دستیارانی برای فریب جوانان !در حالی که مشاوران جوان دولت نهم و دهم بوسیله دولت یازدهم به دلیل ناکارآمدی نوعی فریبکاری محسوب می‌شدند و رسماً کنار گذاشته شدند، دولت دوازدهم ظاهراً قصد دارد تا دوباره همین مشاوران جوان دستگاه‌ها را با نامی دیگر و در قالب«دستیاران جوان دولت» احیا کند.

به گزارش پایگاه شمس آباد به نقل از روزنامه جوان در حالی که مشاوران جوان دولت نهم و دهم بوسیله دولت یازدهم به دلیل ناکارآمدی نوعی فریبکاری محسوب می‌شدند و رسماً کنار گذاشته شدند، دولت دوازدهم ظاهراً قصد دارد تا دوباره همین مشاوران جوان دستگاه‌ها را با نامی دیگر و در قالب «دستیاران جوان دولت» احیا کند و حتی به گفته معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان مجوز استخدام ۲ هزار نفر با این عنوان از دولت گرفته شده تا از این مسیر مدیران کشور به منظور جانشین‌پروری مدیریتی در کشور دستیاران جوان داشته باشند.
کابینه دولت یازدهم با میانگین سنی ۵۹ سال یکی از پیرترین دولت‌های پس از انقلاب و در عمل دولت پیرمردها بود. حتی تغییر سه تن از وزرای کابینه در ماه‌های پایانی دولت هم نتوانست تغییر چندانی در میانگین سنی وزرای دولت دکتر روحانی ایجاد کند. با وجود این اما با آغاز رقابت‌های انتخاباتی یک بار دیگر کلید واژه «جوانان» بر سر زبا‌ن‌ها افتاد و این قشر به یکی از اساسی‌ترین محورهای تبلیغات انتخاباتی تبدیل شدند. از جان دادن به سمن‌های سیاسی گرفته تا زمزمه‌های احیای دوباره سازمان ملی جوانان اقدامات نمایشی دولت در زمینه کسب آرای نیمه جوان جامعه بود. حالا اما با تکرار دوباره دولت تدبیر و امید وقت عمل به وعده‌های انتخاباتی در حوزه‌های مختلف و همچنین حوزه جوانان رسیده است. این بار اما دولت به جای ارائه طرح‌های تازه و عملی به احیای طرح‌های ناموفق دولت‌های قبلی روی آورده است. از قد علم کردن دوباره سازمان ملی جوانان گرفته تا مجوز برطرف برای استخدام دو هزار جوان در قالب «دستیاران جوان دولت.»

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ریزش آرای روحانی قطعی است/آتش بیاران فتنه۸۸ به جرم خود اقرار کنند

فریب جوانان
جریان مشاوران جوان دولت نهم و دهم هیچگاه به سرانجام خوشایندی نرسید. جوانان برگزیده شده به عنوان مشاور، تنها چند ماه پس از مشاوره، رؤیای دستیابی به مسئولیت‌های بالاتر اجرایی را در سر پروراندند و ماجرا به آنجایی پایان یافت که نه‌تنها گروه مشاوران جوان، کارایی خود را از دست داد، بلکه نارضایتی رئیس‌جمهور را نیز از عملکرد آنان در پی داشت.
«می‌پذیرم که ما برنامه منظمی برای تربیت مدیر جوان نداشته‌ایم.» این جمله‌ای است که محمود گلزاری، معاون سابق ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگویش با «جوان» مطرح کرد. این روانشناس کهنه‌کار درباره مشاوران جوان به صراحت گفت:«‌من خیلی با مشاوران جوان به خصوص با روشی که داشت، موافق نیستم. در حال اکنون نیز هم مشاوران جوان رئیس‌جمهور تقلیل پیدا کرده‌اند و هم مشاوران جوان دستگاه‌ها خیلی کم شده‌اند.»
از نگاه وی اگر ما جمعیت زیاد جوانان و کار عملیاتی برای جوانان را فراموش کنیم و فقط چند نفر را به عنوان مشاوران جوان کنار خودمان بگذاریم، این به نوعی جوان‌فریبی است. بنا به تصریح گلزاری «این طرح خیلی بنیانی نداشته و موفق هم نبوده است به همین دلیل هم در دولت جدید این افراد بیشتر با عنوان مشاوران در امور جوانان فعالیت می‌کنند و تازه نه به شکل و گستردگی دولت قبل.»

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : نگاهی به توافق‌های فتح و حماس طی ۱۰ سال گذشته

مشاوران جوان در پوسته دستیاران جوان
حالا اما آنطور که محمد‌رضا رستمی می‌گوید همان مشاوران جوان دولت قبلی با تمام انتقاداتی که به عملکردشان وارد بود، قرار است در قالبی جدید قد علم کنند و مجوز استخدامشان هم گرفته شده است. گذشته از اینکه قرار است این استخدام‌ها بر مبنای چه ملاک و معیاری باشد و آیا عدالت و شایسته سالاری در گزینش این ۲ هزار جوان رعایت می‌شود یا خیر  نکته اصلی این ماجرا در این است که چه ساز و کاری برای این دستیاران جوان طراحی شده است؟ معاون ساماندهی امور جوانان در این‌باره اینگونه توضیح می‌دهد‌: «طرح دستیاران جوان در سطح دولت تا سطح شهرستان‌ها آغاز شده است و مدیران را موظف می‌کند به منظور جانشین پروری دو دستیار جوان داشته باشند.»
آنطور که رستمی می‌گوید: «از حدود دو سال پیش با انجام مطالعات تطبیقی در کشورهای مختلف دنیا، موضوع «دستیاران جوان دولت» را در کشور آغاز کردند و رئیس‌جمهور پذیرفتند که مدیران کشور به منظور جانشین‌پروری مدیریتی در کشور دستیاران جوان داشته باشند.
وی در ادامه با بیان آنکه طرح «دستیاران جوان دولت» همچنان در کشور در حال پیگیری است، می‌افزاید: در حال اکنون مجوز استخدام ۲ هزار جوان در موضوع دستیاران جوان از دولت گرفته شده است و امیدواریم این ۲هزار نفر به عنوان دستیاران جوان مدیران دولتی کار خود را آغاز کنند و شاهد اثربخشی مناسب آنها، تغییرات مدیریتی و جوان شدن بدنه مدیریتی کشور باشیم.
حالا باید دید دستیاران جوان هم قرار است ظرفیتی برای استخدام ۲ هزار تن از آقازاده‌ها و جوانان خاص باشد و طرح مشاوران جوان را که دردی از جوانان دوا نکرد، ادامه دهد یا دولت واقعاً برای این طرح‌ ساز و کاری قابل قبول دارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - اگر کسی در کشور بخواهد پایش را کج بگزارد، قطعا سیلی سختی خواهد خورد

این خبر را به اشتراک بگذارید :