حجت الاسلام سید «عبدالله حسینی»، رئیس دفتر پشتیبانی از فلسطین شهرداری تهران، در گفتگو با خبرنگار گروه بین‌الملل شمس آباد، در خصوص روز قدس به قدمت مبارزه برای فلسطین در انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: مبارزه برای آزادی فلسطین در ایدئولوژی انقلاب اسلامی چیز جدیدی نیست. امام خمینی (ره) قبل از اینکه مبارزه با شاه را شروع کند مبارزه با اسرائیل را شروع کرد. اولین اطلاعیه های انقلابی امام علیه شاه نیست، علیه اسرائیل است. حتی خطاب به شاه با حالت نصیحت می گویند : «دست از پشتیبانی اسرائیل بردار». این اسرائیل به عنوان یک غده سرطانی نزدیک ۷ دهه، که به وجود آمده و ما بالاخره در روز قدس هدفمان این است که هر سال به مردم جهان تازه بودن این زخم را یادآوری کنیم و نگذاریم این زخم کهنه شود و هر روز باید الهام بخش مبارزان جهان باشیم. با توجه به آن عرقی که حضرت امام داشت و اهدافی که انقلاب اسلامی دارد مبارزه برای فلسطین در سیاست های جمهوری اسلامی به یک موضوع استراتژیک تبدیل شده و ما آن را دنبال می کنیم.

رئیس مرکز اسلامی آفریقای جنوبی در خصوص عدم منفعت طلبی ایران در پشتیبانی از فلسطین گفت: در جلسه‌ای خطاب به برادران فلسطینی و خطاب به نماینده جنبش حماس گفتم: پیمان ما با فلسطین از شما خیلی محکم تر است. شما بالاخره فلسطینی هستید و با این دلیل با اسرائیل می جنگید و مبارزه می کنید. شاید اگر فلسطینی نبودید الآن در یکی از کشورهای عربی مشغول زندگی خودتان بودید. ولی ما نه فلسطینی هستیم و نه سودی می بریم. ما بابت این پشتیبانی هزینه هم می دهیم. به خاطر مبارزه با اسرائیل قریب ۴۰ سال در محاصره اقتصادی هستیم یعنی برای پشتیبانی کردن چیزی هم می دهیم. و روزی هم این فلسطین را برای شما آزاد خواهیم کرد. پشتیبانی ما از فلسطین ایدئولوژیک و مبنایی است. بدون آنکه فلسطینی باشیم، فلسطین را دیده باشیم یا منافعی در آنجا داشته باشیم با اسرائیل مبارزه می کنیم.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : دو روز پس از افشای فایل صوتی جنجالی رئیس دستگاه اطلاعات «مصر» برکنار شد

این استاد دانشگاه در خصوص دلایل پشتیبانی از فلسطین گفت: این پشتیبانی یک پشتیبانی انسانی است. حتی اگر مسلمان هم نبودیم باید مبارزه می کردیم. چه رسد به اینکه قبله اول ما هم در فلسطین است. چند سال قبل برای شرکت در کنفرانسی اجتماعی، در پشتیبانی از فلسطینی به برزیل رفته بودم. نزدیک هتل اقامتمان مشغول قدم زدن بودم چند نفر که لباس های عجیب و غریبی داشتند را دیدم. آنها در اصلاح غربی همان پانک ها بودند با گوشواره هایی که داشتند و سر و وضع خاص و لباسهایی که می پوشند. دیدم که پشت تی شرتی که به تن دارند نوشته شده بود: پانک های ضد صهیونیسم. پیش خودم فکر کردم کسی که به این منش درآمده که ما او را سمبل و محصول تفکر غربی می دانیم، او در ارتباط با فلسطین ما احساس مسئولیت کرده است کمی خجالت کشیدم. او با هزینه شخصی اش از کانادا یا آمریکا آمده بود تا در کنفرانسی که برای پشتیبانی از فلسطین، در برزیل تشکیل شده بود، حضور یابد. اما می بینیم برخی از ما مسلمانان که آنجا قبله نخست ماست و الآن تحت اشغال قرار گرفته هیچ عکس العملی نشان نمی دهم.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : نگاهی به آخرین وضعیت ائتلاف‌ها در انتخابات عراق - اخبار شمس آباد

مؤلف کتاب سال سقوط اسرائیل در خصوص پشتیبانی روشنفکران جهان از مسئله فلسطین و واکنش منفی جریان روشنفکری در ایران در این مسئله گفت: در کشورهای دیگر یکی از نشان های آزادی خواه بودن و روشنفکر بودن، همراهی با ملت فلسطین است. اما در کشور ما نشان روشنفکر بودن این است که با اسرائیل بیزاری نکنی و اصلا حرفی نزنی . من نمی دانم اینهایی که اینگونه هستند این نگاه را از کجا آورده اند. به نظرم باید کمی تجدید نظر کنند. مثلا مایکل جکسون درباره فلسطین شعری را خوانده است. یک موسیقی دان آمریکایی که چندماه قبل در آمریکا فوت کرد لئوناردو کوهن نام داشت او یهودی بود اما علیه اسرائیل اثر خوبی را ارائه داده بود. اما برخی روشنفکران ما در ایران عکس این عمل می کنند. نماد روشنفکری در کشورهای دیگر مبارزه با اسرائیل است. اگر آزادی خواه هستی از فلسطین پشتیبانی خواهی کرد.

پشتیبانی از اسرائیل با هیچ منطقی جز فاشیسم جور در نمی آید. در این فضا در جامعه اسلامی خودمان باید مجاهدت کنیم به عده ای بفهمانیم حق با کیست. این درد بزرگی است و نمی دانم مسئول این مسئله کیست؟ آیا خودمان مسئله را خوب معرفی نکردیم؟ آیا اینکه مسئله فلسطین با سیاست های داخلی ما یکی شده است روی این مسئله اثر گذاشته؟ این را نمی دانم. باید این را ریشه یابی کرد و مسئله طوری پیش برود که روشنفکران ما نسبت به این مسئله احساس مسئولیت کنند. دست کم بخش انسانی آن مورد توجه قرار گیرد. اگر این اتفاق بیفتد امیدوارم تحولی در این زمینه به وجود آید.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : «آسیب‌های اخلاقی و مواد مخدر» در صدر آسیب‌های اجتماعی/ عدم اهتمام دولت برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی - شمس آباد

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :