به گزارش گروه بین الملل شمس آباد، سرتیپ امین محمد حطیط استاد برجسته دانشگاه و پژوهشگر امور راهبردی عرب در مقاله خود در روزنامه البناء لبنان به بررسی جوانب مختلف اتهام تازه آمریکا علیه سوریه مبنی بر آماده شدن برای تاخت ای شیمیایی در این کشور پرداخت و علل و اهداف این اتهام و نتایج آن را بویژه در سایه شرایط کنونی تشریح کرد.

وی در این مقاله نوشت: در تاریخ درگیریهای مسلحانه، تا این حد دروغ پردازی و افترا و خبرسازی جعلی و فریبکاری علیه سوریه و محور مقاومت صورت نگرفته است. رفتاری که از حد و مرزی که بتوان آن را باور کرد، گذشته است. حتی ساده ترین انسانها نیز آمریکا و خبرسازی جعلی اخیر این کشور علیه سوریه درباره سلاح شیمیایی را به باد تمسخر گرفته اند. این دروغ پردازی و خبرسازی جعلی آمریکا با دروغ پردازیهای گذشته این کشور و محور غاصب به سوریه در طول بیش از شش سال اخیر تفاوت دارد. انگار کسی که چنین دروغ هایی را سرهم می کند، فراموش کرده است که “کودن ترین انسان کسی است که بخواهد دیگران را کودن فرض کند”.

 دروغ پردازی آمریکا علیه سوریه مبنی بر آماده شدن این کشور برای تاخت ای شیمیایی آنقدر بزرگ است که حتی کسانی که از توان ذهنی محدود و اندکی برخوردارند، نمی توانند آن را باور کنند. اما ما فقط برای عینیت بخشیدن به این امر، این سوال را مطرح می کنیم که چه کسی این دروغ بزرگ را گفته است؟ او چطور می تواند فعالیت های مقدماتی پیش از تاخت ای شیمیایی را از فعالیت های مقدماتی پیش از حملات متداول تشخیص دهد؟ این سوال شاید تنها یک پاسخ داشته باشد. آن هم این است که کسی که برای اجرای عملیات (با استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه) برنامه ریزی می کند؛ خودش این خبر را به آمریکا داده و اهداف و زمان آن را نیز تعیین کرده است. حال این سوال مطرح است که آیا سوریه به آمریکا گرفته است که می خواهد چنین عملیاتی انجام دهد؟ یا شیطان آمریکایی قادر است که ذهن خوانی کند و افکار و نقشه ها را از ذهن ها بیرون بکشد؟

ما این سوالات را از باب تمسخر کردن ادعای آمریکا مطرح می کنیم تا در ادامه سوالاتی جدی درباره این موضوع و پس پرده اتهام جدید آمریکا به سوریه و زمان و اهداف آن را مطرح کنیم.

اگر بایسته باشیم از منظر پیشینه ادعا و زمان طرح آن به سوالات پاسخ دهیم، باید گفت که آمریکا این ادعا را بعد از آن مطرح کرد که در ایجاد یک منطقه حائل در شرق سوریه شکست خورد و طرح واشنگتن در توسعه مناطق کاهش تنش در اطراف شهر درعا ناکام ماند و آمریکا و فرزند خوانده اش یعنی اسرائیل در ایجاد منطقه ای امنیتی در بلندیهای جولان شکست خوردند و تاخت جبهه تروریستی النصره ِ مورد پشتیبانی اسرائیل نیز به اهداف خود نرسید.

دستاوردهای نظامی گسترده ارتش سوریه از شمال و مرکز در شهر تدمر و اطراف آن گرفته تا جنوب را شاهد بودیم و حرکت ارتش سوریه به سمت شهر البوکمال را نیز مشاهد کردیم که باعث تقویت پیروزی راهبردی بزرگ ارتش در رسیدن به مرز عراق شد؛ به گونه ای که نیروهای ملی عراق و سوریه در مرز دو کشور – بر خلاف خواست آمریکا – با هم پیوند خوردند.

همچنین شاهد بودیم که بشار اسد رئیس جمهور سوریه نماز عید سعید فطر را در شهر حماه اقامه کرد که این امر از نظر روحی و روانی بسیار مهم است و وی با اطمینان خاطر همراه اعضای خانواده اش از یکی از زخمی های ارتش سوریه در خانه ای ساده دیدار کرد و متواضعانه، کفش های خود را به نشان احترام جلوی درب خانه بیرون آورد و با اعتماد به نفس از پایگاه هوایی حمیمیم و هواپیماها و تجهیزات آن بازدید کرد.

علاوه بر این، آمریکا ادعای تازه خود علیه سوریه را پیش از برگزاری نشست های آستانه و ژنو برای حل و فصل بحران سوریه مطرح کرد. این نشست ها در نیمه اول ماه ژوئیه آینده برای بحث درباره مسائل میدانی مربوط به مناطق کاهش تنش و امور سیاسی برای دستیابی به راهکاری سیاسی برگزار خواهد شد اما در هر دو مکان یعنی آستانه و ژنو دست های آمریکا از چسبیدن برگه های فشار خالی است؛ برگه هایی که بتوانند از آن در مذاکرات برای تحقق اهداف یا منافع خود در سوریه استفاده کند.

همه این شرایط باعث شد تا آمریکا از پوست خود خارج شده و دچار حالتی هیستریک و جنون آمیز شود و چنین دروغ هایی را سرهم کند تا از آن، به عنوان بهانه و دستاویزی برای تجاوزگری جدید خود علیه سوریه استفاده کند تا از این طریق بگوید که میدان سوریه را خالی نکرده است و به شکست اذعان ندارد و بگوید که زمان برای اذعان به شکست فرا نرسیده است. به خاطر همه اینها، آمریکا تهدید کرد که “چنانچه سوریه از شیمیایی استفاده کند”، تجاوزگری جدید علیه آن انجام خواهد داد.

باید در اینجا متذکر شد این گروههای تروریست مسلحِ مورد پشتیبانی آمریکا بودند که مواد شیمیایی را چندین بار در سوریه بکار برده اند و آمریکا هر بار در مسیر تحقیقات سالم و شفاف برای مشخص شدن عاملان کاربرد این مواد شیمیایی مانع تراشی کرده یا جلوی چنین تحقیقاتی را گرفته است. آخرین مورد نیز ممانعت آمریکا از تحقیق درباره کشتار ادلب بود که آمریکا سرهم کرد.

سوریه هیچ گاه از مواد شیمیایی استفاده نکرده است. سوریه در شرایط کنونی نیز بیش از هر زمان دیگری از این امر مبرا است. علاوه بر این، تصمیم راهبردی سوریه نیز اساسا عدم استفاده از مواد شیمیایی است و اصلا اکنون چنین سلاحی ندارد. الان وضعیت دولت سوریه در میدان نبرد خوب است و نیازی نمی بیند که برای کسب پیروزی بدنبال سلاح های غیرکلاسیک باشد.

حال مهمترین سوال باقیمانده این است که اهداف آمریکا از سرهم کردن چنین ادعایی و تهدید این کشور چیست؟ چه کاری بعد از دروغ پردازی خود خواهد کرد و پاسخ به آن چه خواهد بود؟

فکر می کنیم که آمریکا با سرهم کردن این ادعا بدنبال دستیابی به یک یا چند هدف زیر است.

نخست، اثبات حضور قوی خود در میدان نبرد و گفتن این مطلب که شکست نخورده است و قادر است در حد و مرزهایی که برای خودش ترسیم می کند، دخالت نظامی کند.

دوم، فشار و پیامی ارعاب آمیز علیه سوریه و هم پیمانانش برای متوقف کردن تحرکات گسترده نظامی آنها در میدان نبرد و متوقف کردن دستاوردهای راهبردی آنها.

سوم، بالا بردن روحیه درهم شکسته گروههای تروریستی در برابر دستاوردهای سوریه و هم پیمانانش و پاسخ به تمایل برخی کشورهای عرب حوزه خلیج پارس که از آمریکا می خواهند به هزینه آنها، برای پیروز نشدن نهایی بشار اسد رئیس جمهور سوریه وارد عمل شود.

چهارم، کسب برگه های فشار به منظور استفاده در هرگونه مذاکره ای  درباره مسئله سوریه.

این اهداف آمریکا است اما کدامیک را می تواند انجام دهد؟

در آغاز به طور کلی هرگونه اقدام نظامی ریشه ای و فراگیر آمریکا در قالب تاخت گسترده به سوریه را بعید می دانیم. وزیر دفاع آمریکا پیشتر در این زمینه واضح موضعگیری کرد و به طور کلی هرگونه ورود به میدان نبرد در سوریه و به گفته خود مشارکت “در جنگ داخلی در این کشور” را رد کرد.

حال دو احتمال دیگر باقی می ماند، نخست یک اقدام نظامی محدود از قبیل بمباران گزینشی که تغییری در وضعیت ایجاد نمی کند و دوم، زبان در کام گشیدن و به فراموشی سپرده تهدید کردن، و بسنده کردن به این گفته که سوریه به اخطار تن داده و از استفاده از مواد شیمیایی خودداری کرده است تا اینگونه برای خود یک پیروزی مجانی رقم بزند. احتمال دو گزینه از نظر ما به یک اندازه است. اما اردوگاه مقابل در قبال این موضعگیری چگونه برخورد کرده و خواهد کرد؟

ابتدا موضع روسیه را بررسی می کنیم. روسیه به سرعت ادعای آمریکا را سخیف توصیف کرد و درخصوص هرگونه حماقت احتمالی اخطار داد. اخطار روسیه این بار ماهیت ویژه ای داشت که آمریکا را مسئول عواقب احتمالی ناشی از ارتکاب هرگونه حماقتی دانست که به وضعیت میدانی و فرایند سیاسی با هم آسیب بزند.

اما سوریه و محور مقاومت، اینگونه موضعگیری کردند که با هرگونه حماقت آمریکا بنا به ضرورت و اقتضا یآن برخورد خواهند کرد که این موضعگیری در راستای تمایل برای نگه داشتن دستاوردها و تحقق اهداف جنگ دفاعی آنها است که با موفقیت کلی همراه شده و اکنون به مرحله پایانی خود رسیده است. در نتیجه اگر تهدید آمریکا عملی شود، چیزی را در طرح های تدوین تغییر نخواهد داد و چیزی را با توجه به نتایج قطعی  رویارویی، تعدیل نخواهد کرد زیرا پیروزی محور مقاومت تثبیت شده است و هیچ چیزی از آن کم نخواهد شد یا از بین نخواهد رفت. با این اوصاف، ادعای جدید آمریکا سخیف ترین ادعا در قالب دروغ پردازیهای این کشور خواهد بود و اگر تجاوزگری محدودی هم انجام شود، شکست خورده ترین تجاوزگری در چارچوب تجاوزگری های آمریکا خواهد بود.

انتهای پیام/

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : سکانسی متفاوت از زندگی یک خانواده مهاجر افغانستانی؛ «خشت می‌زنیم و شُکر می‌کنیم» - شمس آباد

این خبر را به اشتراک بگذارید :