به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، شکی نیست که موشک‌های ایرانی شلیک شده به سوی اهداف داعش در دیرالزور سوریه واکنشی نسبت به حملات این گروه تروریستی در تهران بود، اما این عملیات از جنبه‌های دیگر نیز قابل توجه است، به‌ویژه از نظر پیام‌هایی که برای طرف‌های مختلف داشت. در همین زمینه رسانه‌های رژیم صهیونیستی اذعان کردند که اولین طرفی که در نتیجه این عملیات، مخاطب موشک ها بود، اسرائیل است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز تحلیل ها و هشدارهای مطرح شده از طریق تحلیل‌گران و رسانه‌های عبری زبان را تأیید کرد . وی که دیروز در آغاز نشست کمیسیون حزب لیکود سخنرانی می‌کرد، به هشدارهای مطرح شده از این عملیات و  نگرانی‌های اسرائیل اشاره کرده و گفت: من یک پیام برای ایران دارم و آن اینکه اسرائیل را تهدید نکنید. ما همواره فعالیت‌های ایران از جمله در زمینه ایجاد تمرکز در سوریه و انتقال سلاح به حزب‌الله لبنان و فعالیت‌های دیگر را  رصد می‌کنیم. وی با اشاره به اینکه اسرائیل مواضع و اظهارات مقامات ایرانی را نیز دنبال می کند، گفت: ما رفتار و اظهارات آنها را نیز زیر نظر داریم.

این اظهارات بعد از سکوت رسمی مقامات اسرائیل در رابطه با عملیات اخیر مطرح شد، گویا آنها ترجیح دادند واکنش نشان دادن در این رابطه را به رسانه‌های رژیم صهیونیستی واگذار کنند. با این وجود مؤسسات امنیتی رژیم صهیونیستی از طریق منابع خود  تأکید کردند که این حادثه یک حادثه استثنایی بود و اسرائیلی‌ها در حال بررسی عملیات پرتاب موشک ایران و پیامدهای این اقدام در منطقه هستند.

این حادثه استثنایی خود را به ویترین رساناهای عبری زبان کشاند و همگی آنها تأکید کردند که پرتاب موشک از مسافت ۶۰۰ کیلومتری، اسرائیل را در پیام‌هایی که به خارج مخابره شده است، مستثنی نمی‌کند. روزنامه یدیعوت آحارونوت در این رابطه می‌نویسد که اقدام ایران حاوی پیام‌ها و هشدارهایی برای اسرائیل و سایر کشورهای عربی حاشیه خلیج پارس بعلاوه آمریکا بود.  یدیعوت می‌افزاید که چاه‌های نفت کشورهای عربی منطقه و تأسیسات نظامی آنها در مسافت حدود ۴۰۰ کیلومتری اراضی ایران قرار دارد و بیش از اینها احتمال هدف قرار برطرف آن ها وجود دارد. آمریکایی‌ها نیز باید از این تاخت نگران باشند، چرا که آنها پایگاه‌های هوایی و دریایی و پایگاه‌های فرماندهی نیروهای خود در قطر و بحرین را در مرکز هدف موشک‌های ایران می‌بینند. بنابراین تأثیرات این موشک‌ها تنها در ابعاد منطقه‌ای قابل بررسی نیست، بلکه در ابعاد جهانی نیز مطرح است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : درخواست نمایندگان تونس برای مرسوم‌سازی روابط با دمشق/سوریه به نیابت از همه اعراب با تروریسم می‌جنگد+ فیلم - شمس آباد

این روزنامه تأکید کرد که عرض اندام ایران، هیبت و بازدارندگی یک قدرت برتر را به این کشور می دهد که پیش از این تنها متعلق به روسیه و آمریکا بود و آنها بودند که موشک‌های دقیقی را از این مسافت ها پرتاب کرده بودند.

ران بن یشای تحلیلگر مسائل امنیتی این روزنامه صهیونیستی می‌افزاید که این اقدام باید مورد نگرانی و توجه گسترده اسرائیلی‌ها قرار بگیرد، چرا که کسانی که می‌توانند موشک‌ها را از غرب ایران به اهداف مد نظر در شرق و شمال سوریه برسانند، از طریق همین موشک‌ها می‌توانند اراضی [اشغالی] جولان و سایر اهداف اسرائیلی را هدف قرار دهند.

یدیعوت به این موضوه اشاره کرد که پرتاب موشک‌های ایرانی از مسافت بیش از ۶۰۰ کیلومتری نشان می‌دهد که ایران گزینه‌های دیگری در تعامل با اسرائیل غیر از استفاده از حزب‌الله لبنان دارد. این روزنامه صهیونیستی بهبود وجهه ایران بعد از تاخت تبلیغاتی عناصر مخرب داعش در این کشور را یکی دیگر از اهداف این عملیات موشکی توصیف کرد و نوشت که واکنش ایران به این تاخت پیچیده ، مستمر و دو مرحله ای بود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : روسیه و عربستان؛ از تبادل اقتصادی تا عدم امتیازدهی سیاسی

این روزنامه می‌افزاید که مرحله اول این واکنش مشخص کردن عوامل پشت پرده این عملیات بود و ایرانی‌ها در مناطق مختلف کشور، عملیات امنیتی را بر ضد گروهک های خفته داعش دنبال کردند. مرحله دوم واکنش نیز اجرای عملیات موشکی بر ضد داعش در سوریه با موشک‌های زمین به زمین بود. این روزنامه صهیونیستی اذعان کرد که حملات مذکور تأسیسات داعش و محل تجمع آنها در دیر الزور و تدمر را هدف قرار داده و به مدد دولت سوریه و روسیه شتافت.

یدیعوت آحارونوت می‌افزاید که این تاخت علاوه بر ضرباتی که به داعش زد، به متحدان ایران در سوریه مدد کرد… این حرف آخر ایرانی‌ها نبود. آنها این موضوع را پنهان نمی‌کنند که از چندسال پیش موشک‌های شهاب ۳ دارند که برد آن به ۱۴۰۰ کیلومتر می رسد. آنها موشک هایی نیز در مسافت های دورتر یعنی ۲۰۰۰ کیلومتر و بیشتر دارند که البته این موشک ها دقیق نیستند. همچنین روشن است که ایرانی ها موشک های سیار ساخت داخل دارند، البته آنها این موضوع را تاکنون پنهان نگه داشته اند. این روزنامه تأکید کرد که تاخت موشکی ایران بر ضد داعش در شرق سوریه باید مورد توجه اسرائیل در محافل دیپلماتیک قرار بگیرد.

سایت عبری زبان واللا وابسته به محافل امنیتی رژیم صهیونیستی نیز تأکید کرد که تاخت ایران بدون ضرورت‌های عملیاتی انجام شده و این موضوع پیام‌هایی را برای طرف‌های مرتبط از جمله اسرائیل و آمریکا و دیگر کشورهای حاشیه خلیج پارس به دنبال دارد مبنی بر اینکه ایرانی‌ها عزم و قدرت فعالیت از مسافت صدها کیلومتری را دارند و این پیامی است که از ابعاد خود در مبارزه با یک گروهک تروریستی فراتر رفته است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ایران در رسانه‌های جهان محکومیت «احمد شیخ زاده» در دادگاه آمریکا/ آب سرد «دانشگاه مریلند» بر جنجال‌های آمریکا درباره آشوب‌های ایران

روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز اقدام ایران را پیامی برای اسرائیل و آمریکا توصیف کرد مبنی بر اینکه تهران آمادگی باقی منافع استراتژیک خود از جمله باقی دولت بشار اسد در سوریه را دارد. این روزنامه به دو حادثه مهم و جدید در عرصه سوریه یعنی ساقط کردن جنگنده نیروی هوایی سوریه در حال عملیات بر ضد مواضع تروریست ها و شورشیان از طریق آمریکا و پرتاب موشک زمین به زمین میان برد بر ضد اهداف وابسته به داعش در سوریه از سوی ایران اشاره و پیام‌های این اقدامات را بررسی کرد.

روزنامه لبنانی الاخبار که واکنش رسانه‌های صهیونیستی به عملیات موشکی ایران را بررسی کرده، در گزارش خود می‌افزاید که از دیدگاه‌های اسرائیلی‌ها از جمله مواضع اعلام خطر آمیز و نگرانی‌های آنها که در اظهارات بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز روشن بود، مشخص می‌شود که عملیات موشکی ایران نقطه تحولی در معادلات منطقه‌ای به شمار رفته و این موضوع در نزد تصمیم‌سازان تل آویو در بررسی هر گزینه خصمانه بر ضد هر یک از طرف‌های منطقه‌ای از جمله اعضای محور مقاومت، جایگاه خود را یافته است.

این روزنامه می‌افزاید که از سوی دیگر ایرانی‌ها بخشی از توانمندی موشکی خود و عزم و خواست برای استفاده از این موشک‌ها را در راستای امنیت ملی خود نشان دادند. این موضوع سیگنالی مهم و ملموس در رابطه با آینده تحولات در عرصه عراق و سوریه به شمار می‌رود و پیامدها و تأثیرات این عملیات بر دیدگاه‌ها و برنامه‌های رژیم صهیونیستی و متحدانش در سوریه و عراق نیز تأثیرگذار خواهد بود.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :