یک اقتصاددان می‌گوید کارشناسان بانک مرکزی باید به درستی وضعیت ارزهای معتبر دنیا را بررسی و روند آن‌ها را پیش بینی کنند تا با اعمال ورقه بیمه درست در زمینه سبد ارزی مانع از متضرر شدن اقتصاد کشور شوند. بر این مبنا درست است که اکنون وضعیت پوند، یورو و ین در برابر دلار خوب نیست و باید در ورقه بیمه ارزی کنونی لحاظ شود ولی این وضعیت ماندگار نیست و پیش‌بینی می‌شود یورو در آینده تقویت شود.

حمیدرضا اشرف‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا درباره نوسانات ارز، توضیح داد: مشکل اصلی سیستم مالی و پولی ما که از سال ۱۳۹۰ رخ داد این است که حالت قادر به تامین مالی نیست و نوسانات دلار هم به همین خاطر است.

او توضیح داد: اکنون مشکل این است که سیستم بانکی نمی‌تواند عملیات ارزی مناسب را انجام دهد و خیلی از بانک‌ها از نظر منابع به سطح اخطار رسیدند و نمی‌توانند وام پرداخت کنند. از سوی دیگر می‌بینیم که تقاضا برای ارز بالا رفته و بانک مرکزی هم علیرغم اینکه برای پاسخ با دست کاری را انجام دادن به نیاز بازار، ارز تزریق می‌کند ولی تزریق ارز کفایت نکرده و می‌بایست ورقه بیمهگذاری دیگری به کار برد.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : پیدا کردن همه پیکرها

این اقتصاددان توضیح داد: به نظر من در وهله اول حالت باید به دنبال این باشد که نرخ سود را بالا برده و نرخ بهره وام‌های قبلی را کاهش دهد. اگر در شرایط فعلی نرخ سود بانکی، حالت ورقه بیمه تک نرخی کردن ارز را پیش گیرد قطعا بسیار خطرناک شده و ریال به پنج تا شش هزار تومان خواهد رسید و دیگر مدیریت کردن چنین وضعی به راحتی امکان‌پذیر نیست. حالت باید اقداماتی کند که ریال تقویت شود و به نظر من اکنون راه تقویت ریال، افزایش نرخ سود است.

اشرف‌زاده همچنین درباره راه‌اندازی بورس ارز، گفت: به نظر من راه‌اندازی بورس ارز نیز ورقه بیمه درستی است که باید بانک مرکزی در پیش بگیرد، ولی همانطور که گفتم پیش‌شرط‌های آن ابتدا بالا بدوش گرفتن نرخ بهره و پس از آن تک نرخی کردن ارز و راه‌اندازی بورس ارز است.

او همچنین بیان کرد: اگر حالت ورقه بیمه‌های لازم را در این زمینه اتخاذ نکند و ارز بالا رفته و ریال در برابر دلار بی‌ارزش‌تر شود اتفاقی که در سال ۱۳۹۱ رخ داد بار دیگر تکرار خواهد شد به این ترتیب که نرخ دلار افزایش یافته و ارزش ریال در برابر دلار یک چهارم شد، قدرت خرید مردم کاهش یافت و رکود در بازار افزایش یافت.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ایران در رسانه‌های جهان استقبال نمایندگان کنگره از تشدید بایکوت های ایران/ تکذیب خبر ممنوعیت ورود اتباع ایرانی به کویت

اشرف‌زاده همچنین درباره اقدامات بانک مرکزی در زمینه ترکیب سبد ارزی، گفت: بانک مرکزی باید سبد ارزی خود را به گونه‌ای تهیه کند که ریسک در آن به حداقل برسد. ما باید طوری ذخایر را تنظیم کنیم که از نوسانات کمترین آسیب را ببینیم. اکنون وضعیت ارزهای معتبر جهانی این‌چنین است که دلار در حال تقویت شدن و یورو، ین و پوند اوضاع خوبی ندارند. کارشناسان بانک مرکزی باید این وضعیت را رصد کرده و در افق پیش‌رو ببینند که بر اساس ورقه بیمه‌های هر یک از کشورها که پول رایج آنها معتبر است وضعیت ارز به چه سمت و سویی خواهد رفت و بر اساس آن درباره سبد ارزی تصمیم‌گیری کنند. ورقه بیمه‌های مربوط به سبد ارزی بسیار اهمیت دارد چرا که ممکن است ناگهان در یک روز چندین طلبیارد ضرر کنیم.

او افزود: به نظر من با توجه به تقویت دلار همان بهتر که اکنون تغییری در سبد ارزی رخ ندهد، ولی برای ماه‌های آینده این وضعیت ادامه‌دار نخواهد بود و کارشناسان بانک مرکزی باید با پیش‌بینی‌های لازم درباره آینده تصمیم‌گیری کنند.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - مالیات مشاغل خودرویی اعلام شد

اشرف‌زاده همچنین درباره عبارت ورشکستگی ریال که در روزها و هفته‌های اخیر مطرح شد، گفت: این عبارت صحیح نیست و به نظر من شاید عبارت صحیح ورشکستگی نظام پولی و مالی ما باشد که از سال ۱۳۹۰ رخ داده و هر آنچه را که امروز در قالب نابسامانی از جمله نوسانات ارز می‌بینیم ناشی از آن است.

انتهای پیام

این خبر را به اشتراک بگذارید :