به گزارش خبرنگار شمس آباد در یمن، در فرودگاه بین المللی تعطیل شده «الریان» یمن که تنها پروازهای اماراتی و سعودی و ائتلاف عربی ضد یمن اجازه فرود آمدن در آن را دارند، هواپیمای حامل «خالد محفوظ بحاح»، معاون سابق «عبد ربه منصور هادی»، رئیس جمهوری فراری یمن بر زمین می‌نشیند.

ورود بحاح به جنوب یمن

همزمان با ورود معاون سابق رئیس جمهوری فراری یمن به فرودگاه الریان، امارات کوشش‌های جدیدی را برای باز گرداندن بحاح به عرصه سیاسی یمن و دادن منصبی بالاتر در کادر رهبری جناح مزدوران یمنی موسوم به «جناح مشروعیت» که از پشتیبانی عربستان و امارات برخوردار می‌باشد، آغاز کرد و در این بین به حاشیه رانده شدن منصور هادی که در ریاض اقامت دارد، اماراتی‌ها را به موفقیت این کوشش‌ها بیش از پیش امیدوار کرده است.

فرودگاه بین المللی «الریان» در شهر «مکلا»، مرکز استان «حضرموت»، بزرگترین استان یمن واقع شده و زادگاه بحاح محسوب می‌شود و این فرودگاه پس از ادعای امارات مبنی بر مشارکت در عملیات نظامی علیه گروه تروریستی تکفیری «القاعده» در یمن در ماه آوریل ۲۰۱۶ میلادی، اکنون بیش از هر چیز به یک پایگاه نظامی شباهت دارد.

شهرت فرودگاه الریان

انتشار گزارش زندان‌های سری امارات در یمن و تخلف‌های صورت گرفته در این زندان‌ها موجب شهرت فرودگاه بین المللی «الریان» شد، چراکه گزارش‌ها نشان می‌داد، یکی از این زندان‌های سری در این فرودگاه قرار دارد.

بحاح طی مقاله‌ای که شماری از پایگاه‌های اینترنتی اقدام به انتشار آن کرده بودند، نوشته بود: اگر پستی رسمی داشت و یا بار دیگر مسئولیتی به وی سپرده می‌شد، از هیچ اقدامی برای از سرگیری فعالیت مجدد فرودگاه الریان با شرکت قدرت‌های محلی و پشتیبانی عربستان سعودی و امارات متحده فروگذاری نمی‌کرد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : در پیامی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جان باختن کارکنان نفتکش سانچی را تسلیت گفت

بحاح در بخشی از مقاله خود تاکید کرده بود که وی بر این باور است، از سرگیری مجدد فعالیت فرودگاه الریان گام مهمی است که بازتاب‌های مثبتی بر وضعیت اقتصادی، خدماتی و انسانی استان حضرموت بطور خاص و سراسر کشور یمن بطور عام دارد.

بحاح در بخش دیگری از مقاله خود که برخی آن را به ایفای نقش نخست وزیری بواسطه وی و برخی دیگر آن را به «تبلیغات انتخاباتی» تشبیه کرده بودند، خاطر نشان کرده بود که عید واقعی زمانی‌ است که بر جنگ پیروز شویم و به قتل و کشتار و تجاوز و بیماری و ترس و وحشت و ویرانی و خرابی پایان دهیم؛ روزی که طومار تروریسم و کودتا را در بپیچیم و دولت مدنی را بار دیگر احیا کنیم، دولتی که در آن شاهد مشارکت همه گروه‌ها در قدرت و حاکمیت عدالت و برابری باشیم و در پایان از مردم یمن را به تحقق این اهداف فراخوانده بود.

