فرهنگی کوهرنگ میگوید: در آموزش وپرورش کوهرنگ همیشه در تعیین رئیس راندن، مسائل بیرونی و خارج از شهرستان موثرتر بوده که این امر باعث باج خواهی عده ای از افراد غیر بومی، مسائل پشت پرده، ناعدالتی گسترده و اعتراض معلمان است.

خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی شمس آباد، پیرامون دغدغه ها و مطالبات فرهنگیان شهرستان کوهرنگ به سراغ محمد محمد حسینی حاجی ور فرهنگی فعال آموزش و پرورش شهرستان کوهرنگ با ۲۴ سال سابقه تدریس در دوره ی ابتدائی رفته است و گفتگویی با این فرهنگی عزیز انجام داده است.

وی اینگونه آغاز کرد: بهترین روش برای حل مشکلات معلمان، این است که به حرفه آن ها به عنوان یک شغل معمولی نگاه نکرد.

معلمی یک هنر است زیرا قرار است نسل بسازد، هر جامعه ای که توانسته رشد کند، به فرهنگیان خود بها داده و به تقدیر و تشویق آن ها پرداخته است.

در ایران هم باید جایگاه شغلی معلمان را ارتقا داد، از این راه است که مشکلات معیشتی آن ها حل خواهد شد.

شمس آباد: ابتدا نظر کلی در مورد آموزش و پرورش را بیان کنید ؟

هر ساله میلیونها کودک ایرانی سرشار از حس کنجکاوی و خود انگیختگی که آماده اند تا به مدارس وارد شوند تا با جهان شگفت انگیز آشنا شوند و با شیوه های  نا درست آموزش می بینند که قوه ی تفکر و ابتکار و خلاقیت در آنان خشکیده می شوند چون تنها از طریق انباشت محفوظات  آن هم اطلاعات پراکنده و اغلب نامرتبط با واقعیت های زندگی دسترسی پیدا می کنند.

 

شمس آباد: مشکلات  کیفی و کمی  آموزش و پرورش (خصوصا آموزش و پرورش کوهرنگ) را بیان کنید ؟

  مشکل عمده در این خصوص مدارس چند پایه است، در کلاس های درس چند پایه، دانش آموزان اول تا ششم  ابتدایی به طور همرزمان با حضور یک اموختار بر سرکلاس، درس می خوانند.

این کلاس ها نه تنها از موقعیت فیزیکی مناسبی برخوردار نیستند بلکه کتاب های درسی این کلاس ها با کتاب های درسی سایر دانش آموزان یکسان است، در حالی که موقعیت مکانی و تحصیلی این دانش آموزان با سایر دانش آموزان مدارس معمولی یکسان نیست.

بزرگترین مشکل این است که معلمان بدون گذراندن دوره آموزشی خاص، باید ۳۷ کتاب درسی در شش پایه درسی را طی ۱۵۶ ساعت با حداقل فضا و امکانات  تدریس کنند.

هر سال به دلیل مهاجرت روستائیان به شهرها و کاهش آمار دانش آموزی روستاها، آمار کلاسهای چند پایه افزایش می یابد.

باید متذکر شد که بیشترین مدارس کوهرنگ چند پایه با یک اموختار است تمام مجاهدت اموختار صرف این می‌شود که به موقع کتاب را تمام کند چون مجبور است و تمام مجاهدت دانش آموزان صرف این می‌شود که مطالب را نگه داشتن کنند، نه فکر کردن، نه تحقیق و پژوهش، و نه آزمایش به صورت عملی و تجربه اندوزی، هیچ کدام واقعاً مورد توجه نیستند.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : شمس آباد - تعلل طولانی در انتخاب فرماندار بروجن/سرپرستی فرمانداری ۶ ماهه شد

هیچ رابطه مناسبی بین معلمان، اموختار و دانش آموز، و اموختار و مدیر شکل نمی‌گیرد. 

و متاسفانه در کوهرنگ اموختار خوب از نظر مسئولین و مدیران کسی است که تا زنگ خورد فوری سر کلاس برود، کلاسش را ارام نگه دارد، سئوالات ساده طراحی کند و درصد قبولی بالاترین حد را داشته باشد که بدون کوچک ترین حقوق و مزایای این معلمان علاوه بر آموزش باید تمامی کارهای اداری مدرسه را انجام بدهند که به نظر بنده این جور کلاسها فقط برای پر کردن اوقات است و تمام کردن کتب چون کسی در اینگونه موارد کاری و برنامه ی نداشته تا جبران صدمات روحی و روانی معلمان و دانش آموزان  را بنماید. 

شمس آباد: مشکلات فرهنگیان کوهرنگ را بیان بفرمائید ؟

مشکلات ایاب و ذهاب و اقامت معلمان در مناطق محروم:

بسیاری از فرهنگیان مجبور هستند برای تدریس به مناطق محروم بروند، که در این مسئله چندین مشکل نهفته است.

اول این‌ که ممکن  است معلمان بنا به دلایل متعدد از قبیل نبودن امکانات و شرایط نتوانند در منطقه مربوطه اقامت داشته باشند.

این مسئله علاوه بر خستگی، باعث بالا رفتن هزینه‌ها و مخارج این افراد می‌شود.

همچنین بحث امنیت جاده و خطراتی مانند تصادف و… نیز آن‌ها را تهدید می‌کند.

ایاب و ذهاب و اقامت دو موضوع اساسی و مهم فرهنگیان (خصوصا همکاران خانم) است که علاوه بر تحمیل هزینه، ممکن است امنیت آن‌ ها را به خطر اندازد.

قانون برای این مسئله پیش‌بینی لازم را نداشته است، در اکثر دستگاه‌های دولتی هزینه‌های ایاب‌ و‌ ذهاب به کارمندان پرداخت می‌شود، اما این مسئله در وزارت آموزش‌وپرورش وجود ندارد. 

 

شمس آباد: نظر شما در مورد کارهای تحقیقاتی و مقالات همکاران چیست ؟

در اینجا به تنها چیزی که از بدو تاسیس تاکنون اهمیتی نداده اند تالیفات معلمان است که هیچ ارزشی قائل نیستند و معلمانی که حتی مقالات آموزشی و تربیتی نادیده گرفته می شوند و هیچ گونه پاداشی دریافت نمی کنند در صورتی که مدام می گویند اموختار باید بروز باشند.

شمس آباد: چگونه از مسائل و بخشنامه های اداری اطلاع پیدا می کنید ؟

 هیچ بخشنامه و هیچ فرمی ثابت نیست، فرم‌ها و دستورالعمل‌ها دائم دگرگون می‌شوند و جالبتر این که هیچ وقت از معلمان که مشکلات را از نزدیک لمس کرده‌اند نظر خواهی نمی‌شود، و با توجه به سیستم اتوماسیون که خیلی هم روش مانور دادند ولی بخشنامه ها از زمانی  که این برنامه نبود بهتر و سریعتر به مدارس می رسید من که به شخصه در طول سه سال که هنوز بخشنامه ی را ندیدم و مطالعه‌ نکردم.

مسئولین آموزش و پرورش به جای صدور بخشنامه‌های گاه و بیگاه و ساختن مشغولیت ذهنی برای اموختار‌ها، در بوق کردن اضافه حقوق ناچیز آنها یا زیرنویس کردن پرداخت معوقات و دیون که حق مسلم آن‌ها است و انگار وزارتخانه‌های دیگر کاری نمی‌کنند.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : خشکسالی پرآب ترین استان را زمین گیر کرد !

بهتر است به دنبال راه کارهایی باشند تا شأن و منزلت واقعی معلمان را به آن‌ها برگردانند.

مسائلی که مطرح شد فقط مربوط به این دولت یا حتّی دولت قبلی هم نیست، همه دولت‌ها در این نابسامانی سهم داشته‌اند.شمس آباد: در خصوص مشکلات دوره ابتدائی نظر جنابعالی چیست ؟

در دوره ابتدائی ما با سه مشکل عمده روبرو  هستیم  که در صورت حل شدن آنها شاید روند رو به رشدی خواهیم داشت.

۱- از لحاظ ارزش اجتماعی دوره آموزش ابتدایی نسبت به سایر دوره های آموزشی:

دید همه مردم از دوره ی ابتدائی بسیار سطحی و بدون تعمق است که آنها معتقدند که معلمان شاغل در دوره ی ابتدائی از سطح علمی کمتری برخوردار هستند که متاسفانه این طرز دید در مسئولین آموزش و پرورش هم وجود دارد.

۲- از لحاظ بعد رفاهی دوره ی ابتدایی نسبت به سایر دوره های آموزشی:

چون تعداد کتب آموزشی یک آموزگار دبستان از سایر دوره های آموزشی بیشتر است پس لازم است معلمان این دوره بر کلیه موضوعات اجتماعی، مذهبی، علوم پایه ،هنری اموختار ابتدایی مسلط و توانا باشد .

اما از سوی دیگر روزهای کاری هفته به صورت رسمی برای او کامل شده است و هیچ روزی را جهت استراحت و تقویت اطلاعات علمی و یا دریافت ساعات حق التدریس ندارد، درصورتی که در دوره های بالاتر این شرایط و امکانات برای دبیران مهیا است.

۳- نظارت و دخالت پیش از حد در دوره ابتدایی نسبت به سایر دوره های آموزشی:

تعداد ناظران، مسئولین و مدیران جهت ارزیابی دوره ی ابتدائی نسبت به سایر دوره های بیشتر است و حتی تا جایی پیش می رود که والدین نیز در تعیین خط مشی این دوره دخالت می شود که در آموزش و پرورش کوهرنگ متاسفانه والدین دخالت‌های زیادی در این دوره داشته و دارند و ورود و خروج معلمان را گزارش و متاسفانه مسئولین هم می پذیرند.

اگر راهکار و ترفندی برای این معضل ارائه نشود دیری نخواهد گذشت که انگیزه های معلمین به طور محسوسی پایین خواهد آمد و دگر بار شاهد افت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی خواهیم بود.

شمس آباد: نظرت شما در خصوص فضای آموزشی مدارس شهرستان کوهرنگ چبست ؟

بدون شک فضای فیزیکی مدرسه یکی از عناصر مهم آموزش و یادگیری دانش آموزان است که می بایست نشاط و شادابی، آرامش و انگیزه های مرتبط را به دانش آموزان، معلمان و اولیای  ایشان بدهد.

هر آموزشگاه باید فضاهای متنوع ی از کلاس با مقاصد مختلف آموزشی و پرورشی، کارگاه ، آزمایشگاه، زمین های ورزشی و… داشته باشد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : آمریکا برجام را تخلف کرد/ سپاه قدس تقویت می‌شود

مکان ایجاد آموزشگاه باید قبل از هرمورد انتخاب گردد ( تحمیل نشود ).

مدارس باید از ایمن ترین اماکن هر منطقه ، شهر و روستا باشند، امکانات بهداشتی آن باید با نهایت دقت انتخاب گردد و …

در شهرستان کوهرنگ اکثر فضاهای آموزشی به ویژه درمدارس ابتدایی به گونه یی است که حس ناخوشایند را در دانش آموزان و بی میلی و بی انگیزگی را در معلمان ایجاد کرده است.

وجود ویژگی هایی چون صحن حیاط بدون اختلاف سطح، وجود دخمه ها و پیچ و خمها، عدم وجود وسایل بازی در حیاط مدرسه، دو تکه بودن نامناسب فضای آموزش، مشکلات گرمایشی و سرمایشی، عدم وجود درخت و فضای سبزدر صحن حیاط، بی توجهی به جنسیت دانش آموزان ، وجود سرویسهای بهداشتی نامناسب و تنها در یک ضلع حیاط، پوشش آسفالته کف حیاط، غفلت از اصول اسلامی، باعث بسیاری از موانع تربیتی شده است.

شمس آباد: با توجه به ۲۴ سال سابقه جنابعالی نظر شما در مورد مسائل مدیریتی در آموزش و پرورش کوهرنگ چیست ؟

عمده مشکلات و دغدغه‌های فرهنگیان شهرستان علاوه بر گرفتاری‌های معیشتی، خصوصا نگرانی از بی‌ توجهی به شایسته‌سالاری در مدیریت است.

وقتی از معلمان برای ریاست پرسشی نمی‌شود و گاه فردی را با اندک سابقه کاری و تسویه حساب های سیاسی و قومیتی به مدیریت آموزش و پرورش می‌گمارند، قطعا سبب ناراحتی معلمان و استادان می‌شوند و از مشارکت آنها هم بهره‌ای نخواهند برد.

در آموزش و پرورش کوهرنگ همیشه در تعیین رئیس راندن، مسائل بیرونی و خارج از شهرستان موثر بوده که این امر باعث باج خواهی عده ای از افراد غیر بومی و مسائل پشت پرده و ناعدالتی گسترده و ناراضی شدن معلمان می شود.

 

وقتی که بحث شایسته سالاری فقط حرف باشد و در عمل عملا چیزی عاید دلسوزان تعلیم و تربیت نشود باعث دلسردی و کاهش مشارکت های معلمان باسابقه و یاس، نامیدی خواهد شد.

شمس آباد: مطالبات و مشکلات فرهنگیان در خصوص معیشت چیست ؟

به نظر بنده فرهنگیان این موضوعات را به عنوان مطالبه اصلی خود مطرح می‌کنند که: بازگرداندن شأن و منزلت اموختار، رفع تبعیض و دریافت حداقل حقوق برابر با خط فقر، افزایش حقوق سالیانه برابر با افزایش تورم، برخورداری از بیمه کارآمد، انتخاب یا عزل مدیران آموزش و پرورش با هماهنگی فرهنگیان بدون دخالت ارگان‌های دیگر، جلوگیری از خصوصی سازی مدارس، اختصاص بودجه لازم جهت ارتقای سطح و ارائه آموزش‌های علمی و کاربردی ضمن خدمت به صورت رایگان به فرهنگیان از جمله مطالبات آنها است.

ان شاء الله در جلسه های بعدی بیشتر در خصوص مشکلات و معضلات فرهنگیان کوهرنگ بحث و تبادل نظر خواهیم کرد.

 

انتهای پیام۶۱۰ک

 

 

 

 

 

انتهای پیام/۶۱۰ک

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :