بازسازی ساختمان جدید امامزاده حمزه علی پس از تخریب بقعه ۴۰۰ساله این امامزاده آغاز شد.

گزارش پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار:
امامزاده حمزه علی از دیر باز یکی از اماکن مقدسی است مردم اقصی النقاط استان چهارمحال و بختیاری و استان های هم جوار برای زیارت، تفریح، خرید و …بدانجا سفر می کنند.
این مکان مقدس که اعتبار خود را از حمزه بن علی یکی از نوادگان امام سجاد علیه السلام گرفته است در نزدیکی قطب تولید گز ایران(شهر بلداجی)، در فاصله ای کوتاه با منطقه سیاحتی گردشگری چغاخور، در مسیر ارتباطی استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و در فاصله ای کوتاه از شهر های بزرگ استان همچون شهرکرد(۷۰کیلومتر)،بروجن(۲۰کیلومتر)،شلمزار(۳۵کیلومتر)،اردل(۷۰کیلومتر)، فرخشهر(۸۰کیلومتر)، فارسان(۷۰کیلومتر) واقع شده است و همین فواصل اندک باعث شده است در روزهای گرم سال(اواخر اردیبهشت ماه تا اوایل آبان ماه) شبانه روز میزبان مسافران و گردشگران و زوار باشد.

از سالیان پیش یکی از نوستالوژی های مردم سفر به امامزاده حمز علی بود. سالیان گذشته و در زمانی که زندگی ماشینی تا این حد مردم و سبک زندگی ها را تحت تاثیر قرار نداده بود مرسوما برای سفر به بلداجی و زیارت امام زاده حمزه علی برنامه ریزی مدونی صورت می گرفت به طوریکه اعضای چند خانواده به اتفاق یکدیگر و به صورت دسته جمعی راهی این سفر می شدند و حتی گاهی سفر آنها به گونه ای بود که شب را هم در استراحت گاه های موجود در دامنه ی کوهی که امامزاده در بالای آن مدفون است اتراق می کردند و شبی را بدور از هر گونه آشفتگی خیال و دغدغه خاطر به صبح می رساندند.

با وجود  سختی های سفر در گذشته اعم از کمبود وسابط نقلیه، عدم وجود امکانات کافی همچون دستشویی، مکان مناسب برای نشستن، فضای خاکی و ….اما بازهم  اغلب مردم برای زیارت امام زاده حمزه علی بار سفر می بستند و  دلخوش از این مسافرت و زیارت بودند.
در کنار این سفر معنوی اما جاذبه های دیگری هم در سفر به حمزه علی وجود داشت که مردم را بیش از پیش راغب به انجام این سفر می نمود، جاذبه های همچون وجود بازار های عرضه ی کالاهای مورد نیاز مردم، وجود مکان بازی کودکان، آرامش زاید الوصف و …
سال ها گذشت و مردم بدون هیچگونه انتظار و چشم داشتی هر ساله به این مکان آمدند و رفتند تا اینکه عده ای به بهانه توسعه ی امام زاده به یکباره و خودسرانه بدون توجه به مردم و مسئولان و حتی امامزاده تیشه برطرف کردند و به قامت اعتقادات مردم کشیدند و با تخریب ساختمان امام زاده همه ی تاریخ و اعتقادات و …مردم را به بازی پنداشتند.
عده ای خودسر تاریخ مردام را، اعتقاد مردم را و امازاده مردم را تخریب کردند تا به خیال خودشان ساختمانی زیبا و در شان امامزاده بسازند.از قدیم الایام گفته اند که احترام امامزاده به متولی اش است که با این دسته گل متولیان همه چیز از دست رفت.

اگرچه کار ساخت و ساز ساختمان جدید امام زاده آغاز شده است اما با توجه به معایب موجود در طراحی همچون گنبد و گلدسته های نا موزون و نامتناتسب، فضای کم و کوچک داخل امام زاده به نظر می رسد در این زمینه نه طراحی مهندسی و علمی و مناسب با فضاهای مذهبی  صورت پذیرفته است و نه سرعتاحداث بنا به اندازه ای است که حداقل در فصل اوج سفر های مردم   به این امام زاده که در فصل تابستان است مشکلات برای مردم ایجاد نشود.
انتهای پیام/۵۸۰ک

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : وقتی شیرینی میزبانی نشست "جی ۲۰" در کام دولت آئتلافی آلمان تلخ شد

این خبر را به اشتراک بگذارید :