دیدارهای سعودی – اماراتی – یمنی بحاح

اهمیت موضوعات مطرح شده در مقاله بحاح و بازگشت وی به یمن، زمانی دو چندان می‌شود که منابع آگاه یمنی افشا کردند، وی چند هفته قبل دیدارهایی با مقامات سعودی از جمله «محمد بن سلمان» داشت که در آن زمان منصب جانشین ولی‌عهدی عربستان را تصدی می‌کرد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : تحلیل متفاوت یک جامعه‌شناس از ناآرامی‌های اخیر ایران

این اولین دیدار بحاح با بن سلمان نبود، بلکه وی پیشتر طی ماه مه سال ۲۰۱۶ میلادی و یک ماه پس از برکناریش بواسطه هادی از سمت معاون رئیس جمهوری فراری یمن و رئیس کابینه خود خوانده‌اش نیز با وزیر دفاع سعودی دیدار داشت.

صرف نظر از دیدار با مقامات سعودی، بحاح با «حیدر ابوبکر العطاس»، مشاور سیاسی هادی و یکی از بارزترین رهبران جنوب و رئیس اولین کابینه وحدت ملی یمن پس از یکپارچگی یمن شمالی و جنوبی در سال ۱۹۹۰ میلادی نیز دیدار داشت.

در ادامه بحاح در ابوظبی با «عیدروس الزبیدی»، استاندار سابق عدن و رئیس کمیته موسوم به «شورای انتقالی جنوب یمن» و «هانی بن بریک»، نایب رئیس این شورا و یکی از رهبران سلفی نزدیک به امارات نیز دیدار می‌کند.

در حالی‌که کسی از محتوای این دیدارها اطلاعی نداشت، «دیوید هرست»، نویسنده سرشناس انگلیسی ۲۲ ژوئن جاری در مقاله‌ای افشا کرد که «طحنون بن زاید»، مشاور امنیت ملی امارات در دیدار با بن سلمان به وی خاطر نشان کرده بود که به محض رسیدن به ولی عهدی عربستان، اقدامات لازم برای به حاشیه کوبیدن هادی و باز کردن عرصه به روی بحاح را آغاز خواهد کرد.

پیشینه سیاسی بحاح

بحاح به عنوان یکی از مهره‌های امارات در یمن پیش‌تر چندین منصب وزارتی و دیپلماتیک را در یمن برعهده داشت. پس از ورود انصار الله به یمن در ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۴ میلادی و انحلال دولت وحدت ملی یمن، وی ۱۳ اکتبر همان سال مامور تشکیل کابینه شد که پس از مدتی به همراه هادی به عربستان فرار کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : احتمال ورود کودکان آموزش دیده داعش به خاک آلمان

آوریل سال ۲۰۱۵ میلادی عربستان و امارات به عنوان گامی جهت سپردن قدرت به وی و برکناری هادی از قدرت، از انتصاب وی به معاونت هادی استقبال کردند، اما اختلافاتی که این دو مرد با یکدیگر داشتند، موجب شد، هادی آوریل سال گذشته میلادی وی را از مناصبش برکنار کند.

محافل یمنی برکناری بحاح از سوی هادی را ضربه‌ای به امارات ارزیابی کردند که حضور گسترده‌ای در جنوب یمن داشت و موجب بروز اختلافاتی جدید بین هادی و ابوظبی شد، اما تحولات جنوب یمن از جمله تشکیل شورای انتقالی جنوب موقعیت هادی را به تدریج تضعیف کرد.

به گفته این محافل هم اکنون با ورود بحاح به جنوب یمن به نظر می‌رسد، امارات و عربستان برسر کنار نهادن هادی و باز کردن عرصه سیاسی به روی بحاح به توافق رسیده‌اند، با اینکه وی در یمن چهره‌ای منفور است.

با این حال باید دید بحاح طی بازگشتش به یمن چه در چنته دارد و آیا راه حل‌ها و سیاست‌های وی راه نجاتی برای خروج سعودی‌ها و اماراتی‌ها از یمن ایجاد می‌کند.

انتهای پیام/ز

این خبر را به اشتراک بگذارید :