به گزارش گروه بین الملل شمس آباد،‌ نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» در گزارشی نوشت که متاسفانه بدیهی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا درباره مسائل سایر کشورها و موضوعات بین المللی اطلاعات چندانی ندارد و اگرچه ترامپ در طول رقابت های انتخاباتی خود با این باور در عرصه سیاست خارجی پیش رفت که آمریکا باید از جنگ های بی هدف در خاورمیانه دوری کند، اما در حال اکنون آمریکا در حال غرق شدن در یک باتلاق دیگر درگیری نظامی در خاورمیانه است.

افرادی که ترامپ آنها را منصوب کرده است، در حال اکنون در حال کشیدن آمریکا به درگیری های سوریه هستند و این در حالیست که پریدن به یک جنگ داخلی چند جانبه در سوریه،‌ نتیجه نامعلومی خواهد داشت اما آمریکا این را نمی داند و بدتر اینکه اگر واشنگتن به یکی از جنگجویان فعال در سوریه تبدیل شود، در این صورت برای دستیابی به حداقل منافع ژئوپولیتیکی، خود را در یک بن بست نظامی با ایران، ترکیه به عنوان متحد واشنگتن در ناتو و روسیه ای که مجهز به تسلیحات هسته ای است، قرار خواهد داد.

نیروهای اسد قوی ترین عامل مهار پیشروی داعش در سوریه

نشنال اینترست با تاکید بر اینکه لغزش دولت ترامپ به سوی درگیری در سوریه اقدامی احمقانه است، نوشت اگرچه نظام سوریه دوست آمریکا محسوب نمی شود، اما قوی ترین نیروها در مهار پیشروی داعش و سایر گروه های افراط گرا،‌ نیروهای اسد بودند.

این نشریه نوشت سعی آمریکا برای برکنار کردن اسد در سوریه دور دوم درگیری ها در جنگ داخلی سوریه را رقم خواهد زد و در این درگیری ها بعد از برکناری اسد، افراط گرایان قطعا پیروز خواهند شد و در آن صورت، درخواست ها از آمریکا برای مهار بالا رفتن پرچم داعش بر فراز دمشق مطرح خواهد شد. در این صورت مدت های طولانی طول خواهد کشید تا مردم آمریکا درگیری در جنگ سوریه را هضم کنند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : اعتصاب بار دیگر گریبانگیر بخش حمل‌ونقل فرانسه شد/ دولت عقب نشینی نکرد

این نشریه حرکت آهسته دولت ترامپ به سمت جنگ در سوریه را فوق العاده خطرناک توصیف کرد و با اشاره به اقدام اخیر آمریکا در سرنگون کردن جنگنده سوری و پهپاد ایرانی در سوریه، نوشت توجه محدود ترامپ و بی علاقگی او به مصلحت اندیشی و انجام اقدامات عاقلانه، به معنای مجوز من در آوردی مشاوران رئیس جمهور آمریکا برای شروع یک جنگ جدید در سوریه است. جنگی که احتمالا جنگجویان متعددی در آن حضور خواهند داشت.

فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرده است که هدف از سرنگون کردن جنگنده های سوری تشنج زدایی بوده است و نه دادن اولتیماتوم به دولت دمشق. این فرماندهی در عین حال اعلام کرده است که ائتلاف آمریکا علیه داعش به دنبال جنگ با نظام سوریه، روسیه و نیروهای حامی دولت دمشق نیست اما در دفاع از اعضای ائتلاف و نیروهای شریک خود در برابر تهدیدات موجود تردیدی نخواهد کرد.

ترامپ آماده تحمل اقدامات انتقام جویانه است؟

با این حال، این سوال مطرح می شود که آیا دولت ترامپ آمادگی هدف گرفته شدن هواپیماهای آمریکایی بوسیله دفاع هوایی سوریه را دارد و اگر جنگنده های ترکیه و روسیه نیز به شورشیان تحت پشتیبانی آمریکا در سوریه یورش کنند، آیا رئیس جمهور آمریکا آمادگی شلیک به این جنگنده ها و تحمل هزینه اقدامات انتقام جویانه نظامی را دارد یا خیر؟

