حسین مفیدی احمدی، پژوهشگر مسائل اروپا در گفت‌وگو با خبرنگار شمس آباد، در خصوص تهدید هم‌حزبی‌های نخست‌وزیر انگلیس که تأکید بر جدایی از اتحادیه اروپا دارند، مبنی بر اینکه در صورت تغییر برنامه برگزیت با کودتایی یک‌شبه «ترزا می» را برکنار می‌کنند، با اشاره به اینکه ترزا می برای مدیریت شرایط بسیار پیچیده و پردامنه‌ برگزیت با مشکل مواجه است، بیان داشت: انتخابات پارلمانی اخیر انگلستان از چند منظر بر پویش‌ها و رقابت‌های سیاسی داخلی در سپهر سیاسی انگلستان تأثیر گذاشته است. این انتخابات را باید یک همه‌پرسی کوچک پیرامون سازوکار خروج از اتحادیه اروپا در نظر گرفت.

وی با توجه به رقابت­های موجود در برگزیت گفت: به نظر می‌رسد مردم انگلستان خروج از اتحادیه اروپا را به‌عنوان یک تصمیم جمعی پذیرفته‌اند؛ اما عملاً بر سر سازوکار خروج از اتحادیه اروپا اینکه به‌صورت نرم یا سخت از اتحادیه خارج شوند، رقابت است. از دست رفتن اکثریت پارلمانی حزب محافظه‌کار، افزایش قابل‌توجه پشتیبانی از حزب کارگر در کنار افزایش وابسته پشتیبانی از حزب اروپا‌ گرای لیبرال دموکرات و از همه مهم‌تر سقوط حزب ضد اروپا در انتخابات نشان‌هایی از یک همه‌پرسی کوچک در خصوص پدیدار خروج از اتحادیه اروپا بودند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : زندان‌های سازمان «سیا» در افغانستان؛ در سلول‌های تاریک و اتاق‌های شکنجه چه می‌گذرد؟ - شمس آباد

پژوهشگر مسائل اروپا با بیان اینکه مردم انگلستان فکر می‌کردند ترزا می، نخست‌وزیر کنونی انگلستان مسیر خروج سخت از اتحادیه اروپا را انتخاب کرده است، اشاره داشت: نتایج انتخابات باید به‌عنوان پیام مردم انگلستان در نظر گرفته شود؛ چراکه آن­ها خواهان خروج نرم هستند و خروج سخت را موجب تبعات اقتصادی بسیاری برای انگلستان می‌دانند.

وی با اشاره به اینکه می پس‌ازاینکه دال مرکزی انتخابات را مسئله برگزیت قرار داد، موفق نشد سازوکارها و یا برنامه‌ی خروج موردنظر خود را تصریح کند، افزود: ترزا می نتوانست ارتباط اقناع بخشی با بدنه‌ی اجتماعی طرفدار خود برقرار کند؛ در این خصوص که به چه صورت قصد خروج از اتحادیه را دارد. از این منظر شاید همین مسئله یکی از دلایل اصلی عدم توفیق وابسته او در انتخابات پارلمانی اخیر باشد.

مفیدی احمدی با توجه به اینکه ضربه به وجاهت و توان رهبری ترزا می یکی از پیامدهای غیرقابل‌پیش‌بینی انتخابات اخیر در سپهر سیاسی انگلستان بوده است، گفت: می در موقعیتی وارد مذاکرات خروج از اتحادیه‌ی اروپا می‌شود که با بدنه‌ی حزبی ناراضی و نامطمئن از توانایی او در خصوص رهبری این حزب در انتخابات پارلمانی دور بعد مواجه است. مدیریت داخلی مذاکرات خروج در این چارچوب برای می به‌مراتب دشوارتر شده است. چندین از طرفداران خروج سخت از اتحادیه‌ی اروپا که از حزب محافظه‌کار به پارلمان راه‌یافته‌اند، در برابر اعطای هرگونه امتیازی به اتحادیه‌ی اروپا مقاومت خواهند کرد و دولت را تحت‌فشار قرار خواهند داد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : آی او اس ۱۱٫۴ : تکنولوژی استریم اپل ایرپلی ۲ چیست؟

وی با اشاره به اینکه نسبت محافظه‌کارانی که در پارلمان کنونی انگلستان رأی به ماندن در اتحادیه اروپا داده بودند و آن نمایندگانی که خواستار خروج نرم از این اتحادیه هستند، قابل‌توجه است، اضافه کرد: از این نظر می هم از درون حزب خود و هم از طرف اروپا گراهایی که به دنبال تضعیف برگزیت و در یک‌کلام به دنبال برگزیت نرم هستند، تحت‌فشار قرار می‌گیرد. از طرف دیگر شکاکان اروپایی در صورت تزلزل وی در مقابل مذاکرات خروج به او تاخت خواهند کرد. ازاین‌جهت موقعیت ترزا می پیش و بعد از انتخابات پارلمانی اخیر در حوزه مدیریت فرآیند خروج بسیار تغییر کرده است.

پژوهشگر مسائل اروپا با تأکید بر اینکه ترزا می در دور جدید در حوزه اجماع سازی با مشکلاتی مواجه خواهد بود، مطرح کرد: نخست‌وزیر انگلیس ازجمله در ائتلافی که مجبور است با حزب دموکراتیک وحدت طلب ایرلند شمالی انجام بدهد، با بیزاری‌های گسترده‌ای در درون حزب خود مواجه شده است؛ چراکه این حزب هم در حوزه اجتماعی و هم برگزیت مواضع خاصی دارد که می‌تواند مدیریت این فرآیند را برای می با مشکل مواجه کند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ۵۰ درصد شهروندان ازبک معتقد به فساد در این کشور هستند

وی با توجه به چالش‌های پیش روی ترزا می تأکید کرد: دوازده عضو جدید از منطقه اسکاتلند نیز وارد مجلس شده‌اند که البته از اعضای محافظه‌کار هستند؛ اما از منطقه‌ای وارد مجلس عوام شده‌اند که به‌شدت طرفدار اتحادیه اروپا است. درنتیجه این اعضا چاره‌ای جز توجه به خواست عمومی مردم اسکاتلند نخواهند داشت. مسائلی که مطرح شد همگی نشان­ای از آن هستند که انگلستان موقعیت تضعیف‌شده‌ای را در مذاکرات خروج شاهد است. می برای مدیریت تحولات مربوط به شرایط بسیار پیچیده و پردامنه‌ی خروج از اتحادیه اروپا با مشکل مواجه است.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :