شرکت های چینی توسعه فازهای نخست میدان های نفتی آزادگان شمالی و یادآوران را در اختیار دارند که نسبت به عملکرد آنها انتقاداتی مطرح است، بنابراین درباره واگذاری فاز ۲ توسعه این میدان ها به چینی ها، ابهامات و حاشیه های متعددی وجود دارد.

با توجه به اینکه توسعه فازهای نخست این ۲ میدان که جزو بزرگترین میدان های نفتی ایران به شمار می روند، بوسیله شرکت های چینی انجام شده بر اساس متن قرارداد، برای واگذاری فاز دوم این میدان ها، آنها باید در اولویت قرار بگیرند.

بنابراین باید مذاکرات اولیه با شرکت های چینی انجام و پیشنهادات آنها دریافت شود و در صورت به توافق نرسیدن، مذاکره با سایر شرکت ها انجام شود که گویا، این مذاکرات نتیجه بخش نبوده و قرار است برای توسعه این میدان ها، مناقصه های بین المللی برگزار شود.

«غلامرضا منوچهری» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، درباره واگذاری فاز ۲ میدان های نفت آزادگان شمالی و یادآوران به شرکت های چینی، اظهارکرد: شرکت « سی ان پی سی CNPC» چین عطش دارد قرارداد توسعه میدان آزادگان شمالی را ادامه دهد اما بیان کرده ایم در صورت عطش باید در قالب قرارداد سنگیند همکاری را ادامه داده و در مناقصه شرکت کند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : تلفن همراه، شما را در معرض چه نوع بیماری هایی قرار می دهد؟

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه درباره واکنش چینی ها به این طرح ایران گفت: چینی ها در نهایت این پیشنهاد را پذیرفتند.

وی درباره تکلیف حضور چینی ها در توسعه میدان یادآوران نیز گفت: درباره میدان یادآوران نیز با شرکت سینوپک چین مذاکره شده و قرار است برای توسعه این میدان نیز مناقصه بین المللی برگزار شود.

به گزارش ایرنا، این دو میدان، جزو میدان های نفتی اروپا کارون به شمار می روند که در اروپا کشور در کنارمرزهای عراق قرار گرفته اند؛ با توجه به سرمایه گذاری هنگفت عراقی ها با کمک شرکت های بین المللی برای بهره برداری از این میدان های مشترک، وزارت نفت، توسعه هر چه سریعتر این میدان ها را جزو اولویت های کاری خود بیان کرده است.

شرکت نفت چین (سی ان پی سی) هم اکنون در توسعه فاز نخست میدان آزادگان شمالی مشارکت دارد، شرکت سینوپک چین عهده دار توسعه فاز نخست میدان نفتی یادآوران نیز است .

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : خطیب نماز جمعه سامان: امر به معروف و نهی از منکر فقط در فرعیات و مسائل جزئی منحصر نشود

میدان یادآوران، از میدان‌های نفتی مشترک ایران است که در استان خوزستان در ۷۰ کیلومتری جنوب اروپای شهر اهواز و شمال خرمشهر، واقع شده است. حجم نفت درجای این میدان نفتی ۱۷ عطشیارد بشکه برآورد می‌شود.

میدان یادآوران در مجاورت میدان سنباد که یکی از میدان‌های نفتی عراق است قرار دارد. از این میدان دو نوع نفت سنگین و نفت سبک به ترتیب از دو لایه سروک و فهلیان تولید می‌شود.

میدان آزادگان شمالی نیز از جمله میدان های مشترک نفتی ایران با کشور عراق است که میزان نفت درجای آن معادل ۶٫۵ عطشیارد بشکه برآورد شده است. طرح توسعه این میدان در دو فاز هریک با ظرفیت تولید ٧۵ هزار بشکه نفت در روز پیش بینی شده است که با بهره‌برداری هر دو فاز آزادگان شمالی، تولید از این میدان در مجموع ۱۵۰ هزار بشکه نفت خواهد بود.

میدان آزادگان شمالی با مساحت حدود ۴۶۰ کیلومتر مربع بخشی از میدان نفتی آزادگان است که در١٢٠ کیلومتری اروپا اهواز در مرز مشترک بین ایران و عراق در جنوب اروپا ایران واقع شده است. / ایرنا

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : کمبود منابع تاریخی و خط قرمزها مانع اصلی نگارش رمان‌های مذهبی/ بیشتر کتاب‌های تاریخی پیرامون حضرت معصومه(س) کتابسازی است!

این خبر را به اشتراک بگذارید :