وقتی زمستان با مسئولین استان هماهنگ نباشد

به گزارش جهانبین نیوز؛استان چهارمحال و بختسودمند به واسطه شرایط جغرافیای حاکم بر آب و هوای این استان همواره مردم و مسئولین را بخاطر تبدیل ناگهانی آب و هوا مبهوت و غافل گیر کرده است؛ استانی که به واسطه ارتفاع بلند شهر شهرکرد که به از آن به نام بام ایران یاد می کنند، گاها جز سردترین منطقه کشور محسوب می شود و این ویژگی باعث بوجود آمدن شرایطی است که بعضا سبب بحرانهایی همچون سرمای شدید ، قطعی برق، بسته شدن جادههای استان و …. می شود.

در این سالها این مسائل و بحران ها همواره جز لاینفک فصل زمستان بوده و از آن دسته مشکلاتی است که هر ساله مسئولین باید خود را برای دست و پنجه نرم کردن با اینگونه پیشامدها آماده کنند.

بنابراین نمی توان این دسته اتفاقات را جز حوادث غیر مترقبه دسته بندی کرد چرا که بر همگان عیان است که در آستانه فصل زمستان استان هرساله با این مشکلات و حوادث مواجه است.

حال آنکه مسئولین استان از ماهها قبل از فرا رسیدن فصل زمستان فرصت اخذ تصمیمات لازم برای حداقل کردن آسیبها و تلفات این حوادث تمهیدات لازم را دارند اما مسائلی همچون قطعی شبکه های برق و اینترنت بدلیل برخورد جسم خارجی و یا شکستن درختان و از بین رفتن اتصالات و تجهیزات ، مسائلی است که با بارش برف هرساله شاهد آن بوده ایم که این مسئله مبتلای هر ساله براحتی با همکاری شرکت توزیع برق و شهرداری ، با قطع درختان و جلوگیری از آسیب دیدن هرساله این تجهیزات قابل حل است که در این سالها شاهد حرکتهای خوبی از جانب ماموران زحمت کش شهرداری بودیم اما با این وجود اگر بودجه ای که ساله صرف ترمیم تجهیزاتی از کار افتاده و قدیمی می گردد با تصمیم مسئولین و تخصیص بودجه مناسب جهت نوسازی تجهیزات و اتصالات صرف گردد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : طرح‌های انتقال آب بهشت‌آباد، کوهرنگ ۳و سبزکوه و... فاقد مجوزهای زیست‌محیطی هستند » شمس آباد

هرساله شاهد این قطعی ها و کمبودها نخواهیم بود .که این مهم نیاز به همدلی و همکاری هرچه بیشتر دستگاهها و ارگانهای مربوطه دارد.

از طرفی استانی همچون استان چهارمحال و بختسودمند که هرساله با بارش برف و سرما روبرو است نیاز به تشکیل کارگروهی در دستگاهها و ادارت مختلف داشته که بموقع تصمیماتی برای جلوگیری از این دست اتفاقات اتخاذ کنند اما آنچه متاسفانه حلقه گمشده بعضی دستگاهها و ادارات محسوب می شود وجود چنین کارگروههایی جهت انجام کار کارشناسی و تصمیم سازی برای مدیران استان است که بعضا برخی مدیران استان از این کار کارشناسی و این قبیل کارگروهها استقبال چندانی نمی کنند.

این در صورتی است که برخی استانها در این گونه موارد با برنامه ریزی بلند مدت و اقدام بموقع همواره مانع ایجاد مسائلی از این قبیل در استانشان میگردند از طرفی استان ما همواره با مشکل برف گرفتگی جاده های مواصلاتی و بعضا در راه ماندگی وسائل نقلیه مواجه می شود که بعضا راه اندازی مجدد این جاده ها ساعتها بطول می انجامد که خود باعث ایجاد مشکلات متعددی می شود که خود نیاز به تمهیدات بیشتر و ایجاد امکانات مورد نیاز با راهداری ها در جاده هایی است که هرساله دچار برف گرفتگی می شوند در این چند روز گذشته شاهد برف گرفتگی  گردنه های چری و شاه منصوری که بر اثر بارش برف و کولاک شدید بسته شده بودند و با مجاهدت راهداران بازگشایی شدند بودیم .

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : گزارش مکتوب...فعال شدن حفره های دشت خانمیرزا

همچنین در چند روز گذشته جاده منطقه لفت، گل سرخ دوآب صمصامی و جاده های ارتباطی دهستان موگویی با اصفهان و لرستان مسدود بودند که مجاهدت برای بازگشایی این مسی ادامه دارد.علاوه بر این گردنه گوشنگلی در محور بروجن لردگان عصر روز دهم بهمن در پی کولاک برف مسدود شد. 

این مسائل در کنار وجود روستاهایی در استان که با بارش برف ماهها ارتباط خود را با روستاها و مناطق اطراف از دست میدهند و مردم این روستا تا باز شدن جاده ارتباطی و یا آب شدن برفها هیچ گونه ارتباطی با اطراف خود نخواهند داشت و مسائلی از این قبیل همواره باید مورد توجه خاص مسئولین استان قرار گیرد چراکه بروز چنین مسائلی در استان در اقتصاد و صنعت و توریسم و بخصوص جذب سرمایه های سرمایه گذران تاثیر اساسی دارد چرا که استانی که با بروز حوادث طبیعی دچار چالش اساسی و بحران میگردد کمتر برای سرمایه گذاران و حتی توریستها محل مناسبی به نظر میرسد و از طرفی سرمایه های موجود نیز به خارج استان منتقل می شوند و این به خودی خود تاثیر مستقیم بر اقتصاد استان خواهد گذاشت.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : کانکس نیروهای انتظامی در بیمارستان مستقرشده است

مسائلی که شاید بتوان آن را سوء مدیریت نامید که با تدبیر و تامل و همفکری بیشتر مسئولین استان قابل حل می شود اینگونه غفلت ها سبب به چالش کشیدن فضای استان و بد بینی مردم استان به مسئولین بعضا مجاهدتگری که شب و روز در حال خدمت می باشند میگردد.

انتهای پیام/۱۰۲۸ج

این خبر را به اشتراک بگذارید :