توسعه الگوهای معیشتی از راهکارهای برون‌رفت از معضل بیابان‌زایی استمدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری طمع و زیاده‌خواهی انسان را از عوامل تقویت بیابان‌زایی دانست و گفت: توسعه الگوهای معیشتی از راهکارهای برون‌رفت از این معضل است.

به گزارش خبرنگار پایگاه شمس آباد ،  علی محمدی‌مقدم ۲۷ خردادماه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان که به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابا‌ن‌زایی برگزار شد،گفت: چرای بی‌رویه دام، تخریب پوشش گیاهی، بهره‌برداری بی‌رویه از منابع زیرزمینی، خشکسالی و عوامل اقلیمی از جمله عوامل طبیعی و انسانی در روند بیابان‌زای هستند.
وی طمع و زیاده‌خواهی انسان را از عوامل تقویت بیابان‌زایی دانست و گفت: توسعه الگوهای معیشتی از راه‌کارهای برون‌رفت از این معضل است. محمدی‌مقدم بیابان‌زایی را از چالش‌های قرن اخیر عنوان و اظهار کرد: چهارمحال و بختیاری نیز درگیر بیابان‌زایی است و آثار آن در دشت‌های استان قابل مشاهده است.
وی با بیان اینکه دشت‌های استان به کانون ریزگردها تبدیل شده است، افزود: تنها راه برون‌رفت از بحران کم‌آبی و جلوگیری از فرسایش خاک و گرد و غبار در استان، آبخیزداری و آبخوان‌داری است که متاسفانه سیاست وزات نیرو عکس این موضوع است.
محمدی‌مقدم برداشت آب از دشت‌های کشاورزی، کاهش بارندگی، خروج ۸۰ درصد نزولات آسمانی از استان، کاهش ماندگاری برف در ارتفاعت زردکوه به کمتر از دو ماه، تغییر بارش‌ها از برف به باران و عدم تغذیه دشت‌ها را از مشکلات منابع طبیعی استان برشمرد و گفت: تنها راه جلوگیری از پیشرفت این مشکلات آبخیزداری و آبخوان داری است.
وی با اشاره وجود ۱۱ دشت در سطح استان، اظهار کرد: در حال اکنون از این تعداد ۸ دشت ممنوعه و چهار دشت ممنوعه بحرانی اعلام شده‌اند که این امر کشاورزی استان را در آینده با مشکل جدی موجه خواهد کرد.
محمدی‌مقدم با اشاره به حفر ۹۰۰ حلقه چاه در دشت خانمیرزا، تصریح کرد: حفر این تعداد چاه در دشت‌ها موجب تقویت روند بیابان‌زایی و تبدیل شدن دشت‌ها با کانون ریزگردها خواهد شد و لازم است وزارت نیرو با خاموش کردن موتور چاه‌ها و پرداخت درآمد کشاورزان آن منطقه در حفط منابع طبیعی اقدام کند.
وی در ادامه با اشاره به مبارزه جدی با پدیده زمین‌خواری، اظهار کرد: در سال ۹۴ و ۹۵ هفت‌هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی ملی با ارزش سه‌هزار و ۴۹۵ میلیارد تومان به بیت‌المال بازگشت  که از این میزان سه‌هزار و ۵۰۰ هکتار به ارزش ۱۶۳۷ میلیارد تومان مربوط به سال ۹۴ و چهارهزار و ۱۰۰ هکتار به ارزش ۱۸۵۸ میلیارد تومان مربوط به سال گذشته بوده است.
وی در ادامه آتش‌سوزی را از دیگر عوامل تخریب منابع طبیعی عنوان کرد و گفت: طی سال گذشته ۷۰ فقره آتش‌سوزی در ۱۵۸ هکتار از اراضی استان طعمه حریق شد که این رقم کاهش ۳۰ درصدی نسبت به سال ۹۴ را نشان می‌دهد .
محمدی‌مقدم گفت: در سال گذشته ۹۳۴ فقره پرونده تخلف قطع درختان جنگلی در استان تشکیل شده که ۲۱۲ فقره از این تعداد مربوط به قاچاق چوب و زغال بوده است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته ۱۲۰ تن چوب و زغال قاچاق در استان کشف شد، گفت: در سه ماه ابتدای امسال در این زمینه ۵۷ فقره پرونده تشکیل و ۲۲ تن چوب و زغال کشف شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همچنین با اشاره به تشدید فرسایش خاک در سطح استان، تصریح کرد: میانگین فرسایش خاک در کشور ۱۵ تن در هکتار و در چهارمحال و بختیاری سالانه ۲۰ تا ۲۵ تن در هکتار است که در منطقه شیخ‌شبان به ۳۰ تن در هکتار نیز می‌رسد.
وی خاطرنشان کرد: همواره باید به دنبال راهکاری برای نگه داشتن آب و خاک در راستای اقتصاد مقاومتی بود و نباید به هر قیمتی تولید را افزایش داد.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : آغاز توزیع میوه شب عید از ۲۴ اسفندماه در چهارمحال و بختیاری

این خبر را به اشتراک بگذارید :