«جمیل الحایک»، پژوهشگر سیاسی سوریه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق از مهم ترین دستاوردهای دور دوم مذاکرات آستانه را فراهم شدن فرصت ترسیم نقشه های میدانی برای تعیین مناطق حضور گروه های تروریستی خواند و افزود: این امر گروه های مسلحی را که به توافق آتش بس پیوستند ملزم به این توافق و دست برچسبیدن از تخطی آن می کند.

وی با بیان اینکه مذاکرت آستانه تمهیدی برای برگزاری مذاکرات جدی تحت نظارت سازمان ملل در ژنو بوده است، گفت: به نظر می رسد رژیم ال سعود متوجه شده که ماندن پای مواضع خود علیه دستگاه اجرا سوریه منجر به خروجش از نقشه راه حل سوریه می شود.

پژوهشگر سوری گفت: از همین رو بیزاران سوریه از روز اجتماعه به دعوت عربستان نشست‌هایی را در ریاض با هدف تشکیل هیئتی متحد برای شرکت در مذاکرات ژنو آغاز کرده‌اند، چرا که پیشتر استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه تهدید کرده بود اگر بیزاران هیئتی را برای شرکت در مذاکرات تشکیل ندهند خودش مجبور به تعیین این هیئت خواهد شد.

الحایک تاکید کرد: سعی های سیاسی مشترک دستگاه اجرا های ایران و روسیه محور آمریکایی را به فهمیدن زبان عقل و منطق وادار کرد بخصوص که توانستند نظام ترکیه را از این محور بیرون کشیده و در میدان نبرد سوریه آتش بسی اعمال کنند که مقدمه ایجاد راه حل سیاسی عادلانه از طریق مذاکرات ژنو باشد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : کودکان ایران، تهدیدات و فرصت‌های فضای مجازی در رشد آنها

وی ادامه داد: منظور از زبان عقل این است که این طرف پیروز میدان و نه غیر آن است که چگونگی شرایط بعد از جنگ را ترسیم می کند.

پژوهشگر سوری با بیان اینکه پیروزی بزرگ ضد تروریسم ائتلاف سوریه، ایران و روسیه در حلب موازنه های میدان را متحول کرد، گفت: فتح حلب مقدمه اصلی چرخش مواضع ترکیه در خصوص بحران سوریه بود و بر همین اساس می توان گفت که یافتن راه حل در ژنو به دنبال مذاکرات آستانه امکان پذیر است .

الحایک با اشاره به نقش تاثیرگذار ترکیه در دوران جنگ علیه سوریه گفت: ترکیه با تسلط بر مرزهای خود با سوریه و بازگذاشتن آن به روی تروریست ها، خاک خود را به پایگاه پشتیبانی از گروه های تروریستی در تعرض به استان ها و روستاهای سوریه تبدیل کرد.

وی افزود: آنهایی که می خواهند جایی در مذاکرات آتی ژنو داشته باشند باید از در سیاستمداری ایران و روسیه وارد شوند چون این دو کشور تاثیر بیشتری در مرحله کنونی بحران سوریه دارند.

پژوهشگر سوری تاکید کرد: ایران و روسیه، آمریکا را مجبور به عقب نشینی از مواضع خود در قبال بحران سوریه و به طور کلی منطقه کردند و همین امر دلیل مواضع خصمانه اخیر ترامپ علیه دستگاه اجرا ایران است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : خیز نیروهای مرزی یمن برای نفوذ به عمق خاک عربستان

الحایک ایران را شریک اصلی پیروزی سوریه بر تروریسم و افزایش قدرت جبهه مقاومت و تهدید امنیت رژیم صهیونیستی خواند و گفت: طبیعی است که در مرحله پیش رو شاهد تشدید تنش آمریکا با جمهوری اسلامی ایران باشیم.

عمر بحران سوریه به یک چهارم نهایی آن رسید

«سلمان شبیب»، رئیس هیات موسس حزب «سوریا اولا» ( اول سوریه) در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق تنها طرف مشروع برای ورود به شهر الباب را ارتش سوریه دانست و گفت: هر گونه تحول میدانی به طور مستقیم بر فرآیند سیاسی حل بحران سوریه در ژنو تاثیر خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه هم اینک دستگاه اجرا سوریه بیش از هر زمان دیگری کنترل فرآیند سیاسی حل بحران را در اختیار دارد، گفت: این امر ناشی از قدرت بیشتر سوریه در مدیریت میدان نبرد با همکاری متحدانش است.

شبیب تصریح کرد: فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه نیز تحت فشای بین المللی بیش از هر زمان دیگری برای تشکیل هیات یکپارچه بیزاران سوریه سعی می کند تا این هیات در مذاکرات آتی ژنو حضور داشته باشد.

کارشناس سوری افزود: همه باید بدانند که دی میستورا اگر نتواند هیات یکپارچه ای تشکیل بدهد همه فرایند سیاسی حل بحران سوریه بر باد رفته است بخصوص که مذاکرات آستانه زمینه آغاز کار سیاسی پخته ای متناسب با ضروری های سوری ها را فراهم کرده است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : راهبرد نهایی پدافند غیر عامل؛ خود اتکایی هر استان است

شبیب چرخش مواضع ترکیه در قبال سوریه و هماهنگی های آن با دستگاه اجرا روسیه را ناگهانی ندانست و گفت: اردوغان کاملا درک کرده بود که ادامه عملیات نظامی خصمانه علیه دستگاه اجرا سوریه به خروج کامل همه محور ضد دمشق از فرایند حل سیاسی بحران سوریه منجر می شود.

وی افزود: از همین رو آنکارا با روی آوردن به روسیه به دنبال ضامنی برای ایجاد نشدن اقلیم کردستان سوریه در نزدیکی مرزهای جنوبی ترکیه با سوریه است.

شبیب با بیان اینکه موانع میدانی دستگاه اجرا ترکیه در برابر پیشروی ارتش سوریه به سوی الباب بی فایده است، گفت: دمشق می داند چگونه برگه های میدانی خود را مرتب کند که به دستاورد نظامی که به دنبالش است، دست پیدا کند.

رئیس هیات موسس حزب سوریه اولا دستگاه اجرا های ایران و روسیه را ۲ شریک اصلی پیروزی دستگاه اجرا سوریه بر تروریسم دانست و گفت: دمشق در حال موجود به مرحله یک چهارم نهایی بحران سوریه رسیده و همه باید به دنبال راه حل های جدی برای پایان عادلانه بحران باشند.

به گزارش فارس، قرار است دور جدید مذاکرات ژنو ۲۰ فوریه(۲ اسفند) برگزار شود. نمایندگان گروه‌های مسلح برای نخستین بار در این مذاکرات شرکت می‌کنند.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :