به گزارش دفتر منطقه‌ای شمس آباد به نقل از «رویترز»، یکی از مقامات دولت آمریکا بدون ذکر نامش گفت که دولت ترامپ آماده است تا رویکرد سختی را در قبال پاکستان اتخاذ کند تا این کشور به سرکوب تروریست‌ها در خاک خودش مجبور شود.

این مقام دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود اظهار داشت: رویکرد دولت ترامپ می‌تواند شامل افزایش تاخت‌های پهپادی، توقف و تعلیق پشتیبانی‌های مالی از پاکستان باشد.

وی افزود: این رویکرد حتی ممکن است در نهایت به لغو جایگاه اسلام‌آباد به عنوان شریک اصلی ناتو که عضو این سازمان نیست نیز منجر شود.

برخی دیگر از مقامات آمریکایی به موفقیت‌آمیز بودن این طرح خوش‌بین نیستند، زیرا سال‌ها سعی آمریکا برای محدود کردن پشتیبانی پاکستان از گروه‌های شبه‌نظامی با شکست مواجه شده و منجر به تقویت روابط آمریکا با هند نیز شده است.

مقامات آمریکایی نیز اظهار می‌کنند که پس از پایان بررسی منطقه‌ای استراتژی آمریکا، کاخ سفید در پی قطع روابط با پاکستان نبوده و به دنبال گسترش همکاری‌ها با اسلام‌آباد است.

این در حالی است که پنتاگون و کاخ سفید از اظهارنظر درباره نتایج بررسی قبل از اتمام آن خودداری کرده‌اند.

با این وجود، «آدام ستامپ» سخنگوی پنتاگون گفت: آمریکا و پاکستان در بسیاری از مسایل امنیت ملی شریک باقی خواهند ماند اما گفت‌وگوها حاکی از رویکرد سختگیرانه آمریکا نسبت به رسیدگی به پناهگاه‌های شبه‌نظامیان در خاک پاکستان است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ابوبکر بغدادی به گدایی از کشوی عرب حوزه خلیج فارس افتاده است

مقام آمریکایی افزود: ما پیش از این هرگز استراتژی خود در قبال پاکستان را مشخص نکردیم، اما استراتژی جدید به وضوح خواست ما از پاکستان را مشخص می‌کند.

این در حالی است که برخی دیگر از مقامات آمریکایی نسبت به کارآمد بودن استفاده از سیاست چماق و هویج برای تغییر رفتار پاکستان، اعلام خطر می‌دهند.

این مقامات معتقدند در نهایت، آمریکا به متحدی قوی نیاز دارد، هرچند این متحد بی‌نقص نباشد.

آمریکا در حالی بار دیگر به دنبال اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان است که کارشناسان معتقدند اعزام این نیروها بدون فشار بر پاکستان با هدف آوردن طالبان بر سر میز مذاکره، شکست خواهد خورد.

«حمد‌الله محب» سفیر افغانستان در واشنگتن بدون اشاره به اقدامات مشخص گفت: آمریکا در قبال پاکستان رویکرد بسیار سخت‌تری نسبت به گذشته اتخاذ خواهد کرد.

«لیزا کورتیس» که از مدیران ارشد شورای امنیت ملی آمریکا در آسیای مرکزی و جنوب آسیا است به همراه «حسین حقانی» سفیر سابق پاکستان در واشنگتن، گزارشی را نوشته است.

در این گزارش کورتیس و حقانی به دولت ترامپ پیشنهاد می‌کنند تا به اسلام‌آباد اعلام خطر دهد که در صورت عدم همکاری، جایگاه پاکستان به عنوان شریک اصلی ناتو می‌تواند در عرض ۶ ماه لغو شود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : درگیری‌ انگلیسی‌های مست در آخرین جمعه سال +تصاویر

این در حالی است که در گزارش ماه فوریه آن‌ها نیز آمده است که درنظر بردن پاکستان به عنوان شریک، برای دولت جدید مشکلاتی را به وجود خواهد آورد، همانطور که برای دولت پیشین نیز مشکلاتی را به همراه داشت.

مشخص نیست که دولت ترامپ تا چه اندازه این توصیه را جدی خواهد گرفت.

تهدید گروه‌های تروریستی که در پاکستان از پناهگاه‌های امنی برخوردارند، با تاخت انتحاری در منطقه دیپلماتیک نشین کابل که منجر به کشته و زخمی شدن بیش از ۵۰۰ نفر شد، بیش از پیش بر همه آشکار شد.

بعد از این تاخت، سازمان امنیت ملی افغانستان گزارش داد که این تاخت بوسیله «شبکه حقانی» و با پشتیبانی و سودمند سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان «آی.اس.آی» صورت گرفته است.

یکی از مقامات آمریکایی نیز به رویترز گفت آمریکا هم معتقد است که این تاخت بوسیله شبکه حقانی انجام شده است.

این در حالی است که «مایک مولن» دریاسالار نیروی دریایی ارتش آمریکا نیز در سال ۲۰۱۱ در کنگره این کشور، شبکه حقانی را بازوی «آی.اس.آی» خوانده بود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : کشته شدن یک نظامی تونسی در درگیری با تروریست‌ها

پاکستان از سال ۲۰۰۲ تاکنون بیش از ۳۳ میلیارد دلار در قالب سودمند از آمریکا دریافت کرده است.

سال گذشته پس از آن که «اش کارتر» وزیر دفاع وقت آمریکا اقدامات پاکستان علیه شبکه حقانی را کافی ندانست، پنتاگون تصمیم گرفت تا ۳۰۰ میلیون دلار در قالب «صندوق پشتیبانی از نیروهای ائتلاف» را به پاکستان نپردازد.

یکی از مقامات آمریکایی نیز اظهار داشته است که دولت ترامپ در حال بررسی توقف برخی از سودمند‌ها از پاکستان است.

اما به نظر می‌رسد کاهش سودمند‌های مالی به پاکستان می‌تواند منجر به نفوذ بیشتر چین در پاکستان شود که اخیرا حدود ۶۰ میلیارد دلار در این کشور سرمایه‌گذاری کرده است.

یکی از مقامات آمریکایی و کارشناس امور پاکستان نیز که خواست نامش فاش نشود، گفت گزینه دیگری که در حال بررسی است افزایش حملات پهپادی برای نفوذ بیشتر به پاکستان و هدف قرار دادن جنگجویان شبکه حقانی و دیگر تروریست‌ها است.

رئیس ستاد ارتش پاکستان در هفته گذشته بعد از تاخت هوایی آمریکا این اقدامات را یک‌جانبه خواند و اظهار داشت چنین حملاتی نتیجه عکس خواهد داشت و علیه همکاری‌های کنونی اسلام‌آباد و واشنگتن است.

انتهای پیام/.

ما را در فیسبوک، توییتر و تلگرام دنبال کنید.

این خبر را به اشتراک بگذارید :