مدیر جهاد کشاورزی کوهرنگ گفت: برای اولین بار استفاده از تله های نوار چسبناک در باغات میوه راهکاری مناسب در مدیریت تلفیقی این آفت بوده است که پیشنهاد می گردد در سالهای آتی در سطح وسیع تری انجام گردد.

عباس خسروی، مدیر جهاد کشاورزی کوهرنگ در گفتگو با خبرنگار شمس آباد اظهار کرد: در طی سالهای اخیر طغیان آفت ملخ از مناطق مختلف شهرستان کوهرنگ گزارش گردیده که در حال موجود سطوح کشاورزی آلوده به آفت ملخ در همه بخشهای شهرستان وجود دارد که به سطحی بالغ بر ۱۲۰۰ هکتار اراضی زراعی و باغی و  میرسد.

وی گفت: این آفت عمدتا از گونه های بومی منطقه بوده و زیستگاه آنها در عرصه های منابع طبیعی و مراتع می باشد که در سالهای اخیر به علت تغییر شرایط اقلیمی و وقوع خشکسالی ها و تنش های خشکی و همچنین چرای بی رویه مراتع و منابع ملی به حالت طغیانی رسیده است.

عباس خسروی افزود: ملخ ها بر حسب نوع گونه ملخ های شاخک بلند و شاخک کوتاه در عمق ۱۰ سانتیمتری خاک زیر درختچه های مرتعی و اراضی عاری از پوشش گیاهی به صورت تخم زمستان گذرانی می کنند.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : ترکیه، گزینه‌ واردات آب به ایران؟

مدیر جهاد کشاورزی کوهرنگ بیانت داشت: ظهور مرحله نابالغ (پوره) سن یک از اواخر اسفند تا اوایل خرداد می باشد و عموما آفت ملخ ۵ سن پورگی یا نابالغ دارد که طول هر سن پورگی حدودا ۱۰ تا ۱۵ روز بوده که مجموعا ۵۰ تا ۷۰ روز بعد به حشره بالغ تبدیل می شود که مصادف با اوایل تا اواسط تیرماه می باشد.

خسروی با بیان اینکه حشره بالغ بعد از ۲۰ شروع به تخمریزی در خاک می کند، اضافه کرد:

خسارت گونه های مختلف ملخ از همه انواع نباتات زراعی و باغی خصوصا علوفه و کشت های بهاره و باغات میوه های بهاره و بعضا غلات می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی کوهرنگ در ادامه گفت: سطح آلودگی عرصه کشاورزی به ملخهای شاخک بلند در مناطق صمصامی و بیرگان به ۹۰۰ هکتار و ملخهای شاخک کوتاه در شیخ علیخان و بازفت به ۳۰۰ هکتار میرسد.

وی گفت: شروع زمان مبارزه شیمیائی بر اساس ردیابی های متعدد از نیمه اردیبهشت در مناطق صمصامی و بیرگان و بازفت اوایل خرداد و شیخ علیخان اواسط خرداد اعلام شد که در این راستا ۴ اکیپ ۳ تا ۴ نفره از پرسنل مدیریت جهاد کشاورزی کوهرنگ با استفاده از ۱۱۷۲ لیتر سم مالاتیون ۵۷ %و با بکارگیری ۲۱ دستگاه انواع سمپاش و با همیاری کشاورزان هر منطقه انجام و تا حال موجود به ترتیب ۹۰۰، ۵۰ و ۱۰۰ هکتار انجام گردیده و تا اواخر تیرماه که پایان زمان مبارزه می باشد جمعا به ۱۲۰۰ هکتار خواهد رسید.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : تامین داروهای بیماران صعب العلاج در مخاطره است

خسروی تصریح کرد: علاوه بر سمپاشی عملیات طعمه پاشی در صمصامی در سطح ۸۰ هکتار و پرجفت بیرگان ۱۰ هکتار با استفاده از ۳ تن ترکیب ۴% سبوس و سم سوین انجام شد.

عباس خسروی بیان داشت: برای اولین بار استفاده از تله های نوار چسبناک در باغات میوه راهکاری مناسب در مدیریت تلفیقی این آفت بوده است که پیشنهاد می گردد در سالهای آتی در سطح وسیع تری انجام گردد.

وی افزود: در راستای مدیریت تلفیقی این آفت پیشنهاد می گردد مدیریت و ممانعت از کشت و کار اراضی ملی و مرتعی و همچنین مدیریت چرای مراتع به جدیت مورد توجه قرار گیرد تا با تقویت پوشش گیاهی مراتع از تخم ریزی کامل آفت جلوگیری گردد تا جمعیت در سالهای بعدی کاهش یابد.

مدیر جهاد کشاورزی کوهرنگ گفت: با توجه به سطوح آلودگی چندین برابری مراتع و عرصه های منابع طبیعی که سبب ریزش آفت و آلودگی مجدد عرصه های کشاورزی می گردد و علی الخصوص این مناطق رویشگاه گونه ارزشمند گیاه دارویی کلوس می باشد و در بسیاری موارد بنا بر مسائل زیست محیطی، ورود و همکاری همه جانبه ادارات کل منابع طبیعی و محیط زیست استان جهت آموزش اقشار مختلف و اقدام مستقیم در اجرای به موقع عملیات مبارزه علیه آفت و همچنین تخصیص اعتبار به منظور تامین ادوات کنترل آفت تا رسیدن به نتیجه مطلوب و کاهش پایدار جمعیت آفت موکدا ضرورت دارد.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : توقع و انتظار بیجا کدورت‌آور است

انتهای پیام/۶۱۰ک

این خبر را به اشتراک بگذارید :