اینکه بر اساس آئین نامه انتخابات فدراسیون ها، بردن پنج تائیدیه برای ثبت نام کاندیداها الزامی است خیلی جای نقد ندارد، نقد اصلی آنجاست که این تائیدیه را نباید از هر عضوی گرفت.

به گزارش بام ایران خبر به نقل از خبرگزاری مهر؛ در آئین نامه ۱۷ بندی شرایط احراز و چگونگی انتخاب رؤسای فدراسیون‌های ورزشی، به «مدارک موردنیاز برای ثبت نام از کاندیداها» اشاره شده است. این موضوع در ماده هفتم آئین نامه و در قالب ۱۱ بند و ۶ تبصره تشریح شده که یکی از آنها کاملا جدید است.

این همان بند جنجالی است که به «ارائه تائیدیه کتبی حداقل از ۵ نفر از اعضای مجمع» تاکید دارد. البته نکته قابل بحث در مورد این بند، این است که به بردن این تائیدیه «از میان هیات های استانی و نمایندگان نهادهای عضو» تاکید دارد.

اعضای مجمع انتخاباتی فدراسیون ها از گروه های مختلفی تشکیل شده اند که علاوه بر هیات های استانی و نمایندگان  نهادهای عضو، نمایندگان باشگاه ها، داوران، ورزشکاران، مربیان و … را شامل می شود. حال آنکه بر اساس بند ۱۱ ماده ۷، این افراد هیچ نقش و جایگاهی در تائیدیه کاندیداهای فدراسیون ها ندارند.

همه به یک چشم دیده نمی شوند

حال آنکه خیلی از انتقادها به اصل این بند و اینکه «چرا باید کاندیدای ریاست تائیدیه اعضای مجمع را داشته باشد؟»، وارد شده است اما به نظر می رسد وجود چنین قانونی برای کاندیدایی که هدف نهایی اش بردن حداکثر آرا برای ریاست است، خیلی هم بی منطق نیست اما مشکل همین جاست که برای این تائیدیه، همه اعضای مجمع در یک سطح قرار نگرفته اند و با یک چشم دیده نمی شوند.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ گرم‌ترین دوره ۵ ساله در تاریخ زمین/ سال ۲۰۱۷ در بین گرم‌ترین سال‌های ثبت شده

مشکل اصلی این بند وقتی بیشتر به چشم می آید که طبق تبصره اول ماده هفتم آئین نامه انتخابات ریاست فدراسیون ها – مدارک مورد نیاز برای ثبت نام از کاندیداها – «هر عضو مجمع مجاز به تائید یک داوطلب برای شرکت در انتخابات است»؛ همین مسئله و محدودیتی که میان اعضای مجمع برای بردن تائیدیه از آنها ایجاد می شود، قطعا منجر به لابی های دردسرسازی خواهد شد.

تخفیف وزارت ورزش به کاندیداهای ریاست غیر فوتبال

هوشنگ نصیرزاده، کارشناس حقوقی ورزش در گفتگو با شمس آباد در این زمینه گفت: اینکه یک فرد کاندیدا باید برای ثبت نام تائیدیه اعضای مجمع را داشته باشد، اشکالی ندارد. این بند برای این است که وی مطمئن شود در بین اعضای مجمع دارای جایگاه است. فردی که نتواند پنج امضا را اجتماع کند، چطور می‌خواهد در مجمع نظر اکثریت را به خود معطوف کند؛ این موضوع در اساسنامه فوتبال هم لحاظ شده است.

وی ادامه داد: بر اساس اساسنامه فوتبال، کاندیدای ریاست باید ۱۰ امضا از اعضای مجمع بگیرد، در حالی که این موضوع برای کاندیدای دیگر فدراسیون‌ها به پنج امضا کاهش یافته است و درواقع وزارت ورزش در این مورد تخفیف داده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : نمی‌توانید برگزار نکنید/ مراقب باشیم در برابر ولی فقیه قرار نگیریم

نصیرزاده در ادامه به بخش مشکل ساز این بند اشاره کرد و یادآور شد: اینکه پنج امضای کاندیداهای ریاست باید از نهادهای عضو مجمع و هیأت‌های استانی گرفته شود منطقی نیست؛ این به این مفهوم است که نمایندگان باشگاه‌ها، داوران، مربیان و ورزشکاران که در مجمع دارای حق رأی هستند، به رسمیت شناخته نشده‌اند و این یک اشتباه بزرگ در تدوین آئین‌نامه محسوب می‌شود. باید تأکید می‌شد که پنج امضا از اعضای مجمع عمومی گرفته شود.

خوب شد که جلوی یک اشتباه دیگر گرفته شد

این کارشناس حقوقی ورزش در بخش دیگری از گفتگو با شمس آباد گفت: البته در تهیه و تنظیم آئین نامه ابلاغی چگونگی انتخاب روسای فدراسیون ها، اقدامات قابل قبولی هم انجام شده است. باید یادآور شوم که در دوره حضور محمود گودرزی در رأس وزارت ورزش، تنظیم آئین‌نامه انتخابات فدراسیون‌ها در دستور کار این وزارتخانه قرار داشت. گودرزی از آنجا که خود یک فرد دانشگاهی بود، در پیش‌نویس آئین‌نامه اساسنامه‌ها بر تحصیلات ورزشی کاندیداها تأکید کرده بود و این یک اشتباه بزرگ بود.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : شمس آباد - دشمن ، بنیان خانواده های ملت ایران را هدف قرار داده است

وی در این رابطه به بحثی که پیش از این با شمس آباد و در مورد «سابقه مدیریت کاندیداها» داشت، اشاره کرد و یادآور شد:همانطور که گفتم طبق ماده سه  قانون خدمات کشوری، فدراسیون‌ها باید ۵۰ درصد هزینه سالیانه‌شان را خود تأمین کنند و بردن ویژگی‌هایی برای این موضوع به مراتب مهمتر از تحصیلات دانشگاهی بردن، است. به هر حال کسی که توانمندی جسمانی داشته و به واسطه آن در عرصه قهرمانی موفق بوده، لزوماً مدیر موفقی نخواهد بود چون بردن توانمندی جسمی به معنی برخوردار بودن از توانمندی ذهنی نیست. رئیس فدراسیون باید بیش از هر فاکتوری، دانش اقتصادی داشته باشد.

هوشنگ نصیرزاده در پایان گفت: ورزشکاری که فقط کشتی گرفته و یا وزنه بلند کرده، نمی‌تواند در امر پشت میزنشینی و مدیریت حتماً موفق باشد چون این موضوع به ذهنیت خلاق نیاز دارد. درست است که افرادی مثل خادم جزو مدیران موفق بودند، اما معلوم نیست ورزشکاران دیگر هم بتوانند در عرصه مدیریت توانمند ظاهر شوند؛ قانون هم برای افراد عام است نه خاص.

این خبر را به اشتراک بگذارید :