رحیم افشاریان، کارشناس روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص لابی‌های اعراب در ایالات‌ متحده آمریکا، با اشاره به اقدامات ضد ایرانی این لابی­‌ها بیان داشت: به‌ طور کلی، هدف لابی‌ها تأثیرگذاری بر کاردانی‌ها و اقدامات اجرا‌ها است. تفاوت آن­ها با احزاب در این است که لابی­‌ها بیشتر از خارج اجرا ایفای نقش می‌کنند و درصدد کسب قدرت نیستند و جزء مقامات رسمی هم محسوب نمی‌شوند.

وی با توجه به اینکه در متمم اول قانون اساسی ایالات‌ متحده حق درخواست از اجرا بیان شده است، افزود: در مقایسه با سایر اجرا‌ها مشخص می­‌شود که کاردانی‌های آمریکا به فعالیت لابی‌ها در حوزه داخلی و خارجی رسمیت داده است. باید در نظر داشت که لابی‌گری به‌ تنهایی یک اصطلاح منفی تلقی نمی‌شود، بلکه در اثر فعالیت‌هایی که لابی‌ها داشته‌اند و مشکلاتی که ایجاد کرده‌اند، دیدگاه شهروندان آمریکا نسبت به آن‌ها چندان مثبت به نظر نمی‌رسد.

کارشناس روابط بین‌الملل با بیان اینکه نخستین کوشش برای ایجاد لابی عربستان در آمریکا، دهه ۱۹۵۰ و به درخواست ملک سعود بن عبدالعزیز پادشاه وقت عربستان بود، خاطرنشان کرد: این لابی برای مقابله با اسرائیل در مناقشه فلسطین در موازات با لابی اسرائیل تشکیل شد و بعداً نفت به‌ عنوان محور اصلی تأثیرگذاری اعراب در کاردانی‌های آمریکا مشخص شد. لابی‌های عربی در سال ۱۹۷۳ به دنبال جنگ اعراب و اسرائیل و چهار برابر شدن قیمت نفت توانستند کاردانی آمریکا را تحت تأثیر قرار دهند و به‌ مرور جای خود را برای لابی‌گری در کاردانی‌های آمریکا باز کردند و به کنگره راه یافتند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - بازجویی شیطان از دیکتاتور

وی با تأکید بر اینکه دو لابی عربی از میان همه لابی‌ها تأثیر بیشتری بر کاردانی‌های آمریکا چسبیدند، گفت: نخست انجمن ملی اعرابِ آمریکا است که از سوی ریچارد شادیاک برای لابی­گری در کنگره تأسیس شد و دیگری نیز مؤسسه اعرابِ آمریکا است که در سال ۱۹۸۵ تأسیس شد. این مؤسسه بیشتر کوشش داشت تا کاردانی‌های آمریکا را به‌خصوص در منطقه خاورمیانه تحت تأثیر قرار دهد.

پژوهشگر روابط بین‌الملل با بیان اینکه اعراب در جامعه آمریکا از جایگاه چندان بالایی برخوردار نیستند، اضافه کرد: با این‌ حال یکی از استراتژی‌های آمریکا تایید‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است که به‌ ویژه در جریان بیداری‌های اسلامی بعد از سال ۲۰۱۱ بروز پیدا کرد. حادثه یازده سپتامبر و پیش‌تر از آن، فروپاشی شوروی، به‌ عنوان یک چالش امنیتی برای آمریکا مورد توجه قرار گرفت و به‌ مرور این لابی‌گری‌ها بیشتر مشخص شد.

وی با تأکید بر اینکه بیشتر لابی‌گری‌ها از طریق سفارت‌خانه‌های عربی انجام می‌شود، یادآوری کرد: به‌ طور مشخص در اواخر دهه ۱۹۹۷ با تشکیل شرکت آرامکو که بسبدرد خوردن از فعالیت‌های نفتی عربستان از این طریق انجام می‌شد، این شرکت علاوه بر فعالیت نفتی با اقدام به چاپ نشریه در حوزه فرهنگ و جغرافیایی به‌ مرور توانست یک نگاه مثبت نسبت به اعراب در جامعه آمریکا ایجاد کند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : خروج بیش از ۱۵۰ هزار تن از غوطه شرقی

این کارشناس روابط بین‌الملل با توجه به اینکه شرکت نفت استاندارد عربی کالیفرنیا موسوم به آرامکو در ماه می سال ۱۹۳۳ اقدام به اکتشاف نفت در سطح وسیعی در عربستان کرد، خاطرنشان داشت: یک کنسرسیوم نفتی در شبه‌جزیره بعد از آن در سال ۱۹۳۶ ایجاد شد که نشان می‌داد اعراب تأمین انرژی در خلیج‌فارس را به عهده می­‌گیرند و از طرفی نیز آمریکا تضمین امنیت را عهده‌دار می­‌شد. این کاردانی از نیمه دوم ۱۹۷۰ شکل گرفت.

وی با اشاره به اینکه نقطه عطف لابی عربستان در آمریکا در اکتبر سال ۱۹۹۳ به دنبال جنگ اعراب و اسرائیل بود، تأکید داشت: شرکت آرامکو نامه‌ای را با این مضمون به آمریکایی‌ها می‌نویسد که واشنگتن باید تایید‌های خود را از اسرائیل قطع کند. بعد از این که این نامه تهدیدآمیز به دست آمریکایی‌ها رسید، قیمت نفت از ۲٫۶ دلار به ۱۲ دلار افزایش پیدا کرد و این نشان‌دهنده نقش لابی‌های عربی است.

افشاریان با یادآوری اینکه کشوی استخراج‌ کننده نفت به‌ خصوص عربستان در حوزه صنایع و شرکت‌های تجاری نیز درآمد بالایی کسب کرده‌اند، گفت: شخصی به نام سلمان الانصاری از اعضای برجسته یکی از این شرکت­ها است که مسئول اصلی لابی اعراب در آمریکا محسوب می‌شود. وی در حال اکنون وکیل دادگستری است و قبلاً نیز در تیم فوتبال قطر بازی می‌کرد. در حال اکنون مؤسساتی همچون بروکینگز در قطر و برخی کشوی عربی نمایندگی دارند که توانسته­‌اند جا پای خود را برای کاردانی‌گذاری بهتر محکم کنند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : زیردریایی مفقودشده آرژانتین ۱۲ پیام اضطراری ارسال کرده بود

وی با توجه به اینکه کشور امارات در دهه اخیر به‌ طور مشخص، یک مرکز با نام گلیمینگ در نزدیکی کاخ سفید تأسیس کرده است، تأکید داشت: این مرکز همیشه اقدامات نظامی بر ضد ایران را مورد تایید قرار می‌دهد.

افشاریان با اشاره به اینکه قطر نیز صندوقی وابسته به بروکینگز در این کشور به ارزش ۱۴٫۸ میلیون دلار ایجاد کرده است، یادآوری کرد: این صندوق در حال اکنون مجری پروژه‌های مرتبط با جهان اسلام در آمریکا است و متن قرارداد کشور قطر با این مؤسسه در دوحه تأکید دارد که باید تصویر روشنی از قطر در رسانه‌های بین‌المللی به‌ خصوص آمریکا بازنمایی بشود. همچنین شورای سیاسی خاورمیانه در سال ۲۰۰۷ با دریافت یک‌ میلیون دلار از عربستان برای این کشور نقش لابی‌گری در آمریکا انجام داده است.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :