مشکات برین: از کی وارد این کار(پرورش گیاهان دارویی) شدید از کجا شروع کردید و الان در چه مرحله ای هستید؟

فروزان حیدری هستم دانشجوی ترم آخرکارشناسی هستم. از پاییز سال۹۴ وارد این عرصه شدم در زمینهای کشاوزی خودمان  ابتدا دوجریب کرفس و یک جریب سیر کاشتم و ازفروردین امسال کارم راگسترش دادم و تقریبا سه جریب دیگرگیاهان دارویی که شامل بادرنجویه، تلخون وگل ماروپای هست کشت نمودم و ان شاءالله با یاری خداوند قصد دارم سال آینده کارم را بیشتر توسعه داده و محصولات جدیدتری کشت کنم.

فعلا چون کارم درمراحل اولیه هست باهمسر و فرزندانم شروع به کارنموده ام.

Image result for ‫بادرنجويه‬‎

مشکات برین: آیا از وضع بازار فروش در استان راضی هستید؟

خیر اصلا راضی نیستم چون متاسفانه با این که کشت گیاهان دارویی زحمت و وقت زیادی می برد ولی دراستان ما اصلا به صرفه نیست ولی در اصفهان خیلی بهتر هست و بازار خوبی دارد. مشکلات من یکی اینکه محصولی که میخواهم کشت کنم متاسفانه یادراستان مانیست یاخیلی قیمت بالایی داردومن مجبورم یاصرفه نظرکنم یا از اصفهان یادیگرشرکتهای خصوصی تهیه کنم.

دوم فروش روهم که عرض کردم وهمچنین مشکل وام وسودبالا که واقعاچون تازه اول راه هستم وهنوزبه سوددهی نرسیدم پرداخت اقساطش برای من خیلی سنگین هست.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : جای خالی معرفی کتب در رسانه ها/عدم فرهنگ کتاب خوانی جوانان را به سمت شبکه های اجتماعی می کشاند

مشکات برین: نظر شما درباره اقتصاد مقاومتی چیست؟ و به نظر خودتان آیا در تحقق اقتصاد مقاومتی نقشی داشته اید؟

اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه ازتوانمندی هاوسرمایه ملی خودبه نحواحسن استفاده کنیم و وابسته به کسی نباشیم.بله درسته که هنوز راضی نیستم چون متاسفانه یاخوشبختانه سطح توقع من بسیار زیاد هست ولی باتوجه به سابقه کم کاری فعلا راضی هستم تا ان شاء الله بتوانم بهتر و توانمندتر عمل کنم.

اینجانب با هدف اجرای فرمایشات آقا با سرمایه اندک همراه همسر و فرزندان خود پا به عرصه تولیدات داخلی شدم که کار آفرینی به وجود بیاورم و هم اقتصاد مقاومتی را به عرصه حضور در آورده باشم.

Image result for ‫پرورش گياهان دارويي در چهارمحال و بختياري طرح هاي اقتصاد مقاومتي‬‎

مشکات برین: به عنوان یک بانوی کارآفرین چه پیامی برای دختران و بانوان جوان و جویای کار دارید؟

دختران و بانوان سرزمین من ایران بسیار هنر مند هستند، همانطور که می بینیم در زمان نه چندان دور، در فعالیت های اقتصادی زیادی شراکت داشته اند و در جهان تجارت چشمگیری داشته اند

توصیه می کنم به بانوان عزیز به عنوان خواهر کوچکتر، که هر هنری دارند هر چند با امکانات کم و محدود، توان خود را به کار بگیرند و تولیداتی داشته باشند، از خانواده و فامیل و دوست و همسایه شروع کنند برای فروش محصولات خود انگیزه ایی عالی به دست خواهند آورد هم از نظر اقتصادی و هم از نظر روحی.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : رسانه‌های انگلیسی اعلام کردند کشتار خیابانی لندن بیش از نیویورک

با توکل بر خدا و توانایی خود و انشاءالله همکاری مسوولین جز بهترین ها خواهند شد.

دختران و بانوان چهارمحال و بختیاری از بهترین بافندگان فرش در ایران بوده و هستند در زمینه کشاورزی همپای مردان فعالیت داشته و دارند.

اما متاسفانه از زمانی که زندگی ها ی سنتی جای خود را با زندگی ماشینی متنوع کرد و تکنولوژی بافت فرش با دستگاه های مخصوص ادامه پیدا کرد، نیروهای آشنای بافندگی از صحنه تولید فاصله پنداشتند و خود مصرف کننده این فرشهای ماشینی شدند.

اکنون به حول و قوه الهی با توجه با فرمایشات رهبری، نیروهای خانم دوباره وارد عرصه تولید تابلو فرش شده اند و از این که از دای قالیبافی را   راه اندازی کرده اند بسیار خرسند هستند.

مشکات برین: مشکلات شما در زمینه تولید و فروش گیاهان دارویی چیست؟ و از مسئولان چه انتظاراتی دارید؟

من با ارداده قوی ومحکم واردعرصه شدم ولی متاسفانه برای دریافت وام بسیار اذیت شدم و بعداز چندماه رفت و آمد زیاد توانستم وام رادریافت کنم البته سود بانکی هم برای من که تازه وارد این عرصه شدم خیلی زیادهست.

امیدوارم که مسئولین بیشترماراحمایت کنند تامن وامثال من باامیدبیشتری کارکنیم.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : تشکر خانواده شهید مدافع حرم از هموطنان و هم استانی ها

مشکلات من یکی اینکه محصولی که میخواهم کشت کنم متاسفانه یادراستان مانیست یاخیلی قیمت بالایی داردومن مجبورم یاصرفه نظرکنم یا از اصفهان یادیگرشرکتهای خصوصی تهیه کنم.

دوم فروش روهم که عرض کردم وهمچنین مشکل وام وسودبالا که واقعاچون تازه اول راه هستم وهنوزبه سوددهی نرسیدم پرداخت اقساطش برای من خیلی سنگین هست.

درپایان ضمن تشکرازشماازآقای قائدی وآقای رمضانی مسئول بسج سازندگی ناحیه مقاومت شهرکرد وهمچنین خانم محبوبه محمدی مسئول بسیج سازندگی حوزه حضرت ام البنین س کمال تقدیروتشکررادارم که واقعاپیگیرمشکلات من ومشوق من دراین زمینه بودند.

امیدوارم مسئولین بیشتر برای موفقیت طرح های اقتصاد مقاومتی همراهی ودستسودمند بیشتری کنند.

انتهای پیام/۱۰۲۰ج

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :