محمدرضا داورزنی، معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و سرپرست فدراسیون والیبال در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار ورزشی شمس آباد، به مسائل روز ورزش کشور پرداخت که متن گفت‌وگو با وی به شرح زیر است:

شمس آباد: عملکرد تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۷ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بنا بر قانون فدراسیون جهانی در لیگ امسال ما مجبور بودیم که از ۸ بازیکن قبلی خود استفاده کنیم برای همین نتوانستیم از ظرفیت بازیکنان تیم‌های امید و جوانان خود استفاده کنیم. از طرفی تیم‌های امید و جوانان کشورمان توانسته بودند به رقابت‌های جهانی راه پیدا کنند و نخواستیم از بازیکنان آنها در تیم بزرگسالان استفاده کنیم. نتایج درخشان تیم امید و جوانان در مسابقات جهانی، افتخاری برای والیبال کشور است و خواستیم با خیال راحت در مسابقات خودشان حضور داشته باشند، برای همین از ظرفیت این دو رده سنی در تیم بزرگسالان استفاده نکردیم.

شمس آباد: به نظر می‌رسد با توجه به عملکرد ایران در لیگ جهانی، مردم نسبت به پشتوانه تیم ملی نگران هستند؟

تیم ذخیره و پشتوانه خیلی قوی در والیبال وجود دارد ولی بازهم تأکید می‌کنم به دلیل مسابقات جهانی که این دو تیم داشتند، از ظرفیت این دو رده سنی در تیم بزرگسالان استفاده نکردیم. مطمئن باشید بنا بر نیازهایی که تیم بزرگسالان دارد کم کم پوست اندازی در این تیم صورت خواهد گرفت و بازیکنان بسیار خوبی در رده‌های امید و جوانان در اختیار داریم که به صورت مرحله به مرحله به تیم ملی بزرگسالان تزریق می‌شود. تمام هم و غم ما بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی و المپیک ۲۰۲۰ است که نیاز داریم خون جدیدی به تیم ملی اضافه شود. مطمئن باشید تیم‌های امید و جوانان ما با حضور در رقابت‌های جهانی کم کم کسب تجربه می‌کنند تا خود را برای مسابقات تیم‌های بزرگسالان آماده کنند.

شمس آباد: در هفته سوم مسابقات لیگ جهانی و با توجه به بازی که از بازیکنان ایران مشاهده شد، به نظر می‌رسد بازیکنان ملی پوش ایران بی‌انگیزه بودند و یا اینکه بازیکن سالاری در این تیم وجود دارد؟

اصلا بی‌انگیزگی و بازیکن‌سالاری را قبول ندارم و بازیکن‌ها تمام کوشش خود را در زمین انجام دادند ولی زمانی که یکی، دوبار توپ‌هایشان در زمین حریف نخوابید و یا دریافت‌های مناسبی نداشته باشند، ازنظر روحی به هم می‌ریزند و نمی‌توانند عملکرد مناسبی داشته باشند. این را هم باید اضافه کنم که مصدومیت‌ها پاشنه آشیل تیم والیبال بود در برخی از پست‌ها واقعا دست کادر فنی خالی بود و بازیکنان جایگزین برای پست‌ها نداشتیم که انشاالله با تزریق بازیکنان امید و جوانان، این مشکل برطرف خواهد شد.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - محوری ترین صنعت کشور،غرق در رکود است

شمس آباد: واکنش فدراسیون والیبال به عملکرد ایران در لیگ جهانی چه خواهد بود و کار کارشناسی در این خصوص صورت خواهد گرفت؟

در هفته اول لیگ جهانی توانستیم لهستان را شکست دهیم و در هفته دوم دو برد مقابل بلژیک و آرژانتین داشتیم اما در هفته سوم اصلا عملکرد مناسبی نداشتیم و باید ارزیابی و واکاوی صورت بگیرد و نقاط ضعف برطرف شود. در برخی پست‌ها باید حتما تغییراتی صورت بگیرد و بازیکنانی با فیزیک مناسب به این پست‌ها تزریق شود. ما مسابقات انتخابی جهان در اردبیل و جام قهرمانان جهان را در پیش داریم این دو تورنمنت می‌تواند محک مناسبی باشد تا بازیکنان جوان و امید شناسایی شده و به تیم ملی تزریق شوند.

شمس آباد: بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی و المپیک ۲۰۲۰ دو میدان بسیار مهم برای والیبال ایران است، چه برنامه‌ای برای حضور موفق در این دو مسابقه دارید؟

نقاط ضعف شناسایی شده و باید این نقاط هرچه سریعتر برطرف شود چرا که زمان زیادی تا بازی‌های آسیایی در اختیار نداریم ولی این نوید را به مردم ایران می‌دهم که اصلا نگران پشتوانه سازی نباشند و تیمی با کیفیت در رده های امید وجوانان در اختیار داریم که به مرور به تیم ملی اضافه خواهد شند و با کسب تجربه می‌توانند عملکرد درخشان داشته باشند. هرچند باید از زحمات بازیکنان بزرگسال تشکر کرد که برای نخستین بار والیبال را المپیکی کردند و باعث افتخار ایران در المپیک و جهان شدند. مطمئن باشید بازهم تأکید می‌کنم که در لیگ جهانی بی‌انگیزگی در کار نبوده و اگر عملکرد مناسبی نداشتند دلیل بر بی‌انگیزگی آنها نمی‌شود آنها به دلیل از دست دادن امتیازها شاداب نبودند و برخی مردم فکر می‌کنند دلیل شاداب نبودن آنها بی‌انگیزگی است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : گل‌محمدى: بعد از آن همه اتفاق بالاخره یک خبر خوب شنیدیم؛ خدا به دل پرشورها نگاه کرد/ هواداران به تراکتورسازى زمان بدهند - شمس آباد

شمس آباد: در دو بازی ایران با روسیه و آمریکا؛ ۲۴ بر ۲۱ از حریفان جلو بودیم ولی در کسب یک امتیاز ضعیف کار کردیم و آن را ست را واگذار کردیم؟

  بعضی وقت‌ها در والیبال اتفاقاتی پیش می‌آید که قابل پیش‌بینی نیست. ایران در دو بازی ۲۴ بر ۲۱ از حریفش پیش بود ولی در نهایت ست را واگذار کرد.  چند سال پیش نیز تیم ایتالیا با وجود اینکه دو ست را باخته بود ۲۴ بر ۱۷ از ژاپن عقب بود ولی توانست در نهایت گیم را با نتیجه ۲۷ بر ۲۵ به سود خود پایان ببرد و بازی را سه بر دو به سود خود به پایان برساند. این اتفاقات در والیبال رخ می‌دهد ولی این را قبول داریم که این یک اشکال است و باید این مشکل حل شود. 

شمس آباد: از عملکرد کولاکوویچ در این بازی‌ها راضی هستید؟

 باید به ایشان زمان داد چرا که نزدیک به دو ماه است سرمربی تیم ملی شده و بیشتر با داده‌های مربیان قبلی در لیگ جهانی حضور پیدا کرده است. وی هنوز بازیکن جدیدی به تیم ملی معرفی نکرده باید کمی صبر کرد و به وی زمان داد تا بتوان عملکرد نهایی خودش را نشان دهد.

شمس آباد: چه زمانی اعضای هیئت‌مدیره پرسپولیس و استقلال معرفی خواهند شد؟

 این از مسئولیت‌های آقای سلطانی‌فر به عنوان وزیر ورزش است و نهایتا ظرف دو تا سه روز آینده اسامی نهایی هیئت مدیره سرخابی‌ها اعلام خواهد شد. این دو هیئت مدیره ترمیم می‌شوند و پس از معرفی اعضای هیئت مدیره‌، مدیرعامل باشگاه انتخاب خواهد شد.

شمس آباد: با وجود اینکه هنوز هیئت مدیره‌های دو باشگاه معرفی نشده‌اند پس چرا سلطانی‌فر از طاهری و افتخاری به عنوان مدیران عامل دو باشگاه پشتیبانی می‌کند؟

  بی‌ثباتی آفت ورزش است و دلیل پشتیبانی سلطانی‌فر این بود که اعلام کند این دو باشگاه در فصل نقل و انتقالات مورد پشتیبانی وزارت ورزش هستند و می‌توانند عملکرد مناسبی داشته باشند. هواداران باید خیالشان راحت باشد که این دو باشگاه عملکرد مناسبی در فصل نقل و انتقالات خواهند داشت و برای لطمه نخوردن سرخابی‌ها، از این دو مدیرعامل در آن مقطع پشتیبانی شد.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - پیام‌رسان "بله" را در لیست حمایتها نیاوردند

شمس آباد: موضوع مشکل پرسپولیس با اسپانسرش چه شد؟

تأمین منابع ملی دغدغه مدیران عامل سرخابی‌ها است و هر دو در تلاشند که تیم‌هایشان برای فصل بعد مشکل مالی نداشته باشند. هر تصمیمی که مدیران عامل این دو باشگاه گرفته باشند مورد پشتیبانی وزارت ورزش خواهد بود. هم طاهری و هم افتخاری به دنبال این هستند که تیم‌هایشان در فصل جدید درگیر مشکلات مالی نباشند و وزارت ورزش دخالتی در تصمیم‌گیری‌های این دو باشگاه ندارد و هر تصمیمی که در خصوص اسپانسر گرفته باشند مورد پشتیبانی ما خواهد بود.

شمس آباد: اصلاح اساسنامه تیراندازی با کمان در چه مرحله‌ای است؟

اساسنامه فدراسیون تیراندازی با کمان در حال اصلاح است و به زودی به فدراسیون جهانی و هیئت دولت برای تصویب ارسال می‌شود. ما نمی‌توانیم انتخابات فدراسیون تیراندازی را برگزار کنیم چرا که اساسنامه قبلی مصوبه هیئت دولت را ندارد و تا زمانی که اساسنامه اصلاح شده مورد تأیید هیئت دولت قرار نگیرد از برگزاری انتخابات معذور هستیم.

شمس آباد: واکنش وزارت ورزش به حضور بازنشسته‌ها در فدراسیون‌های ورزشی چیست؟

طبق قانون بازنشسته‌ها نمی‌توانند در ارکان فدراسیون‌های ورزشی حضور داشته باشند و از طرفی قانونی وجود دارد که برخی از بازنشسته‌ها می‌توانند در شرایط خاص و موقعیت‌هایی خاص حضور داشته باشند. یکی از فدراسیون‌ها، فدراسیون قایقرانی است و مرادی دبیرکل این فدراسیون به لحاظ تجربه و عملکرد از نیروهای شاخص در این رشته است. باید شرایطی فراهم شود که هم از ظرفیت مرادی در قایقرانی استفاده شود و هم منافاتی با قانون نداشته باشد.  امیدوارم این کار به بهترین نحو در فدراسیون‌های ورزشی انجام شود.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :