به گزارش حوزه سیاست خارجی شمس آباد، همزمان با فرا رسیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان مصادف با روز جهانی قدس، تعداد زیادی از شخصیت‌های سیاسی، دینی، علمی و رسانه‌ای مصر و نیز جمعی از سفراء و دیپلمات‌های کشورهای اسلامی و خارجی مقیم قاهره جمعه شب در مراسم ضیافت افطار به میزبانی دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران شرکت کردند.

محمد محمودیان، رئیس دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر ضمن خیرمقدم به میهمانان شرکت کننده در ضیافت افطار، در سخنرانی خود به زبان عربی بر جایگاه مقدس سرزمین فلسطین به‌عنوان جایگاه بیت القدس، قبله نخستین و حرم دوم مسلمانان جهان و محل معراج رسول الله (ص) خاطر نشان کرد: مساله فلسطین این روزها از یکسو با یکصدمین سال صدور منشور بالفور از سوی دولت استعمارگر انگلیس متقارن شده و از سویی دیگر با پنجاهمین سالروز شکست کشورهای عربی در مقابل رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۶۷ همزمان گردیده است.

رئیس دفتر حافظ منافع ایران افزود: قصه پر غصه فلسطین و اندوه جانکاه ۷۰ ساله مظلومیت ملت صبور و مقاوم این سرزمین و آوارگی میلیون‌ها فلسطینی همواره مورد درد و رنجی انبوه بر دل انسان‌های آزادی‌خواه، حق‌طلب و عدالت‌جو می‌باشد.

محمودیان مساله فلسطین و آزادی این سرزمین از دست صهیونیست‌های اشغالگر را هدف همه مسالمانان و آزادگان جهان دانست و اقدام هوشمندانه و تاریخی حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران در نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان «روزجهانی قدس» در همین راستا دانست و افزود: این اقدام هوشمندانه امام خمینی (ره) در حقیقت تدوین نقشه راه جدیدی در مسیر آزادسازی قدس عزیز و مبارزه با صهیونیزم غاصب بود. این راه روشن، طی سال‌های گذشته با رهبری داهیانه مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنان دنبال شده و ایشان با تاکید بر این که «مسأله فلسطین در صدر مسائل بین­الملل اسلامی است» اجازه نداده‌اند این آرمان بلند به فراموشی سپرده شود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : کاهش نرخ ولادت و افزایش مهاجرت در قزاقستان

رئیس دفتر حافظ منافع کشورمان اظهار داشت: متاسفانه طوفان‌های سهمگینی بدنه امت اسلامی را در در فلسطین، عراق، سوریه، یمن و بسیاری از مناطق دیگر را هدف قرار داده است و تروریسم، حامیان بین‌المللی و منطقه‌ای این پدیده شوم برای ضربه زدن به امت اسلامی و عربی، ثبات و امنیت، تمامیت ارضی و حاکمیت سیاسی کشورهای بزرگ اسلامی را علامت رفته‌اند و از هیچ تلاشی را  فروگذار نیستند.

محمودیان با تاکید بر سیاست خباثت‌آلود رژیم صهیونیستی در سعی جهت ایجاد نزاع درونی در جهان اسلام و فتنه‌انگیزی در مناطق مختلف در قالب پشتیبانی از گروه‌های تکفیری همچون داعش و ترویج گفتمان افراط‌گری دینی در کشورها عنوان کرد و افزود: هدف اصلی صهیونیست‌ها هم تحمیل ناامنی به مناطق مختلف از جمله آسیای مرکزی، خاورمیانه و خلیج پارس می‌باشد؛ تا بتواند با ایجاد اختلاف، نزاع و تفرقه بین مسلمانان و فرسایش نیروهای انسانی و تخریب زیرساخت‌های اقتصادی امت اسلامی، افکار عمومی جهان، به‌ویژه مسلمانان را از قضیه فلسطین منحرف نماید و از هم‌افزایی و و همکاری بین کشورهای بزرگ منطقه جلوگیری کند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - درد و دل‌های همسر والیبالیست اخراجی از تیم ملی

رئیس دفتر حافظ منافع کشورمان در قاهره تاکید کرد: زمانی که امام خمینی (ره) روز قدس را اعلام فرمودند، این مساله راهبردی را نقطه کانونی برای شکل گیری وحدت و همبستگی اسلامی تبیین کردند و موضع اصولی حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبری معظم انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران نیز در دفاع از آرمان مقدس فلسطین و اعلام خطر نسبت به تضعیف جایگاه مساله فلسطین و سعی بدخواهان برای خارج کردن آن از اولویت جهان اسلام در همین راستاست.

محمودیان با اشاره به اثبات ناکارآمدی روند بی‌حاصل سازش و همکاری با رژیم صهیونیستی در دو دهه گذشته بدلیل خوی زیاده‌خواهی و اشغالگری رژیم صهیونیستی از یکسو و از سوی دیگر روند افزایش شهرک‌سازی صهیونیست‌ها در اراضی اشغالی فلسطین تاکید کرد: از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران هرگونه سعی برای انتقال سفارت‌خانه‌ها به بیت المقدس با هدف به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی در این مکان مقدس مردود و محکوم است.

وی در پایان سخنرانی خود رهایی ملت مظلوم فلسطین از سلطه ظالمان و اشغالگران صهیونیست در سایه گسترش وحدت و همدلی میان همه مسلمانان و توسعه فضای دوستی و برادری میان همه کشورها و ملت های بزرگ اسلامی از جمله ایران و مصر را از خداوند منان مسئلت نمود و پیشاپیش عید سعید فطر را به همه کشورها و ملت های مسلمان تبریک گفت.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : پاکستان راه‌حل بحران افغانستان؛ آیا ترامپ سودمند‌های مالی را قطع خواهد کرد؟ - اخبار شمس آباد

در این مراسم همچنین شیخ تاج الدین هلالی از شیوخ الازهر و مفتی سابق استرالیا و همچنین دکتر جمال زهران دبیرکل «تشکل عربی در پشتیبانی از مقاومت» در قاهره در سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی، از ابتکار تاریخی ایشان در نامگذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان بعنوان روز جهانی قدس و نماد ابراز همبستگی و پشتیبانی کشورها و ملت های مسلمان و آزادیخواه جهان از مردم مظلوم فلسطین تجلیل کردند.

ایشان همچنین نسبت به توطئه استکبار جهانی و صیهونیستم بین‌الملل برای منحرف کردن افکار عمومی جهان اسلام و عرب از مساله فلسطین و قدس شریف و سعی مذبوحانه آنها برای تغییر محور اصلی بحران در منطقه از درگیری عربی – اسرائیلی به ایرانی – عربی  و سنی و شیعی و جایگزینی ایران به‌عنوان کشور بزرگ حامی مردم فلسطین به جای رژیم صهیونیستی به‌عنوان دشمن واقعی و اصلی جهان اسلام اعلام خطر دادند.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :