» و صرفا برای اطلاع است و مانند دیگر یادداشت‌های منتشر شده، نظر نویسنده است نه گروه بین‌الملل پارس.

هارون محمد در این یادداشت سراسر انتقادی نوشت: «سلیم الجبوری»، رئیس پارلمان عراق، سه شنبه گذشته کمیته رهبری اتحاد نیروهای سنی عراق را به اصلاح روند کار سیاسی مطابق با دیدگاه مشترک ملی فراخواند بدون اینکه توضیح بدهد منظورش از روند و دیدگاه چیست؟ البته این زبان سیاستمداران اسلامی اعم از شیعه و سنی است که مواضع و اظهاراتشان با ابهام همراست.

بر اساس بیانیه رئیس پارلمان عراق، وی اعضای کمیته رهبری ائتلاف احزاب سنی را به حضور پذیرفته و با آنها درباره تحولات در نقشه سیاسی و روند تشکیل ائتلاف‌های آتی به بحث و گفت‌وگو پرداخت.

در این بیانیه آمده است که الجبوری با نیروهای سنی در خصوص اهمیت گفت‌وگو و تبادل نظر بین احزاب و جریان‌ها برای رفع اشتباهات گذشته و اصلاح روند کار سیاسی به منظور تضمین تحقق ضروری‌های ملت به توافق رسیدند.

این در حالی است که سنی‌های عرب عراق که «اتحاد نیروهای ملی عراق» ادعا می‌کند، نماینده آنهاست با توطئه‌ها و نقشه‌های خصمانه‌ای روبروست که در برهه اخیر افزایش یافته و هویت ملی و قومی آنها را تهدید می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - تروریستها در خدمت اهداف ائتلاف ریاض در یمن

سنی‌های عراق همچنان به حاشیه رانده شده و در تنگنا قرار دارند و مثل آوارگان در تبعید و اردوگاه‌ها نگاه داشته شده و اجازه بازگشت به خانه و کاشانه خود را که از چنگ داعش آزاد شده ندارند.

اتحاد نیروهای سنی که در اقدامی مشابه ائتلاف نیروهای ملی شیعه به خود صفت «ملی» می‌دهد یک تشکل وارفته و ضعیفی است که صرفا شامل نمایندگان سنی‌های عرب عراق می شود، برخی متهم به فساد هستند و برخی با سرپوش گذاشتن بر اشتباهات و تخلفات خود سکوت اختیار می‌کنند و اندکی از آنها در مناسبت‌ها صدای خود را بالا می‌برند اما وقتی با هجمه‌های منتقدان شیعی خود روبرو می‌شوند فرار کرده و پنهان می‌شوند.

با وجود اینکه قریب به سه سال از اعلام اتحاد نیروهای سنی می‌گذرد اما همچنان ائتلافی ضعیف و مازاد نیاز است.

درست است که حزب اسلامی و سلیم الجبوری از اتحاد نیروهای سنی به عنوان پوشش سیاسی برای پیشبرد برنامه‌های حزبی و شخصی خود استفاده کردند اما این نیز درست که است که اتحاد مذکور به سنی‌های عرب نیز آزار رسانده و آنها را متحمل ضررهای سیاسی و اجتماعی خطرناکی کرده است.

اتحاد نیروهای سنی ادعا می‌کند که نماینده سنی‌ها زیر سقف پارلمان عراق است و به دغدغه‌های آنها رسیدگی کرده و از درد و رنج آنها می‌کاهد اما تجربه ثابت کرده که این ائتلاف به طور مستقیم یا از پشت پرده در افزایش مشکلات سنی‌ها و اختلاف در صفوف آنها سهیم بوده و خصومت شبه نظامیان شیعه علیه آنها و اشغال مناطقشان را به همراه داشته است .

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : حکم اعدام خواهر «ابوعمر البغدادی« در عراق صادر شد

این در حالی است که حتی برخی اعضای اتحاد نیروهای عراقی مثل مشعان الجبوری نیز به دلیل اختلاف شخصی که با پسرعمویش «احمد الجبوری»، استاندار صلاح الدین داشت از «ابومهدی المهندس»، فرمانده میدانی الحشد الشعبی برای بازداشت وی سودمند خواست که در نتیجه آن احمد الجبوری از تکریت که محل کارش بود به بغداد منتقل و در مرکز پلیس منطقه خضرا زندانی شد.

اطلاعات موثق حاکی است که تماس‌هایی بین جبوری‌ها برای آزادی احمد الجبوری جریان دارد به شرطی که او داوطلبانه از پست استاندار صلاح الدین استعفا بدهد و به اعضای شورای استانداری نیز سفارش شده که «یزن الجبوری»، فرزند مشعان را استاندار کنند.

در حالی که یزن الجبوری جوان سی‌وخرده‌ای ساله‌ است که فرمانده یک گروه از اعضای خاندان و نزدیکانش است که تحت امر ابومهدی المهندس هستند، وی اواخر سال ۲۰۱۳ به عراق بازگشت آن هم پس از اینکه نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق اجرای حکم قضایی علیه وی و پدرش به حبس غیابی و پرداخت غرامت را متوقف کرد.

مشعان الجبوری و فرزندش متهم به بردن سهمی از حقوق نیروهای گارد حفاظت از لوله‌های نفت استان صلاح الدین در سال ۲۰۰۵ بودند اما مالکی با صدور دستور برای محاکمه مجدد آنها موجب شد که آنها از اتهام‌هایشان تبرئه شوند.

این در حالی است که سه نماینده دیگر اتحاد نیروهای ملی عراق یعنی عبدالرحمن اللویزی، احمد کیاره الجبوری و عبدالرحیم الشمری با صدایی بلند خواهان ماندن نیروهای حشد شعبی در مناطق جنوب و غرب موصل شامل تل عبطه، القیاره و اطراف ربیعه هستند آن هم به بهانه اوضاع امنیتی نگران کننده آنجا و نگرانی از حملات جدید داعش، در حالی که این مناطق شش ماه پیش آزاد شده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تاخت خمپاره‌ای تروریست‌ها به دمشق؛ هفت غیر نظامی کشته شدند

ریاست اتحاد نیروهای ملی عراق را سلیم الجبوری برعهده دارد فردی که در جشن شبه نظامیان شیعه بدر حضور یافت و با ایراد نطقی از جانفشانی‌های این شیه نظامیان که آنها را جنبش آزادسازی خواند تمجید کرد و هادی العامری، رئیس آنها را قهرمان و مبارز خواند، بنابراین شایسته نیست که اتحاد نیروهای ملی سنی خوانده شود چون اصلا نماینده سنی های عرب نیست.

اتحاد نیروهای سنی ثابت کرده که تنها یک دکور ظاهری است که طرف‌ها و فراکسیون‌های شیعه از آن برای رسیدن به مقاصد و برنامه‌های فرقه‌ای خود استفاده می‌کنند.

اخیرا هم برکناری احمد المساری از ریاست فراکسیون پارلمانی نیروهای ملی عراق کنار گذاشته شد به این اتهام که وی با نمایندگان شیعه دعوا و مرافعه می کند و سعدون الدلیمی، وزیر دفاع سابق و نماینده کنونی را جانشین وی کرد.

اینجا قصد دفاع از مساری را نداریم و انتقادهای سیاسی بسیاری نسبت به عملکرد وی وجود دارد اما اگر منصفانه بنگریم، مشاهده می‌کنتیم که وی تسلیم دیکته‌های فراکسیون‌های شیعه نشده در حالی که سعد الدلیمی مخالف برگزاری تحصن‌های مسالمت‌آمیز سنی‌هاست.

اتحاد نیروهای سنی عراق مرده است و هیچ چیزی حتی دعوت‌های حزب اسلامی یا نشست‌های سلیم الجبوری آن را احیا نمی‌کند بنابراین باید فاتحه آن را خواند.

انتهای پیام/ص


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس


 

این خبر را به اشتراک بگذارید :