همزمان با سفر معاون اول رییس جمهوری به چهارمحال و بختیاری صبح سه شنبه جاده جایگزین و پل سد کارون ۴ افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار به نقل از ایرنا، استاندار چهارمحال و بختیاری در مراسم بهره برداری از جاده جایگزین سد کارون ۴ اظهار داشت: پروژه سد کارون ۴ از سال ۸۰ آغاز شد و تا قبل از آبگیری این سد، جاده اصلی شهرکرد به خوزستان از محور اردل از مسیر این سد عبور می کرد.

قاسم سلیمانی دشتکی افزود: این جاده به طول ۱۶۴ کیلومتر مسیر تردد از شهرکرد به ایذه را فراهم می کند.

به گفته وی، این جاده نسبت به مسیر شهرکرد – لردگان – خوزستان ۵۰ کیلومتر کوتاه تر می باشد و باعث کاهش بار ترافیکی مسیر لردگان به خوزستان که از محورهای حادثه خیز استان است، می شود.

سلیمانی دشتکی افزود: بازگشایی این محور ارتباطی نقش مهمی در بهبود ارتباط زمینی مناطق مرکزی کشور به استان خوزستان دارد.

استاندار چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: پل کارون ۴ نیز بزرگترین پل زیرقوسی و معلق خاورمیانه است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : هجوم نمادهای بیگانه و ارزان قیمت با کیفیت پایین در بازا لوازم التحریر کوهرنگ

سلیمانی دشتکی ادامه داد: سازه این پل سه هزار و ۸۷۵ تُن وزن دارد و بر روی دریاچه سد کارون ۴ احداث شده است.

وی تصریح کرد: به دلیل برخورداری از طول عرشه ۳۷۸ متری، طول دهانه۳۰۰ متری و ارتفاع ۶۲ متری از سطح دریاچه سد، این پل عنوان بزرگترین پل زیر قوسی کشور را از آن خود کرده است.

مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری نیز در این مراسم گفت: بهره برداری از این پل قوسی و جاده های اطراف آن، کاهش بار ترافیکی و افزایش ایمنی تردد در محور بروجن – لردگان به خوزستان و بهبود تردد از شهرستانهای اردل، فارسان، کیار و شهرکرد به سمت خوزستان را به دنبال دارد.

قاسم قاسمی با تشریح مشخصات فنی این پروژه گفت: در این مسیر که باند کُندرو نیز در برخی محدوده های آن احداث شده، اصلاح نقاط حادثه خیز صورت گرفته است.

قاسمی ادامه داد: برای اجرای طرح جاده جایگزین سد کارون ۴، وزارت نیرو حدود یکهزار میلیارد ریال و اداره کل راه و شهرسازی نیز ۷۰ میلیارد ریال هزینه کرده اند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : مسیرهای راهپیمایی روز جهانی قدس در چهارمحال و بختیاری اعلام شد » پایگاه شمس آباد

وی تصریح کرد: جاده اطراف پل قوسی به عنوان فرعی شریان درجه یک محسوب می شود و ضرورت دارد که از لحاظ فنی تکمیل و به جاده اصلی تبدیل شود.

قاسمی گفت: با افتتاح جاده جایگزین سد کارون ۴حدود ۳۰ درصد از ترافیک جاده شهرکرد – بروجن – لردگان کاهش می یابد.

این پل در ۱۸۰ کیلومتری جنوب اروپای مرکز استان چهارمحال و بختیاری و در مسیر استان خوزستان قرار دارد.

معاون اول رییس جمهوری پس از افتتاح جاده های جایگزین سد کارون ۴، برای بازدید از یک شرکت تولید کاشی عازم شهرستان بروجن شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :