به گزارش خبرنگار شمس آباد در سوریه، روزهای گذشته بار دیگر جبهه جنوبی سوریه در استان قنیطره شاهد تشدید میدانی غافلگیر کننده و غیر منتظره از سوی گروه تروریستی تکفیری «جبهه النصره» بود.

عملیات غیر منتظره و گسترده النصره

حملات سخت و گسترده‌ جبهه النصره علیه مواضع ارتش سوریه در حومه قنیطره، اگرچه از پوشش آتش جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بهره می‌برد، اما با مقابله و ایستادگی ارتش سوریه و نیروهای متحدین با بر جای گذاشتن ده‌ها کشته و زخمی و وارد آوردن خسارات سنگین مادی در برابر دیدگان حامیان آمریکایی و صهیونیستی این گروه به شدت دفع شد.

ضربات وارده به گروه تکفیری جبهه النصره و دیگر گروه‌های تروریستی وابسته به این گروه و مورد پشتیبانی آمریکا و اسرائیل در شهر «البعث»، در استان قنیطره و شرق استان «سویداء»، دیگر استان جنوبی سوریه چنان سخت و سنگین بود که به فاصله ساعاتی کاخ سفید را به واکنش واداشت.

در این راستا، در حالی‌که درگیری‌های پراکنده در جنوب سوریه بین ارتش سوریه با جبهه النصره و گروه‌های هم پیمانش هم چنان جریان دارد، کاخ سفید شب گذشته (سه‌شنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد، دمشق در صدد بمباران شیمیایی مناطقی در این کشور است.

تناقض بیانیه کاخ سفید با داده‌های بین المللی

بیانیه تهدید آمیز کاخ سفید درحالی از قصد دمشق در استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم سوریه سخن می‌گفت که گزارش سازمان‌ها و نهادهای بین المللی بارها از نابودی زرادخانه‌های تسلیحات شیمیایی نظام سوریه سخن گفته و عدم دسترسی دمشق به این سلاح‌ها را تایید کرده بودند.

از سوی دیگر، کاخ سفید در زمانی اقدام به انتشار این بیانیه کرد که ارتش و نیروهای مسلح سوریه در عرصه میدانی پیروزی‌های مهم و استراتژیکی به دست آورده بودند که روی آوردن نظام سوریه به استفاده از سلاح‌های شیمیایی آن هم در مناطق غیر نظامی و علیه مردم کشورش را بی‌معنی می‌کند و این سوال بسیار مهم را مطرح می‌کند که در این شرایط واقعا دمشق چه نیازی به استفاده از این سلاح‌ها دارد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تاجیکستان کاشت محصولات کشاورزی را افزایش می‌دهد

افزون بر آن، کاخ سفید درحالی از قصد دمشق به انجام این حملات سخن می‌گوید که تاکنون دیده نشده عملیات نیروی هوایی ارتش سوریه در نقاط مختلف این کشور، آسیبی به غیر نظامیان سوری رسانده باشد و منجر به کشته یا زخمی شدن شماری از آنها شده باشد، برخلاف حملات نیروی هوایی ائتلاف بین المللی موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا که نه تنها صدها کشته و زخمی از خود برجا گذاشته، بلکه به اذعان نهادها و سازمان‌های بین المللی حقوق بشری، این جنگنده‌ها به بهانه مبارزه با داعش بارها از بمب‌های حاوی فسفر سفید در مناطق غیر نظامی سوریه از جمله «رقه» استفاده کردند.

هم چنین، واشنگتن درحالی از در دست چسبیدن اطلاعاتی مبنی بر قصد دمشق به انجام حملات شیمیایی سخن می‌گفت که وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» وجود چنین اطلاعاتی را تکذیب و از آنها اظهار بی‌اطلاعی کرد.

نگرانی از تحولات میدانی شرق سوریه

بدون تردید یکی از دلایل تشدید عرصه میدانی سوریه از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی، از یک سو، پیشروی ارتش سوریه در استان دیر الزور و نزدیک شدن به شکست محاصره شهر دیر الزور بوسیله داعش و از سوی دیگر، ورود عملیات آزادسازی شهر «موصل» در عراق به آخرین مرحله آن و به شماره افتادن نفس داعش در استان نینوی عراق است.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - ماجرای پاسخ تند امام به مرحوم هاشمی

در واقع عملیات ارتش و الحشد الشعبی عراق در غرب این کشور و ارتش سوریه در شرق این کشور، در مناطقی در حال انجام است که در برگیرنده میدان‌ها و منابع سرشار نفت و گاز فسفات است و آزادسازی و در دست بردن مجدد کنترل آنها به ویژه در مناطق شرقی سوریه، به معنای خیزش مجدد اقتصاد آسیب دیده از جنگ سوریه و بازگشت بخش قابل توجهی از منابع درآمدزای دمشق جهت بازسازی خرابی‌ها و خسارات ناشی از جنگ تحمیل شده به این کشور است.

بالطبع، رژیم صهیونیستی بازگشت سوریه به دوران قدرت و اوج اقتدار را تهدیدی بزرگ برای امنیت قومی و ادامه بقای خود در منطقه می‌داند و در این راستا از هیچ اقدامی جهت مقابله با این موضوع فرو گذاری نمی‌کند، به همین دلیل هرچه پیشروی ارتش سوریه در شرق این کشور افزایش یابد و پیروزی‌های این نیروها استمرار داشته باشد، شاهد تشدید عرصه از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی در سوریه خواهیم بود.

واشنگتن و تل‌آویو به خوبی می‌دانند، بسته شدن پرونده داعش در غرب عراق و شرق سوریه، نه تنها وجود ائتلاف بین المللی ضد داعش را بی‌معنی و غیر ملزم می‌کند و به دستاویزها و بهانه جویی‌های آمریکا برای حضور نظامی در عراق و سوریه نیز پایان می‌دهد، بلکه مهم‌تر از آن عملا ارتباط محور مقاومت از تهران تا لبنان و از جنوب لبنان تا غزه را محقق کنند و این چیزی نیست که مورد نظر آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها باشد.

بازگشت به همکاری با روسیه

در این ارتباط محافل آگاه دیپلماتیک از تحرکات جدید واشنگتن در پرونده سوریه سخن گفته و خاطر نشان کردند، آمریکا درپی گشودن کانال‌های ارتباطی جدید با مسکو جهت فعال سازی مجدد توافق تأمین امنیت پروازی در سوریه است که ۱۷ ژوئن گذشته بوسیله روسیه تعلیق شده بود، به ویژه آنکه آمریکایی‌ها به جدیت روس‌ها در اعمال ممنوعیت پرواز جنگنده‌های آمریکایی و ائتلاف بین المللی در مناطق فعالیت نیروهای روسی پی برده بودند که نمود آن اقدام پدافند هوایی روسیه در سرنگونی پهپاد تجسسی آمریکا در نزدیکی سواحل غربی سوریه و انتشار خبرهایی بود که از قصد روس‌ها جهت احداث یک پایگاه نظامی پدافند هوایی در جنوب سوریه سخن می‌گفت.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : مزایا و معایب "مهدکودک"

به همین دلیل کارشناسان مسائل منطقه بر این باورند، یکی از دلایل تشدید عرصه میدانی از سوی آمریکا، روس‌ها هستند و یکی از دلایل انتشار بیانیه اخیر کاخ سفید را باید واکنش آمریکایی‌ها به اقدامات اخیر روس‌ها در اعمال منطقه پرواز ممنوع در بخش گسترده‌ای از سوریه و اقدام وزارت خارجه روسیه در قطع روابط دیپلماتیک کمیته‌های مشترک دو جانبه پس از اعمال ممنوعیت‌های جدید آمریکایی علیه بخش گاز روسیه و لغو دیدار روسای جمهوری دو کشور، پس از سیاست‌های اتخاذ شده از سوی کاخ سفید در قبال دارایی‌های غیر منقول روسیه در آمریکا ارزیابی کرد.

اقدام اخیر آمریکایی‌ها تنها به تشدید اوضاع در عرصه میدانی و صحنه سیاسی محدود نمی‌شد، بلکه موضوعات و قضایای راهبردی را نیز در برگرفت، به همین دلیل خبرهایی مبنی بر لغو توافقات منع انتشار سلاح‌های هسته‌ای از سوی آمریکا به گوش می‌رسید که روس‌ها با شلیک موفق موشک قاره پیمای «بولاوا» پاسخ جدی و قاطعی به این اظهارات کاخ سفید دادند.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :