به گزارش گروه سیاست خارجی شمس آباد، همزمان با فرارسیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان مصادف با روز جهانی قدس، تعداد زیادی از شخصیت‌های سیاسی، دینی، علمی و رسانه‌ای مصر و نیز جمعی از سفراء و دیپلمات‌های کشورهای اسلامی و خارجی مقیم قاهره جمعه شب در مراسم ضیافت افطار به میزبانی دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران شرکت کردند.

محمد محمودیان رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر ضمن خیرمقدم به مهمانان شرکت کننده در ضیافت افطار، در سخنرانی خود با اشاره به جایگاه مقدس سرزمین فلسطین خاطرنشان کرد: مسئله فلسطین این روزها از یک‌سو با یکصدمین سال صدور منشور بالفور از سوی دولت استعمارگر بریتانیای وقت مقارن شده و از سویی دیگر با پنجاهمین سالروز شکست کشورهای عربی در مقابل رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۶۷ همزمان شده است.

رئیس دفتر حفاظت منافع ایران افزود: قصه پر غصه فلسطین و اندوه جانکاه ۷۰ ساله مظلومیت ملت صبور و مقاوم این سرزمین و آوارگی میلیون‌ها فلسطینی همواره درد و رنجی انبوه بر دل انسان‌های آزادیخواه، حق طلب و عدالت جو است.

محمودیان مسئله فلسطین و آزادی این سرزمین از دست صهیونیست‌های اشغالگر را هدف همه مسلمانان و آزادگان جهان دانست و اقدام هوشمندانه و تاریخی حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران در نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان «روز جهانی قدس» در همین راستا برشمرد و افزود: این اقدام هوشمندانه امام خمینی (ره) در حقیقت تدوین نقشه راه جدیدی در مسیر آزادسازی قدس عزیز و مبارزه با صهیونیسم غاصب بود. این راه روشن، طی سال‌های گذشته با رهبری داهیانه مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) همچنان دنبال شده و ایشان با تاکید بر اینکه «مسئله فلسطین در صدر مسائل بین­‌الملل اسلامی است» اجازه نداده‌اند این آرمان بلند به فراموشی سپرده شود.

رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان اظهار داشت: متاسفانه طوفان‌های سهمگینی بدنه امت اسلامی را در در فلسطین، عراق، سوریه، یمن و بسیاری از مناطق دیگر را هدف قرار داده است و تروریسم، حامیان بین‌المللی و منطقه‌ای این پدیده شوم برای ضربه زدن به امت اسلامی و عربی، ثبات و امنیت، تمامیت ارضی و حاکمیت سیاسی کشورهای بزرگ اسلامی را نشان رفته‌اند و از هیچ تلاشی فروگذار نیستند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : انتصاب پسر «بردی محمداف» به سمت معاون وزارت خارجه ترکمنستان

محمودیان با تاکید بر سیاست خباثت آلود رژیم صهیونیستی در مجاهدت جهت ایجاد نزاع درونی در جهان اسلام و فتنه انگیزی در مناطق مختلف در قالب پشتیبانی از گروه‌های تکفیری همچون داعش و ترویج گفتمان افراط گری دینی در کشورها عنوان کرد و افزود: هدف اصلی صهیونیست‌ها هم تحمیل ناامنی به مناطق مختلف از جمله آسیای مرکزی، خاورمیانه و خلیج پارس است؛ تا بتواند با ایجاد اختلاف، نزاع و تفرقه بین مسلمانان و فرسایش نیروهای انسانی و تخریب زیرساخت‌های اقتصادی امت اسلامی، افکار عمومی جهان، به ویژه مسلمانان را از قضیه فلسطین منحرف کرده و از هم افزایی و همکاری بین کشورهای بزرگ منطقه جلوگیری کند.

وی افزود: گرامیداشت روز جهانی قدس منتقل کننده این پیام مهم و سرنوشت ساز است که مردم جهان به خصوص در جهان اسلام حق تاریخی فلسطینیان در آزادی سرزمین فلسطین را فراموش نخواهند کرد و همواره در برابر ظلم و تجاوز اشغالگران صهیونیستی و حامیان آن ایستادگی می‌کنند.

رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان در قاهره تاکید کرد: زمانی که امام خمینی (ره) روز قدس را اعلام فرمودند، این مسئله راهبردی را نقطه کانونی برای شکل گیری وحدت و همبستگی اسلامی تبیین کردند و موضع اصولی حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبری معظم انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران نیز در دفاع از آرمان مقدس فلسطین و اخطار نسبت به تضعیف جایگاه مسئله فلسطین و مجاهدت بدخواهان برای خارج کردن آن از اولویت جهان اسلام در همین راستاست.

وی راه رهایی از فتنه‌ها و مشکلات موجود در جهان اسلام را پناه بردن به ریسمان الهی و تقویت وحدت و همبستگی اسلامی و مقابله با فتنه انگیری دشمنان بین برادران مسلمان دانست و تاکید کرد: در این صورت بنا بر وعده حق الهی و قرآنی «ان تنصرالله ینصرکم» به پیروزی خواهیم رسید و در همین راستا جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار دوری همه جریان‌ها و گروه‌های فلسطینی از اختلاف و دودستگی و مجاهدت در جهت تقویت وحدت و همدلی بین فرزندان این سرزمین است و التزام و پایبندی به خط مقاومت با اشغالگری معیار و شاخص نگاه جمهوری اسلامی ایران به این گروه‌هاست.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - چگونگی تشخیص سن اسکلت‌ها

به گزارش پارس، محمودیان با اشاره به اثبات ناکارآمدی روند بی حاصل سازش و همکاری با رژیم صهیونیستی در دو دهه گذشته به دلیل خوی زیاده خواهی و اشغالگری رژیم صهیونیستی از یکسو و از سوی دیگر روند افزایش شهرک سازی صهیونیست‌ها در اراضی اشغالی فلسطین تاکید کرد: از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران هرگونه مجاهدت برای انتقال سفارتخانه‌ها به بیت المقدس با هدف به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی در این مکان مقدس مردود و محکوم است.

نماینده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مصر با تاکید بر ضرورت بهره برداری از تجارب و دستاوردهای درخشان و افتخارآمیز الگوی مقاومت در منطقه به خصوص پیروزی مقاومت در شکست رژیم صهیونیستی در لبنان، غزه و همچنین دستاوردهای مهم انتفاضه مسجد الاقصی و قدس شریف، تاکید کرد: موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران بر پایه پشتیبانی و پشتیبانی همه جانبه از آرمان ملت فلسطین تا آزادی کامل این سرزمین از قید اشغالگری و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف و حق بازگشت کلیه آوارگان به دیار اجدای خویش است و معتقدیم که استقرار صلح پایدار در منطقه تنها از طریق به رسمیت شناختن حق تعیین سرنوشت ساکنان سرزمین فلسطین ـ اعم از مسلمان و یهودی و مسیحی ـ از سوی جامعه جهانی محقق می‌شود. به نظر ما تشکیل دولت مستقل فلسطینی ضروری است و راه‌حل قانونی و منطقی مسئله فلسطین، رجوع به آراء ساکنان اصلی این سرزمین است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : دودِ بازی ترامپ به چشم آمریکا می‌رود - شمس آباد

رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان همچنین خاطرنشان کرد: ظرفیت و توانمندی و قدرت ایران در همه عرصه‌های سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی، فناوری و علمی، پشتوانه‌ای برای جهان اسلام و عرب برای مقابله با توطئه‌ها و تهدیدات فراروی منطقه به خصوص مسئله فلسطین است و جمهوری اسلامی ایران عمق راهبردی جهان عرب و اسلام است.

وی در پایان سخنرانی خود رهایی ملت مظلوم فلسطین از سلطه ظالمان و اشغالگران صهیونیست در سایه گسترش وحدت و همدلی بین همه مسلمانان و توسعه فضای دوستی و برادری بین همه کشورها و ملت‌های بزرگ اسلامی از جمله ایران و مصر را از خداوند منان مسئلت کرد و پیشاپیش عید سعید فطر را به همه کشورها و ملت‌های مسلمان تبریک گفت.

در این مراسم همچنین شیخ تاج الدین هلالی از شیوخ الازهر و مفتی سابق استرالیا و همچنین جمال زهران دبیرکل تجمع عربی در پشتیبانی از مقاومت در قاهره در سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی، از ابتکار تاریخی ایشان در نامگذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان بعنوان روز جهانی قدس و نماد ابراز همبستگی و پشتیبانی کشورها و ملت‌های مسلمان و آزادیخواه جهان از مردم مظلوم فلسطین تجلیل کردند.

آنها همچنین نسبت به توطئه استکبار جهانی و صیهونیستم بین‌الملل برای منحرف کردن افکار عمومی جهان اسلام و عرب از مسئله فلسطین و قدس شریف و مجاهدت مذبوحانه آنها برای تغییر محور اصلی بحران در منطقه از درگیری عربی – اسرائیلی به ایرانی – عربی و سنی و شیعی و جایگزینی ایران بعنوان کشور بزرگ حامی مردم فلسطین به جای رژیم صهیونیستی بعنوان دشمن واقعی و اصلی جهان اسلام اخطار دادند.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :