بررسی راه اندازی مدرسه و موزه یونیما در <a href=چهارمحال و بختیاری" title="بررسی راه اندازی مدرسه و موزه یونیما در چهارمحال و بختیاری"/> استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: برای احداث و راه اندازی مدرسه و موزه اتحادیه بین المللی نمایشگران عروسکی (یونیما) در این استان بررسی های علمی و لازم صورت می گیرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام ، قاسم سلیمانی دشتکی در نشست با رئیس یونیمای ایران تأکید کرد: برای تسریع در احداث و راه اندازی این مدرسه و موزه قوانین و دستورالعمل های مورد نظر حداکثر تا دو هفته دیگر بررسی و نتیجه نهایی اظهارنامه می شود.

وی افزود: در صورت رسیدن به نظر مثبت و مطلوب در این زمینه از محل اعتبارات فرهنگی چهارمحال و بختیاری هزینه های مورد نیاز پیش بینی، تامین و ابلاغ خواهد شد.
سلیمانی دشتکی تصریح کرد: حوزه معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سازمان برنامه و بودجه چهارمحال و بختیاری باید نسبت به ارائه راهکارهای مورد نیاز در این حوزه اقدام کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : آیین های رمضان در بام ایران/از سحر خوانی تا مراسم کاکولی پزان - شمس آباد | اخبار ایران و جهان

رئیس یونیمای ایران نیز گفت: با احداث و راه اندازی مدرسه و موزه اتحادیه بین المللی نمایشگران عروسکی (یونیما) در چهارمحال و بختیاری می توان زمینه اشتغال مستقیم ۳۰۰ زن را تا پنج سال آینده فراهم کرد.
حمیدرضا اردلان اضافه کرد: نخستین دفتر یونیمای جهان ۶ سال قبل در روستای ده چشمه از توابع شهرستان فارسان چهارمحال و بختیاری راه اندازی شد.
وی بیان داشت: اکنون ۷۰ نفر از چهارمحال و بختیاری عضو این دفتر شده اند و در آن فعالیت می کنند.

اردلان اظهار کرد: به همین منظور قصد داریم تا مدرسه و موزه اتحادیه بین المللی نمایشگران عروسکی (یونیما) را در روستای ده چشمه از توابع شهرستان فارسان چهارمحال و بختیاری احداث کنیم.
وی عنوان داشت: براساس پیش بینی های صورت گرفته و برنامه ریزی های انجام شده چند موزه یونیما در سطح جهان احداث و راه اندازی می شود.
رئیس یونیمای ایران بیان کرد: قرار است در این موزه ها ۸۰۰ نوع عروسک آئینی به نمایش درآید که نیمی از آن ایرانی و مابقی مربوط به سایر نقاط دنیا است.
وی ادامه داد: ابقای فرهنگ های سنتی و آئینی، توسعه هنر عروسکی، استفاده از این هنر در راستای ارزش های انسانی مانند سلامت و تفاهم متقابل بین مردم صرف نظر از نژاد و گرایش های مذهبی یا سیاسی و تفاوت های فهرنگی و با احترام به حقوق بنیادین بشر به گونه تعریف شده در اظهارنامهیه جهانی حقوق بشر از اهداف راه اندازی این موزه ها محسوب می شود.
اردلان عنوان کرد: اکنون فعالیت یونیمای ایران در ۱۵ استان کشور فراگیر شده است.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شرایط و تاریخ ثبت‌نام دانشگاه‌ها از پذیرفته‌شدگان آزمون سراسری سال ۹۶ - شمس آباد

افزوده می شود، یونیما (UNIMA) عنوان اختصاری اتحادیه جهانی نمایشگران عروسکی است و حدود هشت دهه پیش در اروپا تشکیل شد‌.
نمایشگران عروسکی به مردم در بطن زندگی آنها به ویژه در هنگام سختی ها و تنگناها رجوع و نمایش عروسکی اجرا می کردند.
به مرور زمان، دیگر هنرمندان با ملیت های مختلف به این نهضت هنری انسان مساعد ملحق شدند.
ایران از حدود کمی بیش از دو دهه پیش به عضویت یونیما در آمده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید :