به گزارش دفتر منطقه‌ای شمس آباد به نقل از «نیویورک تایمز»، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا نخستین تصمیم بزرگ خود درباره جنگ افغانستان را گرفته اما رسانه‌ای نکرده است. در عوض پنتاگون با انتشار بیانیه‌ای هفته گذشته تصدیق کرد که ترامپ به وزیر دفاع خود این اختیار را داده تا چند هزار نیروی بیشتر به افغانستان اعزام کند.

ترامپ که در توییتر خود حضور بسیار فعالی دارد، درباره این بیان اظهارنظری نکرد. اما تاثیر این تصمیم بسیار مشخص است؛ ترامپ ابتکار عمل نظامی در جنگ افغانستان را کاملا به پنتاگون سپرده است.

کاخ سفید نیز در واکنش به بیانیه مبهم پنتاگون سعی داشت تا آن را کم‌اهمیت جلوه دهد. در این بیانیه تنها به تعیین «سطح نیروها» اشاره شد. این نشان‌‌دهنده بحران داخلی دولت ترامپ است که نمی‌داند درباره وضعیت وخیم افغانستان چه اقدامی کند.

از سوی دیگر، فرماندهان سابق و نخبگان نظامی آمریکا می‌گویند که اعزام نیرو بدون بردن استراتژی کار عاقلانه‌ای نیست و کنترل رئیس‌جمهور بر ارتش را از بین برده و مسئولیت ریاست جمهوری برای اعلام و پشتیبانی از اعزام نیرو را نیز از بین می‌برد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : نیاز واقعی بدن به پروتئین چقدر است؟

ژنرال بازنشسته «کارل ایکنبری» که از فرماندهان ارشد ارتش آمریکا و سفیر این کشور در افغانستان بوده است، در این باره گفت: فرمانده قوای مسلح مسئولیت کنترل جنگ‌ها را از طریق تعیین ماموریت، فرمانده و سطح نیروها بر عهده دارد و سپردن هر یک از این وظایف به دیگری عواقب بدی خواهد داشت.

برخی در کاخ سفید می‌گویند که مقامات هنوز درباره نقش آمریکا در افغانستان در حال گمانه‌زنی هستند. یکی از مشاوران ارشد کاخ سفید نیز اظهارداشت که کاخ سفید در حال بررسی برخی موضوعات ابتدایی است از جمله اینکه آیا افغانستان به جای جنگ‌سالاران قدرتمندی که قدرت را تقسیم می‌کنند به حکومت مرکزی قوی نیز احتیاج دارد یا خیر؟

این در حالی است که آمریکا اعزام ۳ تا ۵ هزار نیروی بیشتر به افغانستان را در دست بررسی دارد. مشخص نیست که نظر ترامپ درباره این استراتژی چیست و یا حتی وی چقدر در این گفت‌وگوها دخیل است.

مقامات می‌گویند ترامپ در هفته گذشته در دو جلسه شورای امنیت ملی آمریکا شرکت کرد. یکی از این جلسات با محوریت شمار نیروها در افغانستان و دیگری برای گفت‌وگو درباره استراتژی آمریکا در جنوب آسیا بود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : یادداشت/محمد کاظم انبارلویی غفلت رئیس جمهور از جنگ مرزی و ارزی

رئیس‌جمهور آمریکا از زمان ورود خود به کاخ سفید، نزدیک درباره افغانستان اظهارنظری نکرده، ولی توئیت‌های وی در زمانی که یک شهروند متداول بود نشان‌دهنده نظر منفی ترامپ درباره حضور آمریکا در جنگ افغانستان است.

ترامپ در سال ۲۰۱۲ در حساب شخصی خود در توییتر نوشت: زمان آن رسیده که از افغانستان خارج شویم. ما برای مردمی جاده و مدرسه می‌سازیم که از ما متنفر هستند. حضور در افغانستان به سود منافع ملی ما نیست.

حتی «جیمز ماتیس» نیز اذعان دارد که بدون بردن استراتژی گسترده‌تر، که کاخ سفید می‌گوید تا اواسط ماه جولای آماده نخواهد شد، اعزام نیروهای بیشتر نیز کافی نخواهد بود.

نیویورک تایمز در ادامه مشکلاتی که باید در استراتژی جدید واشنگتن لحاظ شود می‌نویسد: در این میان سوالات اساسی وجود دارد که آمریکا چه راهکاری برای مقابله با پناهگاه‌های تروریست‌ها در پاکستان دارد، چطور می‌خواهد با فساد گسترده در افغانستان مبارزه کند و برای تشویق طالبان برای پیوستن به روند صلح چه برنامه‌هایی دارد؟

پروفسور «ریچارد کوهن» مورخ نظامی در دانشگاه کالیفرنیای شمالی که مشاور «مک مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا برای رساله دکتری وی هم بود، در این رابطه گفت: رئیس‌جمهور زمان و علاقه تصمیم‌گیری درباره افغانستان را ندارد و به همین دلیل است که این وظیفه را به ژنرال ماتیس محول کرده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : رایزنی سران آلمان و چین در زمینه اقدام درباره سیاست‌های تعرفه‌ای ترامپ

در حالی که چند روز پیش اخباری مبنی بر اعزام ۴۰۰۰ نظامی بیشتر آمریکایی به افغانستان منتشر شده بود، جمعه هفته گذشته پنتاگون اعلام کرد که ژنرال ماتیس هنوز تصمیمی درباره شمار دقیق افزایش نیروها نگرفته است.

«دانا وایت» یکی از سخنگوهای پنتاگون گفت: هرگونه تصمیم پنتاگون مستلزم مشورت با دیگر بخش‌های دولت آمریکا، حکومت افغانستان و دیگر اعضای ناتو خواهد بود.

حدود ۶ هزار و هفتصد نظامی آمریکایی مشغول آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی افغان هستند که ۴۰۰ نظامی در خارج از کشور و دو هزار و صد نفر دیگر در عملیات‌های ضد تروریستی را شامل می‌شود..

انتهای پیام/.

ما را در فیسبوک، توییتر و تلگرام دنبال کنید.

این خبر را به اشتراک بگذارید :