شمس آباد – چند سالی است که زمستان، برای اهالی موسیقی فصل سرد سال نیست؛ هم بازار کنسرت‌ها داغ است و هم ویترین آلبوم‌های موسیقی، پر است از آثار جدید خواننده‌ها و گروه‌های مختلف. این ماجرا تا بدان‌جاست که بین تهیه‌کننده‌های موسیقی، مرسوم شده است که انتشار آلبوم‌ها و برنامه برگزاری کنسرت‌‌ها را مبتنی بر همین باور، به زمستان موکول کنند. این، در واقع رویکردی است که عادت بازار، آن را به موسیقی تحمیل کرده و البته که این تحمیل بار منفی چندانی ندارد. هم اهالی موسیقی از این بابت راضی‌اند، هم تهیه‌کننده‌ها و هم علاقه‌مندان به آثار. این را آمار بالای فروش‌ و دانلود آثار و همچنین استقبال چشمگیر از برگزاری کنسرت‌‌ها نشان می‌دهد.

در بیش از دو ماهی که از فصل آخر امسال گذشته، آلبوم‌های متنوعی به بازار آمده است. از «آینه قدی» مهدی یراحی پاپ‌خوان گرفته تا «خداوندان اسرار» همایون شجریان و البته یک آلبوم خبرساز به نام «می‌فهم‌مت» با صدای بازیگر خاطره‌ساز سینمای ایران یعنی محمدرضا حلیم. مهم‌ترین نکاتی که در این میان از نظر می‌گذرد، نخست تنوع آثار منتشرشده است و سپس، استقبال چشمگیر. چشمگیر دست‌کم در تغییر مکان‌‌های آنلاین.

پدیده همایون

زمستانِ پررونق موسیقی امسال را باید از دی ماه تا همین چند روزی را که از اسفندماه پشت‌سر گذاشته‌ایم، در نظر بگیریم؛ از بین آلبوم‌های متنوعی که منتشر شده، پرمخاطب‌ترین آنها را می‌توان بر اساس آمار یکی از سایت‌های عرضه موسیقی پی گرفت. اگر سری به سایت بیپ‌تونز بزنید و لابه‌لای آثار منتشرشده چرخی بزنید، با نکته عجیی روبه‌رو می‌شوید.

پرمخاطب‌ترین اثر این ماه‌ها، نه «گفتم نرو»ی محمد علیزاده است و نه «آینه قدی» مهدی یراحی. حالا حساب آلبوم همایون شجریان را چون یک‌هفته بیش‌تر از انتشارش نگذشته می‌توان از آن دو نفر قطع کرد، اما حضور خواننده نوظهور و کم‌سابقه‌تری چون حامد همایون، با بیش از ۲۶۱هزار بار، در صدر مجموع تغییر مکان آنلاین، مهم‌ترین شگفتی و پدیده موسیقی زمستان است. آلبوم «دوباره ستایشگری» همایون از وقتی که منتشرشده، به سرعت بین اهالی موسیقی دست‌به‌دست می‌شود. هر چند او پیش از انتشار این آلبوم و با انتشار تک‌آهنگ‌های همین آلبوم، کار خودش را در تعیین تکلیف با مخاطبش کرده بود اما «دوباره ستایشگری» به سرانجام‌رساندن آن هدف اولیه بود؛ موسیقی پاپ سالمی که شعی شسته رفته‌ای دارد و توانسته نیاز جوان امروزی به موسیقی شاد و پرتحرک را در همین داخل مرزها برطرف کند. یکی از دلایل موفقیت همایون، علاوه بر این‌که خواننده‌ای با سبک و سیاق متفاوت است و سعی دارد تا جزو بدنه موسیقی پاپ امروز به حساب نیاید، این بود که به‌سرعت توانست خودش را به تلویزیون برساند و مجوز تغییر مکان از صداوسیما بگیرد تا بیشتر به چشم بیاید. او را در واقع باید پدیده موسیقی زمستان دانست. اما آیا شرایط امروز شمس آباد به نوعی است که بتواند پدیده‌ساز باشد؟ آیا فضای غالب شمس آباد به پدیده‌ها اجازه بروز و ظهور می‌دهد؟

میلاد ترابی، آهنگساز و خواننده موسیقی پاپ معتقد است : «در همه دنیا، پدیده‌ها هستند که به موسیقی و بازارش تکانی می‌دهند». او به جام جم می‌گوید: «موسیقی علاوه بر وجود اسم‌ورسم‌دا، همواره نیازمند پدیده‌هاست. این پدیده‌ها هستند که تهیه‌کننده‌ها را به وجد می‌آورند. وقتی پدیده‌ای به نتیجه می‌رسد، کسانی که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، به عنوان محصول سعیی تازه به آن نگاه می‌کنند که خودشان آن را پرورده‌اند نه این‌که فقط از ظرفیت‌های خواننده‌ای که حسابش را پس داده، بهره برده باشند.»

پرمخاطب‌ترین‌شدن آلبوم حامد همایون در کم‌تر از دو ماه اخیر در حالی است که چهارمین آلبوم منتشرشده یراحی، به‌عنوان خواننده‌ای که ده سال است سعی دارد ذائقه مخاطبانش را هر بار با تعویض و تحول روبه‌رو کند، با ۵۰هزار تغییر مکان آنلاین سوم است. دیگر آلبوم‌های پرمخاطب این دو ماه و اندی، «رویای بی‌تکرار» علی زند وکیلی، «گفتم نرو»ی محمد علیزاده و «گذشتن و رفتن و پیوستن» گروه بمرانی هستند. این آلبوم‌ها و تهیه‌کننده‌هایشان باید منتظر بمانند تا در پایان سال و با انتشار آمای مربوط به شش‌ماهه اول و دوم سال، ببینند با وجود آلبوم‌های پرسروصدای محسن چاوشی، احسان خواجه‌امیری و حافظ ناظری که مربوط به شش ماهه نخست‌اند، کجای این جدول می‌توانند قرار بگیرند.

تنوع و حق انتخاب

اما نکته دیگر، علاوه بر پرمخاطب‌شدن آلبوم‌های موسیقی در زمستان، و البته غوغایی که برخی تک‌آهنگ‌های منتشرشده در این فصل، مانند موزیک‌ویدیوی «فروغ» از علیرضا قربانی به پا کردند، این است که با تنوع محسوسی در فضای آثار منتشرشده مواجهیم؛ اتفاقی که مدت‌ها بود بازار موسیقی آن را تجربه نکرده بود و منتقدان نیز از یکدستی آثار منتشرشده و به همین فراخور از کاهش حق انتخاب مخاطب، گله‌مند بودند. فضای غالبی نمی‌توان بین آلبوم‌های منتشرشده در زمستان امسال جست‌وجو کرد؛ محمد علیزاده و مهدی یراحی، با پاپ مرسوم خود که نبض بازار این نوع از موسیقی را سال‌هاست در دست دارند، به ویترین‌ها آمده‌اند.

از سوی دیگر همایون شجریان، با انتشار آلبوم جدیدش دوباره محصول سعیی ارزنده در استفاده از ظرایف پاپ در خلال موسیقی سنتی را به بازار آورده و متفاوت‌تر از همه، گروه بمرانی است که با آلبوم سوم‌شان، هم مخاطبان خودشان را غافلگیر کرده‌اند و هم به برهم‌زدن جریان غالب موسیقی ادامه داده‌اند. آنها از فضای ریتمیک کانتری‌بلوز دو آلبوم اول به ریتمی آرام رسیده‌اند اما همچنان موسیقی متفاوتی به بازار عرضه می‌کنند. تنها نکته‌ای که در این میان می‌توان از آن به‌عنوان استقرار جریانی چشمگیر و مورد توجه یاد کرد، استفاده از شعی کلاسیک همراه با سیاقی از موسیقی سنتی در دل موسیقی پاپ است که حالا دو نماینده در بازار زمستان دارد؛ علی زند وکیلی و حامد همایون. که البته بین این دو نیز فاصله است، اما می‌توان قرابت‌هایی بین‌شان یافت.

اینها همه در حالی است که می‌توان پرسید تنوع در بازار موسیقی، به هر حال خوب است یا بد؟ این پرسشی است که میلاد ترابی در پاسخ می‌گوید: «تنوع برای بازار موسیقی مفید و مثبت است. اما اگر در نظر بگیریم که چون بازار تشنه تنوع است، بنابراین سرمایه‌گذاری را بر آثار مختلف متمرکز کنیم، می‌تواند ضد غرض باشد». او در توضیح حرفش اضافه می‌کند: «تنوع، به صرف نیاز بازار در طولانی‌مدت مخاطب را فراری می‌کند. در صورتی که این تنوع با خلاقیت و کیفیت بالا همراه نباشد، جوابی در همین فصل زمستان می‌گیرد و تمام.»

از طرفی این خواننده و آهنگساز به نکته‌ای اشاره دارد که گریبان بازار موسیقی را گرفته است؛ گرایش عمده به تک‌آهنگ‌ها و دانلود هرچند قانونی آنها. وضعی که با استقرار آن، تهیه‌کنندگان آلبوم‌ها، انتشار آثار در قالب یک مجموعه را امری علی‌السویه می‌پندارند. مثلا محسن رجب‌پور، تهیه‌کننده پرسابقه موسیقی در این باره به جام‌جم می‌گوید: «مدت‌هاست برای ما انتشار آلبوم، حکم ثبت و به بایگانی‌سپردن را دارد. آلبوم‌ها را منتشر می‌کنیم تا به‌دست کسانی که می‌خواهند برسد، اما بازار، بازار فروش و دانلود تک‌آهنگ‌های آنلاین است.»

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : انتفاضه ادامه دارد/ موضع ایران در قبال مقاومت در تاریخ ثبت می‌شود
کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :