روزنامه شهروند: کوهنورد ایرانی با پشتکار بالا بالاخره توانست به هدف خود برسد و در ٣۶ سالگی، یکی از ٣۶ نفری باشد که توانسته هر ١۴ قله بالای ٨‌هزار متر جهان را فتح کند. این اتفاق قرار بود ٢‌سال قبل برای عظیم قیچی‌ساز بیفتد و او می‌توانست با این کار به یک رکورد مهم یعنی سریع‌ترین کوهنوردی که به باشگاه ٨ هزارتایی‌ها پیوسته، دست پیدا کند اما زلزله نپال یک بار مانع او شد و حالا بعد از ٢‌سال قیچی‌ساز با انگیزه و پشتکار عظیم خود توانست به آرزوی بزرگش دست پیدا کند.

 

افتخار «عظیم» 

فتح «لوتسه» بواسطه ٣ ایرانی


بامداد روز گذشته بعد از نزدیک به یک ماه مجاهدت عظیم قیچی‌ساز به همراه ٢ کوهنورد ایرانی دیگر به سمت قله ٨۵١۶ متری لوتسه واقع در کشور نپال تاخت کرد. لوتسه چهارمین قله مرتفع دنیا محسوب می‌شود که روز گذشته بواسطه عظیم قیچی‌ساز، حسین مقدم و سعید میرزایی فتح شد، درحالی آنها حتی کپسول اکسیژن هم نداشتند. این اتفاق تاریخی برای کوهنورد ایرانی در ساعت ١٢:  ٢٢ ظهر دیروز رخ داد و او در کنار ٢ کوهنورد دیگر توانست پرچم ایران را در ارتفاع بالای ٨‌هزار متر به اهتزاز دربیاورد. ایرج معانی و محمود‌هاشمی نیز پیش از این به لوتسه رسیده بودند و بدین ترتیب این ۵ نفر کوهنورد ایرانی بودند که در بهار ٩۵ لوتسه را فتح کردند.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : یادداشت/ محمود فرشیدی مدرسه در سونامی آسیب‌های اجتماعی کجا ایستاده است؟

سختی‌های صعود


ایرج معانی که یکی از کوهنوردان موجود در ارتفاعات هیمالیاست و قله ٨۵١۶ متری لوتسه را فتح کرده، دراین‌باره می‌گوید:   «چهار روز پیش در کمپ شماره دو که ارتفاع ۶۵٠٠ متری دارد، مستقر شدیم و حرکت‌مان را به سمت قله لوتسه شروع کردیم. روز پنجشنبه به کمپ شماره سه با ارتفاع ٧٨٠٠ متر رسیدیم و صبح جمعه به سمت لوتسه رفتیم و موفق به فتح قله شدیم. در اورست و لوتسه باد شدیدی می‌وزید اما چون ما داخل دهلیز لوتسه بودیم، باد زیاد ما را اذیت نکرد. با این حال جواد نوروزی و مهدی قلی‌پور، دو کوهنورد ایرانی دیگر در اورست بودند و به دلیل شدت باد نتوانستند به قلعه صعود کنند. آنها در کمپ چهار اورست ماندند تا یک روز دیگر صعود خود را شروع کنند.یک هفته تا ١٠ روز دیگر همه به ایران باز می‌گردیم.»

تعبیر رویای ٨ هزارتایی


برودپیک، دائولاگیری، نانگاپاربات، کانچن چونگا، گاشربروم یک و ٢، آناپورما، کی٢، ماناسلو، ماکالو، چو آیو، شیشاپانگما، اورست و لوتسه ١۴ قله ٨ هزاری هستند که حالا عظیم قیچی‌ساز به‌عنوان نخستین ایرانی توانسته نام خودش را به فهرست ٣۵ نفره‌ای اضافه کند که موفق به فتح این قله‌ها شده‌اند. کوهنورد ٣۶ساله ایران توانست بعد از ٢ تجربه ناموفق در سال‌های ٩۴ و ٩۵ بالاخره با فتح لوتسه نام خودش را به‌عنوان یک ایرانی در باشگاه ٨‌هزار تایی‌ها اضافه کند. او همچنین جزو ١۶ رکورددار جهان شد که بدون استفاده از کپسول اکسیژن و شرپا، تمام ١۴ قله بالای هشت‌هزار متری را پیموده‌اند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - افتخاری: برای فصل بعد بازیکن زیادی نمی‌گیریم و فقط چشمی و جپاروف برمی‌گردند/ عنایتی برای خداحافظی از فوتبال عجله کرد

تاریخچه یک باشگاه خاص


نخستین کوهنوردی که به باشگاه هشت هزارتایی‌ها پیوست در‌سال ١٩٨۶ یک ایتالیایی بود. بعد از او در‌سال ١٩٩۵ کوهنورد سوییسی به این باشگاه پیوست. در مجموع عظیم قیچی‌ساز به‌عنوان سی‌وششمین کوهنورد در تاریخ این رشته در جهان به باشگاه ٨ هزا‌ر تایی‌ها پیوسته است. البته او شانس رسیدن به سریع‌ترین صعودها را ٢‌سال قبل از دست داد؛ زمانی که به خاطر زلزله نپال مجبور به بازگشت به ایران شد. کشورهای ایتالیا با ۵ عضو و کره‌جنوبی با ۴ عضو دارای بیشترین کوهنوردان فاتح هر ١۴ قله هشت هزار متری هیمالیا هستند و ایران برای اولین بار وارد این فهرست شده است. آخرین بار یک کوهنورد از جمهوری چک بود که در‌سال ٢٠١۴ توانست به باشگاه ٨ هزار‌تایی‌ها بپیوندد.

افتخار «عظیم»


عظیم قیچی‌ساز؛ نامی که شاید به اندازه قهرمانان المپیکی و بازیکنان فوتبال شناخته شده نیست اما او با پشتکار بالا توانست به یک افتخار بزرگ برسد. او از‌سال ١٣٧٩ کوهنوردی حرفه‌ای را آغاز کرد و در‌سال ١٣٨۴ و در سن ٢۴ سالگی توانست بام جهان اورست را به ارتفاع ٨٨۴٨ متر فتح کند. البته در ادامه سیر صعود این کوهنورد به قله‌های بالای ٨‌هزار متر او بار دیگر در‌سال ٩٠ توانست اورست را بدون اکسیژن فتح کند. این مرد تبریزی که سابقه حرفه‌ای‌اش در این رشته حالا به ١٧‌سال می‌رسد، دیگر رویای بزرگ خود را تعبیر کرده و نامش در تاریخ ورزش ایران ثبت خواهد شد.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : اهداف و تردیدهای ترکیه در عملیات عفرین

در انتظار استقبال باشکوه


یکی از دغدغه‌های همیشگی عظیم قیچی‌ساز در طول سال‌های حضور در قله‌های مرتفع جهان مسائل مالی بوده و او اذعان کرده که به صورت شخصی هزینه‌های سفرهایش را پرداخت می‌کند. از فدراسیون کوهنوردی بگیر تا شهرداری تبریز و وزارت ورزش انتظار می‌رود حالا که این کوهنورد توانسته نام ایران را در باشگاه ٨ هزارتایی‌ها ثبت کند، از او استقبال کم‌نظیری داشته باشند. شاید دیگر کوهنورد ایرانی به پایان راهش رسیده باشد و بعد از بازگشت از ایران برای همیشه از دنیای حرفه‌ای خداحافظی کند اما بدون‌شک هیچ‌کس نام او را فراموش نخواهد کرد. فردی که زندگی‌اش را به پای به اهتزاز در آوردن پرچم ایران روی بلندترین نقاط مرتفع جهان گذاشته،‌ بدون‌شک استحقاق پاداش ویژه‌ای از سوی مسئولان ورزش کشور دارد که می‌تواند خستگی را از تن او بیرون بیاورد. باید نشست و دید که برخورد مسئولان با این افتخار بزرگ که بواسطه یک فرد برای ایران به دست آمده، چگونه خواهد بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید :