به گزارش سلامت شمس آباد، سید حسن هاشمی در آیین اختتامیه دومین همایش و جشنواره طبیعت گردی، طب سنتی و گیاهان دارویی در نطنز ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: گفته می‌شود ۸ هزار جلد کتاب در حوزه طب سنتی وجود دارد که البته دو هزار جلد از آن، احیا شده است.

هاشمی عنوان کرد: طب سنتی ایرانی در زندگی روزمره ما، کمتر بروز و ظهور داشته است البته مردم به آن معتقد هستند و آن را باور دارند اما برخی از نخبگان کشور، آن را باور ندارند و مشکلات ما در وزارت بهداشت در این حوزه کم نبوده و نیست.

وزیر بهداشت با بیان اینکه برخی افراد به طب سنتی هیچ اعتقادی ندارند و طرفدار طب مدرن هستند، افزود: در مقابل آنها، افرادی هستند که به طب مدرن هیچ اعتقادی ندارند و به نظر من هر دو گروه به بیراهه می‌روند چراکه اگر فردی نیاز به کشیدن یا پر کردن دندان یا اعمال جراحی دارد، با طب سنتی نمی‌توان شاهد درمان و بهبودی وی بود.

هاشمی در عین حال تصریح کرد: مردم از طب سنتی و محلی، نتیجه گرفتند و بیزاری با آن، بیزاری با اعتقاد و باورهای آنها است.

وزیر بهداشت ضمن قدردانی از نقش مهم صنعتگران حوزه گیاهان دارویی، گفت: سعی صنعتگران در این حوزه به گروه‌های دیگر نشان می‌دهد که باید به میراث طب ایرانی و آموزه‌های دینی، روایات، سنت و رفتارهای ائمه باز گردیم.

هاشمی از طب سنتی ایرانی به عنوان یکی از ذخایر کشور یاد کرد و گفت: باید به سرزمین چهار فصل ایران، افتخار کنیم چرا که به دلیل این شرایط اقلیمی، ۸ هزار گونه گیاهی در ایران، قابل کشت و برداشت است و در کشورهای عربی در مقایسه با ایران، یک هزارم گونه های گیاهی کشورمان ، قابل کشت نیست.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شمس آباد - کربلا و عاشورا، باطن این عالم هستند

وزیر بهداشت عنوان کرد: یک هزار و ۲۰۰ نوع از ۸ هزار گونه گیاهی قابل کشت و برداشت در ایران، خواص دارویی دارند و حدود ۶۰۰ نوع گیاه دارویی در نطنز قابل کشت و برداشت است چرا که در این منطقه، همزمان شاهد ۳ فصل از سال هستیم.

هاشمی ضمن تاکید بر لزوم سرمایه گذاری در حوزه طب سنتی و رونق صنعت گیاهان دارویی و داروهای گیاهی، یادآور شد: در دولت یازدهم اقدامات بسیار زیادی در حوزه سلامت انجام شد اما ایجاد وحدت بین ذینفعان ارائه دهنده خدمت ضروری است.

وزیر بهداشت از رشد ۲۳۰ درصدی تعداد داروهای گیاهی کشور در دولت یازدهم خبر داد و گفت: از سال ۹۲ تاکنون تعداد فرآورده‌های سنتی از ۲۴۵ به ۸۰۶ فرآورده افزایش یافته است و در حال اکنون ۱۸۰۰ فرآورده طبیعی داریم. همچنین ۱۲۰ شرکت در حوزه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی ثبت شدند و به صنعتگران این حوزه اطمینان می‌دهیم درست است که سهم شما از بازار، ۶۰۰ میلیارد تومان در سال است اما همانند رونق در حوزه‌های دیگر، این حوزه نیز در دولت یازدهم رشد ۹۰ درصدی داشته است.

هاشمی ادامه داد: علیرغم تمام مقاومت‌هایی که در حوزه طب سنتی وجود دارد اما صادرات داروهای گیاهی در دولت یازدهم دو برابر شد و در دولت دوازدهم نیز شاهد شکوفایی این صنعت و افزایش اشتغال خواهیم بود و اعتقاد داریم که ایجاد اشتغال در این حوزه، اعجاب انگیز است چراکه دانش، منابع و فرهنگ آن به خوبی در کشور وجود دارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - شبکه اینترنتی باربری ایران با ۲۰۰۰ راننده

وزیر بهداشت تصریح کرد: برای توسعه و شکوفایی طب سنتی در کشور باید حصارها و جزم اندیشی‌ها در کشور شکسته شود.

هاشمی نطنز را یکی از مناطق بسیار زیبا و از نگین‌های استان اصفهان دانست و گفت: نطنز سابقه تاریخی بسیار طولانی دارد و تاریخ آن به دوره ساسانیان باز می‌گردد اما به تازگی آثاری از صنعت و ذوب فلزات از ۶ هزار سال پیش در این منطقه کشف شده است.

هاشمی افزود: این منطقه یکی از زیستگاه‌های بی نظیر بشر بوده و ۴۰۰ قنات در این منطقه وجود داشته است که بخشی از تمدن ایران را تشکیل می‌داده است اما متاسفانه شاهد مهاجرت مردم نطنز و بادرود به شهرهای آلوده مانند تهران هستیم.

وزیر بهداشت ابراز امیدواری کرد که نطنز با توجه به توسعه گردشگری، بتواند در باز تعریف رونق گیاهان دارویی، نقش ویژه ای داشته باشد.

 هاشمی در ادامه گفت: از تمام همکارانم در وزارت بهداشت می‌خواهم که برای توسعه و رونق طب سنتی و گیاهان دارویی و داروهای گیاهی، نهایت سعی خود را بکار گیرند تا بتوانیم با دقت، درایت و روش‌های عملی، عملکرد مناسبی در این حوزه داشته باشیم.

وزیر بهداشت با اشاره به لزوم راه اندازی رشته‌های بین رشته ای در حوزه طب سنتی در کشور، گفت: در حال اکنون، یک متخصص طب سنتی باید ابتدا پزشک باشد و سپس یک دوره تحصیلی ۳ ساله را بگذراند تا متخصص این رشته شود که این دوره طولانی است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - مقایسه تجاوز قلبی و سکته قلبی

هاشمی گفت: برای احیای طب سنتی لازم است که دوره‌های دو، ۳، و ۴ ساله آموزشی را برای عطاری‌ها برگزار کرده و آنها را توانمند کنیم.

وزیر بهداشت از شرایط موجود برخی از عطاری ها در کشور انتقاد کرد و گفت: متاسفانه عده ای سود جو در این حوزه از باورهای مردم سوء استفاده کرده و به سلامت جامعه آسیب می زنند و و همه باید با همکاری هم بتوانیم، برای محصولات صنعتی و داروهای گیاهی، بازار ایجاد کنیم تا در دراز مدت از طریق ارزآوری، منافع مردم و کشور فراهم شود.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به نوسازی و بازسازی بیمارستان بادرود در دولت یازدهم در قالب طرح تحول سلامت، گفت: علاوه بر این، مرکز جامع خدمات سلامت در این شهر برای مردم ایجاد شد و تعداد متخصصان در نطنز و بادرود افزایش یافت.

وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: خوشبختانه بخش‌هایی از بیمارستان خاتم الانبیاء نطنز بازسازی شده و طرح توسعه آن در حال ساخت است که تا پایان امسال، ساخت آن به پایان رسیده و ظرفیت آن به ۹۰ تخت بیمارستانی افزایش می‌یابد و متخصص و تجهیزات مورد نیاز آن نیز تامین می شود اما لازم است که مردم نیز به موضوع پیشگیری و بهداشت اهمیت دهند تا کمتر بیمار شوند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در ایران میراث‌های گرانبهای زیادی وجود دارد که قدر آن را کمتر می‌دانیم، خاطرنشان کرد: طب سنتی یکی از ذخایر و میراث‌های ارزشمند است که قدمت بسیار طولانی دارد.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :