به گزارش خبرنگار اجتماعی شمس آباد، امتحانات خرداد دانش‌آموزان در شرایطی تمام شد که برخی از آنها نسبت به لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی معترضند، همین مسئله منجر به ورود پلیس فتا به ماجرا و دستگیری برخی افراد در این رابطه شد.

دانش‌آموزان، امسال نیز شاهد بازار فروش سؤالات امتحانات نهایی در فضای مجازی بودند و در یک مورد، کانالی با عنوان فروش امتحانات نهایی ۹۶، سؤالات هر درس عمومی را به‌قیمت ۱۰۰ هزار و اختصاصی را به‌قیمت ۱۸۰ هزار تومان به فروش می‌رساند. در این شبکه‌ها به دانش‌آموزان این‌گونه اطمینان داده می‌شد «طبق گزارشات رابط‌هامون همه چیز دارد روال متداول خود را طی می‌کند، جای هیچ‌گونه نگرانی از جانب شما دانش آموزان نیست».

این کانال چند ساعت مانده به برگزاری امتحانات نهایی اقدام به انتشار سربرگ سؤالات در فضای تلگرام می‌کرد و با این کار به مخاطبان خود در رابطه با چسبیدن سؤالات امتحانات نهایی اطمینان خاطر می‌داد.

در همین رابطه به سراغ چندین از دانش‌آموزانی رفتیم که امسال در سال سوم دبیرستان بوده و امتحانات نهایی را تجربه کردند.

یکی از دانش‌آموزان سال سوم دبیرستان به خبرنگار شمس آباد گفت: نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه مانده به برگزاری امتحان نهایی، دانش‌آموزان سوالات را داشتند و در حال بررسی آنها با یکدیگر بودند، در اغلب دروس سوالات لو رفته بود و اگر فردی سوالات را نداشت برای سایرین جای تعجب بود. ماجرا هم به این صورت بود که کانال‌هایی در تلگرام با دریافت ۱۰۰ تا ۱۸۰ هزار تومان نیم ساعت مانده به برگزاری امتحان سوالات را در فضای مجازی ارسال می‌کردند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - سیستم اگزوز اتومبیلتان چطور کار می کند؟

وی افزود: ما برای درس خواندن از شب تا صبح بیداریم اما یک عده سؤالات امتحانات را می‌خرند و معدلشان به‌راحتی بالا می‌رود. این انصاف نیست، سؤالات درس زیست سوم دبیرستان با تلگرام لو رفت، از ساعت ۷ و نیم تو حوزه ما بعضی‌ها با گوشی سؤالات را چک کردند.

یکی دیگر از دانش‌آموزان عنوان کرد: سوالات درس زبان پارسی ساعت ۷٫۳۶ دقیقه صبح در تلگرام منتشر شد و سوالات دروس زمین شناسی و عربی نیز در فضای مجازی منتشر شد و دانش‌آموزان سوالات را بر روی گوشی‌های خود داشتند و در حال بررسی آنها بودند.

فاطمه یکی دیگر از دانش‌آموزان سال سوم دبیرستان در شهر تهران است که معتقد است سوالات درس زمین‌شناسی رشته تجربی نیز به‌شکل گسترده‌ای دست بچه‌ها بود به‌طوری که اگر سؤال را نداشتی همه تعجب می‌کردند. حتماً تمام مدارک مربوط را به‌زودی به سازمان سنجش، آموزش و پرورش و پلیس فتا ارائه خواهم کرد. چطور مسئولان با قاطعیت ۱۰۰ درصد لو رفتن سؤالات را انکار می‌کنند، روح جوان‌های ما را با تکذیب خدشه‌دار نکنید بلکه موضوع را با قدرت بررسی و پیگیری کنید.

تصویر ذیل نیز محتوای یکی از کانال‌های تلگرامی را نشان می‌‌دهد که در حال اطمینان دادن به دانش‌آموزان در رابطه با ارائه و فروش سوالات درس پارسی قبل از برگزاری امتحان است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - همکاری دوجانبه ایران و ایتالیا برای گسترش رشته‌های فنی وحرفه‌ای

 

در همین رابطه یکی از معلمان شهر تهران به شمس آباد گفت: در ایام برگزاری امتحانات یکی از همکاران بنده که دبیر ادبیات است، سوالاتی را به ما نشان دادند که مربوط به امتحانات نهایی درس ادبیات سال سوم دبیرستان بود که قبل از ساعت هشت منتشر شده بود.

به گفته برخی از معلمان، سوال درس زبان پارسی ساعت ۷ صبح از منطقه دو آموزش‌وپرورش شهر تهران لو رفت و از طریق فضای مجازی دردست دانش آموزان قرارگرفته بود حتی برخی می‌گویند این سوالات به رقم یک میلیون تومان به فروش رسیده بود. و این مسئله تأییدی بر جدی‌بردن موضوع نظارت و بازرسی در امر ارزشیابی آموزش و پرورش است.

ماجرای لو رفتن سوالات امتحانات نهایی منجر به تجمع دانش‌آموزان شهر تهران در مقابل وزارت آموزش‌وپرورش نیز شد، این دانش‌آموزان به شمس آباد گفتند که مسئولان آموزش‌وپرورش از آنها می‌خواهند برای اثبات ادعاهایشان مدارک بیشتری را ارائه دهند.

موضوع بررسی فروش سوالات امتحانات نهایی بواسطه مجلس نیز مورد بررسی قرار گرفت و کمیته آموزش‌وپرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با حضور مسئولان پلیس فتا به بررسی این موضوع پرداخت.

در همین رابطه پشتیبانی میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان کرد: افرادی از پلیس فتا در جلسه کمیته آموزش‌وپرورش مجلس حضور داشتند که براساس مدارک خود، اکثر سؤالات منتشر شده در فضای مجازی را تقلبی و غیراصل دانستند. طبق اعلام پلیس فتا چندین از کلاهبرداران دستگیر شده‌اند که اکثریت آنها سؤالات تقلبی منتشر کرده بودند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات به زودی رونمایی می‌شود

وی بیان داشت: اگر مدرک و مستندی در دست افراد دالّ بر وقوع تخلف در امتحانات نهایی وجود دارد باید به مجلس داده شود و ما مدرک و مستندی برای اثبات لو رفتن سازمان‌یافته لو رفتن سؤالات نداریم.البته چند مورد لو رفتن سؤالات یک ربع تا بیست دقیقه قبل از شروع امتحان وجود داشته است اما با توجه به اینکه اکثر دانش‌آموزان نیم ساعت پیش از شروع امتحان سر جلسه هستند عملاً این لو رفتن تأثیر مهمی نداشته است.

به گزارش شمس آباد با توجه به سهم ۳۰ درصدی نمرات امتحانات نهایی در کنکور، لو رفتن سوالات حتی چند قیقه قبل از برگزاری امتحانات از این حیث قابل اهمیت است و باید ضریب امنیت برگزاری امتحانات نهایی به ویژه در مدارس بیشتر مورد توجه قرار بگیرد چرا که در برخی حوزه‌های امتحانی پاکت سوالات زودتر از ساعت ۸ باز شده و با بردن عکس، سوالات در فضای مجازی منتشر شده است.

حال باید دید با توجه به اهمیت نمرات امتحانات نهایی در سرنوشت دانش‌آموزان برای قبولی در کنکور، این اتفاق باعث تجدید نظر در برگزاری امتحانات یا سهم تاثیرگذاری نمرات در کنکور می‌شود.

انتهای پیام/

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :