به گزارش جهانبین نیوز به نقل از کلار، حرکت انقلابی مردم شهرستان بروجن در ۲۰ بهمن سال ۵۷ و در حالی که “شاهپور بختیار” نخست وزیر وقت شاه ملعون مردم چهارمحال و بختیاری را پشتیبان و حامی خود می دانست او را فورا مجبور به استعفا کرد.

آنچه در ادامه می آید گفتگوی تفصیلی پایگاه خبری تحلیلی کلار با اردشیر مقیمیان بروجنی دانش آموز ۱۷ ساله دوران انقلاب است که با دفتر خاطراتش آن روزها را برایمان روایت می کند.

کلار: در ابتدا خودتان را معرفی کنید؟

مقیمیان: اردشیر مقیمیان بروجنی ۵۷ ساله باز نشسته سپاه پاسداران که در دوران انقلاب دانش آموزی ۱۷ ساله بودم.

کلار: انگیزه مردم بروجن برای حرکت به سمت تهران چه بود؟

مقیمیان: شهرستان بروجن در دوران انقلاب بسیار شاخص و تاثیرگذار بود؛ غیورمردان بختیاری شامگاه ۱۹ بهمن برای بیعت با حضرت امام (ره) و اعلام برائت از بختیار تصمیم سفر به تهران پنداشتند.

مقام معظم رهبری سال گذشته در دیدار اعضاى ستاد کنگره‌ شهدای استان چهارمحال و بختیاری فرمودند: “آمدن مردم چهارمحال وبختیاری برای اعلام بیزاری از بختیار خیلی مهم است؛ ممکن است مردم شیراز، مشهد، تبریز همه بیایند اعلام بیزاری بکنند خیلی فرق می کند که مردم بختیاری بیایند و از یک فرد سیاسی سرشناس و شاخص که در مقابل امام (ره) و انقلاب قرار گرفته ابراز بیزاری کنند؛ این نکته مهم است و مردمی که توقع دارند روزی شاخص باشد درست است این واقعا جا دارد.”

کلار: شاهپور بختیار اصالت بروجنی داشت؟

مقیمیان:
بله شاهپور بختیار اصالت بروجنی داشت؛ زمانی که به عنوان نخست وزیر معرفی شد اعلام کرد که شناسنامه من صادره از شهرستان بروجن است و مردم چهارمحال و بختیاری از من حمایت می کنند.

کلار: مردم بروجن چه واکنشی به ادعای بختیار نشان دادند؟

مقیمیان: مردم شهرستان بروجن در واکنش به صحبت های بختیار تصمیم پنداشتند با حضرت امام (ره) بیعت و بیزاری خود را از او اعلام کنند.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : تصادف زائران و محدودیت‌های ترافیکی/ تب تند صدور ویزا فروکش کرد

کلار: برای بیعت با حضرت امام(ره) چه روزی از بروجن حرکت کردید؟

مقیمیان: امام خمینی (ره) از وقتی که پای مبارک خود را به ایران گذاشتند همه روزه از شهی دور و نزدیک به دیدار ایشان می آمدند؛ مردم شهرستان بروجن شامگاه پنجشنبه ۱۹ بهمن ۵۷ برابر با ۱۱ ربیع الاول ۱۳۹۹ حدود ۲۸۰ نفر با ۷ دستگاه اتوبوس ۳۰۲ به طرف اقامتگاه موقت آن امام بزرگ در تهران حرکت کردند.

کلار: کجا حضرت امام (ره) را زیارت کردید؟

مقیمیان: ساعت ۵:۳۰ دقیقه صبح دو ماشین به بهشت زهرا رسیدند و بقیه ماشین ها در معصومه قم توقف کرده بودند روز اجتماعه ۲۰ بهمن ساعت ۹:۳۰ دقیقه همه ماشین ها به هم ملحق شدند؛ ساعت ۱۰ صبح اجتماعه در اقامتگاه امام بزرگ بودیم و این شخصیت بزرگ را از نزدیک زیارت کردیم.

مردم شهرستان بروجن در حالی که لباس بختیاری به تن پنداشتند شعار می دادند “ما بختیاری ها بیداریم از بختیار بیزاریم”.

کلار: پس از دیدار امام (ره) به کجا رفتید؟

مقیمیان: ساعت ۱۰:۱۵ دقیقه از اقامتگاه امام (ره) خارج شدیم و ساعت ۱۱:۰۵ به دانشگاه تهران رسیدیم و به سخنان وزیر جدید “مهندس مهدی بازرگان” گوش فرادادیم؛ سپس در حالی که مردم تهران با صدای بلند می گفتند “درود بر عشایر چهارمحال، درود بر عشایر بروجن” و بچه ها را بر دوش خود حمل می کردند از دانشگاه تهران خارج شدیم؛ ساعت ۱۵:۱۵ دقیقه به بهشت زهرا وارد شدیم و در ساعت ۱۶ به طرف قم حرکت کردیم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - نظر ۷ تن از شاگردان امام (ه) درباره رهبر انقلاب

کلار: آیا در تهران مورد تجاوز هم قرار گرفتید؟

مقیمیان: یک نفر در همین حال به ما گفت چماق داران شاه قصد دارند به شما تجاوز کنند در حالی که در ورزشگاه “امجدیه” همایش دیگری قرار بود برگزار شود به ما اعلام کردند سریعا از تهران خارج شوید.

بهشت زهرا که رسیدیم شاخه های درخت را بریدیم سنگ اجتماع کردیم و در اتوبوس گذاشتیم تا اگر به ما تجاوز کردند بتوانیم از خودمان اثبات کنیم چون تضمینی وجود نداشت ارتش هنوز دست بختیار بود؛ با آن روحیه همه آماده بودند از خودشان اثبات کنند.

کلار: پس از ترک تهران به کجا رفتید؟

مقیمیان: ساعت ۶:۳۰ دقیقه به قم رسیدیم در آنجا هم طرفداری خود را از مردم غیور قم اعلام کردیم و تمام شعار هایی که درتهران سر می دادیم در قم هم تکرار کردیم.

کلار: در چه روزی به بروجن بازگشتید؟

مقیمیان: شب ۲۱ بهمن کاروان ما به دو قسمت تقسیم شد و به طرف بروجن حرکت کردیم در راه مطلع شدیم در تهران درگیری شده نیروی زمینی به همافران تجاوز کرده است و به خاطر این که کسی نتواند به ما تعرض کند از قم به راه افتادیم ساعت ۷ صبح روز شنبه به بروجن رسیدیم.

کلار: بختیار به حرکت مردم بروجن چه واکنشی نشان داد؟

مقیمیان:
شاهپور بختیار پس از حرکت مردم شهرستان بروجن زمانی که ناامید و پشتش خالی شد فوری استعفا داد.

کلار: در تهران چه شعایی سر می دادید؟

مقیمیان: “نهضت ما حسینی، رهبر ما خمینی، هدف ما ایجاد جمهوری اسلامیست، کابینه بختیار یک حیله جدید است قیام ما علیه این دستگاه اجرا پلید است، بختیاری برو ز خوبیت دم مزن می شناسیم تو را از کودک و مرد و زن، نه موج دریایی، نه مرغ توفانی تو گرگ خونخواری مرگ بر شاه، ما بختیاری ها بیداریم از بختیار بیزاریم بختیار تو ننگ بختیاری، فرموده خمینی برای ما چو جان است نخست وزیر محبوب،مهدی بازرگان است، مرگ بربختیار نوکر بی اختیار، نخست وزیر ایران منتخب امام است بر او ز جانب ما از جان و دل سلام است، مرگ بر بختیار نوکر بی اختیار” ازجمله شعای مردم شهرستان بروجن در سفر به تهران بود.


کلار: آیا رسانه ها در آن روز حماسه مردم بروجن را پوشش دادند؟

مقیمیان: روزنامه کیهان خبر حضور ما را در تهران منتشر کرد و نوشت: پس از پایان سخنرانی مهندس بازرگان و به هنگام خروج اجتماعیت موجود از دانشگاه، گروهی از ایل بختیاری (بروجن و چهارمحال) در حالی که عده ای از آنها به لباس محلی ملبس بودند و پلاکاردهایی در حمایت از امام خمینی(ره) و دستگاه اجرا بازرگان حمل می کردند به سمت مسجد دانشگاه حرکت کردند. این گروه با شعار درود بر بازرگان نخست وزیر ایران حرکت می کردند و مردم در جواب آنها شعار می دادند درود بر عشایر بختیار.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تاجیکستان سایت گردشگری ملی تأسیس کرد

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۵۴۰ ک

این خبر را به اشتراک بگذارید :