نشنال اینترنست وقوع جنگ در سوریه میان آمریکا و سایر کشورها را محتمل دانست و نوشت اگر دمشق با پشتیبانی مسکو احساس امنیت کند، ممکن است در صورتی که مورد یورش آمریکا قرار بگیرد، از خود دفاع کند. از طرف دیگر، ایران نیز که هنوز واکنشی به یورش آمریکا به متحدانش نشان نداده است، ممکن است در صورت مداوم شدن این حملات پراکنده آمریکایی ها، آرام ننشیند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : تصاویر شهید حسینعلی ترکی هرچگانی، شهید شاخص کارگری کشور در سال ۹۴

از طرف دیگر،‌ دولت «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز علنا از همکاری آمریکا با نیروهای کرد در سوریه انتقاد کرده است. ترکیه کردهای سوریه را با کردهای جدایی طلب در ترکیه که در حال اکنون آنکار در جنگ با آنها به سر می برد، مرتبط می داند.

همزمان با وخیم شدن روابط دولت اردوغان با واشنگتن، ارتش ترکیه هدف گیری شبه نظامیان کرد در سوریه را آغاز کرده است. اردوغان نیز با از سرگیری روابط مستحکم با روسیه، بعید است که از سیاست تهاجمی خود در سوریه عقب نشینی کند و ممکن است خود را برای یک بازی پرمخاطره ژئوپولیتیکی با آمریکا آماده کند.

در نهایت، با توجه به اینکه روسیه نیز تهدید کرده است که به ردیابی هواپیماهای آمریکایی مشغول عملیات در سوریه می پردازد، این سوال مطرح می شود که چه می شود اگر مسکو نیز به اسم مبارزه با تروریست ها در سوریه، بمباران نیروهای ائتلافی آمریکا در این کشور را شروع کند؟

شلیک به یک هواپیمای روسی اقدام جنگی به حساب می آید و اقدامی تهاجمی است که هیچ اساسی در قانون بین المللی و یا منافع آمریکایی ندارد و قطعا با اقدام تلافی جویانه مسکو همراه خواهد بود که این اقدام می تواند هم شامل یورش مستقیم به نیروهای آمریکایی شود و هم یورش به دوستان شورشی آمریکا.

چنین اقدامی، آمریکا و روسیه که بزرگ ترین قدرت های هسته ای جهان محسوب می شوند را در آستانه جنگ قرار می دهد و اگر این دو کشور شلیک به یکدیگر را شروع کنند، شرایط در سوریه خطرناک تر از بحران موشکی کوبا خواهد شد. در بحران موشکی کوبا بود که مسکو و واشنگتن تهدید به شلیک به یکدیگر کردند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : جرمی کوربین: احتمالاً نخست‌وزیر انگلیس می‌شوم

ناشی گری چند دهه ای سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه

نشنال اینترست در ادامه به خرابکاری و ناشی گری های صورت گرفته در سیاست آمریکا در قبال خاورمیانه و مواردی مانند مداخله آمریکا در ایران، پشتیبانی واشنگتن از عراق در برابر ایران، دادن اختیارات تام به اسرائیل، مداخله در لبنان، استقبال از پادشاهی کشورهای حاشیه خلیج پارس، پشتیبانی از استبداد در مصر، ایجاد ناآرامی در لیبی، پشتیبانی از تجاوز عربستان به یمن و پشتیبانی از ریاض در قبال قطر اشاره کرد و نوشت هیچ کدام از این سیاست ها نتیجه مطلوبی در پی نداشته است.

این نشریه نوشت که تبدیل شدن آمریکا به یک جنگجوی فعال در سوریه بدترین ایده ممکن است و واشنگتن با خطر روشن کردن جرقه یک جنگ به مراتب بزرگ تر روبرو است و خود را در معرض یک درگیری نظامی غیر ضروری با سه کشور ایران و ترکیه و از جمله رقیب هسته ای آمریکا یعنی روسیه، قرار داده است.

نویسنده این گزارش در پایان نوشت که ترامپ باید همان عقل سلیمی که در زمان کاندیداتوری داشت و مدافع دوری از جنگ در خاورمیانه بود را بار دیگر در پیش بگیرد و در حالی که دهه هاست از جنگ آمریکا در خاورمیانه می گذرد، واشنگتن باید از آغاز درگیری با دیگر کشورها دوری و در ابتدا از سوریه شروع کند.

انتهای پیام/.

این خبر را به اشتراک بگذارید :