به گزارش گروه سیاست خارجی شمس آباد، سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در نشست سیکا (کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا) در پکن طی سخنانی درباره مهندسی توسعه اقتصادی و امنیت منطقه‌ای با ایجاد کمربند و جاده ابریشم و تحت عنوان «همکاری‌های زیربنایی اقتصادی و امنیتی» به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی با بیان اینکه طرح راه ابریشم جدید یا طرح یک کمربند و یک جاده که بوسیله آقای شی جین پینگ رئیس جمهور وقت چین در سال ۲۰۱۳ ارائه شد شامل سرمایه گذاری در پروژه‌های زیربنایی اقتصادی بیش از ۶۰ کشور جهان و توسعه دو مسیر تجاری «کمربند اقتصادی راه ابریشم» و «راه ابریشم دریایی» است‌، عنوان کرد: هر چند قدرت صنعتی اقتصاد چین و توان سرمایه گذاری آن می‌تواند پشتوانه اصلی این پروژه باشد، ولی تنها با بهره‌گیری از امکانات همه کشورهایی که در مسیر این طرح قرار می‌­گیرند، می‌­توان این پروژه عظیم را اجرایی کرد.

خرازی در عین حال یادآور شد: البته اجرای چنین پروژه­‌ای پیوند بین کشورهای عضو این طرح را به طور قابل توجهی افزایش خواهد داد.

 

 

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه جاده ابریشم یا راه ابریشم قدیم، شبکه‌ای از راه‌­های به هم پیوسته با هدف اسان بازرگانی در آسیا بوده است که شرق و غرب و جنوب آسیا را به هم پیوستن و به شمال آفریقا و شرق اروپا مرتبط می‌­ساخته، خاطرنشان کرد: مسیری که تا سده پانزدهم میلادی به مدت ۱۷۰۰ سال بزرگترین شبکه بازرگانی دنیا به حساب می­‌آمده است. امروز نیز طرح کمربند و جاده، با دو مسیر تجاری «کمربند اقتصادی راه ابریشم» و «راه ابریشم دریایی» همان هدف را در سطحی وسیع‌تر و گسترده‌تر دنبال می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ورود «نهنگهای قاتل» به خلیج پارس + فیلم

به گزارش پارس، خرازی اضافه کرد: ایران نیز یکی از ۶۵ کشوری است که به خاطر موقعیت جغرافیایی خود در مسیر خشکی و دریایی این طرح قرار دارد. به همین جهت همان طوری که قبلاً بوسیله مسئولان کشورمان اعلام شده است جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد نقش موثری را در اجرای این طرح بر عهده بگیرد.

وی افزود:‌ صرفنظر از روابط تاریخی و ریشه دار بین چین و ایران، قرار بردن کشور ایران در بین دو منطقه ژئواستراتژیک خلیج پارس و آسیای مرکزی و قفقاز و از سوی دیگر بین شرق و غرب آسیا، این سرزمین را به چهارراه ارتباطی منطقه تبدیل کرده است، به طوری که نقش بی بدیلی را در برقراری ارتباط بین کشورهای آسیایی دارد. هر چند با زوال وابسته جاده ابریشم قدیم بسیاری از کشورهای مستقر در مسیر آن به حاشیه رانده شدند، ولی ایران همچنان نقش مهم ژئوپلتیک خود را در طول تاریخ ایفا کرده است. علاوه بر آن، موقعیت جغرافیایی ایران، اهمیت ویژه‌ای را به این کشور به لحاظ عبور خطوط لوله­‌های نفت و گاز و اتصال شبکه­‌های برق و مخابرات بخشیده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ظریف پس از سفر به سنگال، برزیل، اروگوئه و نامیبیا به تهران بازگشت

وی ادامه داد: ایران در راستای تأمین ارتباطات منطقه‌­ای طرح‌های کلانی را در دستور کار خود دارد. کریدور شمال – جنوب که با احداث خط آهن و شاهراه بین بندر چابهار و سرخس در مرز ترکمنستان، دسترسی کشورهای سواحل دریای عمان و اقیانوس هند را به افغانستان، آسیای مرکزی و روسیه اسان می‌کند یکی از این طرح‌­هاست. از طرفی اتصال خطوط ریلی و شاهراه­‌های جنوبی – شمالی ایران به خطوط ریلی و راه‌های جمهوری آذربایجان، ارتباط با قفقاز، روسیه و اروپای شرقی و غربی را اسان می­‌کند. علاوه بر این، شاهراه­‌ها و خطوط ریلی شرق به غرب ایران از یک سو ارتباط با ترکیه و اروپا و از سوی دیگر از طریق عراق با خاورمیانه و دریای مدیترانه را ممکن می­‌کند.

به گزارش پارس، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در ادامه سخنان خود در این نشست با ذکر این نکته که با توسعه بندر گوادر در پاکستان و احداث کریدور کاشغر به گوادر بوسیله چین و اتصال بندر گوادر پاکستان به بندر چابهار ایران می‌­توان ارتباط زمینی چین به شمال و غرب ایران را فراهم کرد و هر چه بیشتر از ظرفیت‌های این دو کریدور مهم بهره گرفت، گفت: در این میان نباید از بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر سواحل جنوبی ایران از بندر چابهار تا خرمشهر غفلت کرد که بستری برای توسعه خطوط راه‌آهن و شاهراه تا مرزهای عراق است و می‌تواند از طریق عراق ارتباط با خاورمیانه و دریای مدیترانه و اروپا را فراهم سازد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : القاعده مسئولیت تجاوز مالی را بر عهده گرفت/ افزایش شمار تلفات به ۶۰ تن

 

 

خرازی افزود: استراتژی جمهوری اسلامی ایران در توسعه شهرهای ساحلی جنوب خود بر اهمیت توجه به ایجاد خطوط ارتباطی در این منطقه می‌افزاید.

وی در پایان عنوان کرد: توسعه­ راه‌های ارتباطی منوط به وجود امنیت در منطقه است و خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران علی‌­رغم تمامی توطئه­‌های بدخواهان در بین کشورهای این منطقه که اغلب با مشکل تروریسم روبرو هستند، از ثبات و امنیت کافی برخوردار است. بدون تردید یکی از اهداف توسعه اقتصادی کاهش فقر و بیکاری به عنوان یکی از عوامل جذب جوانان به گروه‌های تروریستی است. برای مثال یکی از کانون‌های مهم توسعه تروریسم در منطقه کشور افغانستان است که نه تنها مردمان خوب آن کشور را به شدت آزار می‌دهد، بلکه گروه‌های تروریستی آموزش دیده در این کشور، امنیت بسیاری از کشورهای دیگر را نیز به خطر انداخته‌اند.

خرازی افزود: یکی از اهداف پروژه یک کمربند یک جاده می‌­تواند توسعه اقتصادی و نتیجتاً توسعه امنیت منطقه‌­ای باشد. البته، باید اذعان کرد که بدون همکاری همه کشورهای منطقه این مهم دست نیافتنی است و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تمامی ظرفیت خود را برای مبارزه با تروریسم و توسعه امنیت در این منطقه حساس به کار بندد.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :