به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم» در سرمقاله خود به قلم «عبدالباری عطوان»، واقعیت باج خواهی آمریکا از عرب‌ها و به تمسخر برطرف آنها را آشکار کرد.

در این مقاله آمده است: خدا را سپاس می‌گوییم که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دست از یاوه گویی و پرچانگی برنداشته و هر از گاهی اظهاراتی خبری به زبان آورده یا توئیت هایی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می کند که بسیاری از مواضع و اسرار چگونگی برخورد وی با مردم ما و دغدغه هایشان را برملا می‌کند و تناقض آرا در داخل دولت و نهادهای آمریکا درباره بسیاری از بحران‌های منطقه و بخصوص قطر را نشان می‌دهد.

ترامپ امروز در گفت‌وگویی طولانی با یکی از خبرنگاران شبکه سی‌بی‌ان آمریکا به سفر چهار روزه اخیر «رکس تیلرسون» وزیر خارجه این کشور به منطقه پرداخت که به قصد میانجیگری بین قطر و ائتلاف چهارجانبه عربستان، امارات، بحرین و مصر انجام شد.

رئیس جمهور آمریکا همچنین از دلایل انتخاب ریاض به عنوان اولین مقصد سفر خارجی خود در مقام ریاست‌جمهوری آمریکا سخن گفت.

دو نکته بسیار مهم در سخنان ترامپ مطرح است که باید روی آن دقت شود تا بفهمیم که چگونه این مرد عرب‌ها را تحقیر کرده، آنها را به بازی گرفته و پول‌هایشان را به یغما می‌برد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : در نشست خبری با وزیر خارجه لهستان وزیر خارجه آمریکا اتهام‌زنی‌های ضد ایرانی واشنگتن را تکرار کرد

نکته اول خودستایی و فخرفروشی ترامپ در مصاحبه است که می گوید برای مقامات سعودی شرط گذاشته به ریاض نمی‌آید مگر آن که آنان میلیاردها دلار برای خرید سلاح از آمریکا و سرمایه گذاری در این کشور به واشنگتن بپردازند و زمانی که این شرط را پذیرفتند بار سفر به عربستان را بست در حالی که همسر و دختر بزرگش و همچنین «جرد کونشر» داماد ترامپ و دوست بنیامین نتانیاهو، او را در این سفر همراهی کردند.

نکته دوم در اظهارات ترامپ این است که می گوید اگر آمریکا بخواهد پایگاه هوایی «العیدید» خود در قطر را به جای دیگری منتقل کند ۱۰ کشور آماده میزبانی از آن هستند و همه هزینه‌های انتقال و راه اندازی آن را که میلیاردها دلار برآورد می شود، خواهند داد.

ترامپ می‌خواهد به وضوح بگوید که علت سفرش به عربستان جایگاه دینی و سیاسی آن در منطقه و جهان نبوده و فقط برای پول به ریاض رفته و به چیزی که خواسته رسیده است.

ترامپ پس از رسیدن به واشنگتن با فخر و غرور می‌گوید که با دستی پر از میلیاردها دلار پول به آمریکا بازگشته که این به معنای پیدا شدن کار برای بسیاری از افراد بیکار در جامعه آمریکاست.

اما در خصوص پایگاه هوایی العیدید باید گفت تنها ۲ کشور و نه ۱۰ کشور ممکن است که از میزبانی آن در صورت انتقال از قطر استقبال کنند که نخستین آن عربستان است که پیش تر به دلیل تهدیدهای القاعده و اسامه بن لادن سرکرده وقت آن خواستار خروج این پایگاه از خاک خود شده بود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : مردم در ۲۲ بهمن مجدداً اقتدار و پیروی از رهبری را نشان می‌دهند

دومین کشوری هم که می تواند میزبان پایگاه هوایی العیدید باشد امارات عربی متحده است هر دو کشور امارات و عربستان دو عضو برجسته ائتلاف چهارجانبه ضد قطر و تنها دو کشوری هستند که می توانند هزینه ای این پایگاه را به دلیل تمکن مالی بپردازند.

خلاصه باید گفت ترامپ پایگاه العدید را به مزایده گذاشته و به دنبال بالاترین قیمت است که از کشور میزبان یا همان قطر آغاز می شود آن هم در شرایطی که ترامپ در مقابل نگه داشتن این پایگاه در قطر لقمه چربی از ذخیره ارزی این کشور بالغ بر ۳۲۰ میلیارد دلار می خواهد یا اینکه به رقبای قطر یا همان ریاض و ابوظبی که صندوق ذخیره ارزی آن ها ۹۰۰ میلیارد دلار یا بیش تر است چشم دوخته است.

معلوم نیست چه کسی در این مزایده بالاترین مبلغ را پرداخت خواهد کرد، اما شک نداریم که  ترامپ تا زمانی که قدرت در کاخ سفید را به دست دارد، روند باج‌خواهی از کشورهای عرب حاشیه خلیج پارس را ادامه خواهد داد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تیلرسون اغلب دیپلمات‌های ارشد سیاه‌پوست و لاتین‌تبار را اخراج کرده است

شاید اگر بگوییم همه مواضع ضد و نقیض ترامپ، تیلرسون، وزیر خارجه و ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در قبال مساله میان شیخ نشین ها فقط نمایشی برای باج خواهی از این کشورها است، مبالغه نکرده باشیم و در واقع این افراد مجموعه بازیگر در حال ایفای نقش خود هستند.

تیلرسون از قطر جانبداری کرده و با آن معاهده توقف پشتیبانی از تروریسم را امضا می‌کند و می گوید که پاسخ قطر در بیزاری با شروط ۱۳ گانه دشمنانشان منطقی است.

اما ترامپ در اظهارات تلویزیونی خود اعلام می کند که در روابط آمریکات با قطر تجدید نظر شده زیرا سران این کشور به پشتیبانی مالی از تروریسم معروف هستند و ما به آنها گفته ایم نمی توانید چنین کاری کنید.

ترامپ افزود: ما باید تروریسم را گرسنه نگاه داریم تا بمیرد نه اینکه به کشورهایی ثروتمند اجازه دهیم به این وحشی‌ها غذا بدهند.

رئیس جمهور آمریکا به دنبال گرسنه نگاه چسبیدن تروریسم وحشی نیست چون آمریکا خودش تروریسم را ساخته و پرورانده وهمچنان هم این مساله ادامه دارد.

آمریکا در واقع به دنبال گرسنه نگاه چسبیدن مردم کشورهای عربی حاشیه خلیج پارس و چپاول پول‌های آنها به هر بهانه ای است و در واقع این وضعیت چیزی جز ریشخند زدن به عرب ها نیست.

انتهای پیام/ص

این خبر را به اشتراک بگذارید :