حزب دموکرات کردستان به ریاست مسعود بارزانی و اتحادیه میهنی کردستان به ریاست جلال طالبانی امروز (چهارشنبه) بر سر تشکیل کمیته‌ای برای بررسی سرنوشت مناطق مورد مناقشه با بغداد و آمادگی جهت برگزاری همه پرسی پیرامون “استقلال کردستان” توافق کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، در باره بیانیه مشترک صادر بارهه از دفترهای سیاسی این دو حزب پس از نشست دو طرف در باره اربیل آمده است، دفترهای سیاسی نشستی را امروز با هدف توسعه روابط میان دو طرف در باره زمینه‌های حکم‌رانی و روابط احزاب در باره کردستان و همچنین روابط با دستگاه اجرا فدر بارهال و کشورهای منطقه و جهان به نحوی که به منفعت مردم کردستان خدمت برساند، برگزار کردند.

طبق این بیانیه، دو طرف بر جد و جهد جهت حل مشکلات گروه‌های سیاسی در باره کردستان و احترام به قوانین و عدم مداخله در باره امور دیگران تاکید کردند و ضمیمه کردند: این نشست به بررسی چگونگی حل بحران مالی و حمایت از عملکرد دستگاه اجرا و نهادهای ذی ربط جهت اجرای اصلاحات و تامین حقوق کارمندان و توجه به بخش نفت و گاز و شفاف‌سازی‌ها پرداخت.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - ورود ۶ هزار خودرو ممنوعه به کشور

این بیانیه تاکید کرده است که باید گام‌های لازم برای حل مشکلات ریشه‌ای منطقه کردستان از جمله فعالیت پارلمان کردستان که از اولویت‌های این گام‌ها خواهد بود، اتخاذ شود.

دو طرف همچنین در باره مورد تشکیل کمیته‌ای از نمایندگان احزاب سیاسی و گروه‌های قومیتی برای انجام مذاکرات با دستگاه اجرا عراق جهت تعیین سرنوشت مناطق مربوط به ماده قانونی ۱۴۰ در باره آینده‌ای مشخص و سپس برگزاری همه پرسی و “استقلال کردستان” توافق کردند.

انتهای پیام

این خبر را به اشتراک بگذارید :