به گزارش خبرنگار شمس آباد در تاشکند، «دوسیم ساتپای‌اف» سیاستمدار قزاق گفت: قزاقستان باید در زمینه همکاری‌های اقتصادی با چین سختگیری زیادی داشته باشد.

ساتپای‌اف درباره نشست سازمان همکاری شانگهای گفت: این سازمان برای حل و فصل مشکلات مرزی ایجاد شد و زمانی که مشکلات مرزی حل شدند، کشورهای عضو خواستار تبدیل این سازمان به ساختاری مرتبط با امنیت منطقه‌ای شدند.

وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل در چارچوب سازمان همکاری شانگهای مبارزه با تروریسم‌ توسعه پیدا کرد.

این سیاستمدار قزاق افزود: آن زمان چین نظریه «۳ خشونت» را به عنوان مسائلی که این کشورها را تهدید می‌کنند با عنوان افراط‌گرایی، تروریسم و ​​جدایی‌طلبی معرفی کرد.

ساتپای‌اف اظهار داشت: بعد از چندی نیز این موضوع مطرح شد که سازمان همکاری شانگهای‌ را باید به سوی طرح‌های اقتصادی پیش داد.

وی افزود: در نشست «آستانه» هندوستان و پاکستان عضو سازمان همکاری شانگهای شدند که این موضع جنبه‌های مثبت و منفی زیادی دارد.

ساتپای‌اف گفت: با عضویت هندوستان و پاکستان ۴ کشور مهم دنیا عضو سازمان همکاری شانگهای هستند، از سوی دیگر عضویت این ۲ کشور وزن سیاسی کشورهای آسیای مرکزی را کاهش خواهد داد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : آغوش باز هند به روی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس

این سیاستمدار قزاق افزود: چندی پیش هندوستان نشست «کمربند اقتصادی» چین‌ را نادیده گرفت زیرا معتقد بود «پکن» برخی طرح‌های زیرساختی‌ را در پاکستان‌ اجرا می‌کند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه هندوستان با پاکستان روابط تیره‌ای دارد، حضور این ۲ کشور در سازمان همکاری شانگهای می‌تواند موجب بروز مشکلاتی شود.

این سیاستمدار قزاق افزود: ایران برای عضویت در سازمان همکاری شانگهای در نوبت ایستاده و در حال موجود مانع‌ها علیه این کشور سودمند شده و می‌تواند عضو سازمان همکاری شانگهای شود.

ساتپای‌اف گفت: با به قدرت رسیدن «دونالد ترامپ» به احتمال زیاد آمریکا به سیاست رویارویی خود با ایران ادامه خواهد داد و معلوم نیست که این موضوع بر منافع قزاقستان و دیگر کشورها چگونه تأثیر می‌گذارد.

این سیاستمدار قزاق افزود: مجاهدت برای متحد کردن اتحادیه اقتصادی اوراسیا و سازمان همکاری شانگهای از سوی روسیه پس از حوادث اوکراین آغاز شد.

وی افزود: روسیه مجاهدت می‌کند از غرب به شرق تغییر جهت دهد اما چین طرح «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» را با استفاده از مسیرهای ترانزیتی برای نزدیکی به غرب دنبال می‌کند و این موضوع می‌تواند باعث اختلاف‌هایی در بین ۲ کشور شود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - سرلشکر جعفری: پیروزی یمن نزدیک است

این سیاستمدار قزاق تصریح کرد: از لحاظ سیاسی روسیه و چین درباره مسائل معینی از جمله بیزاری درباره ریاست آمریکا در آسیای مرکزی نقطه نظر مشترک دارند اما در حوزه مسائل اقتصادی اختلاف‌نظرهایی بین ۲ کشور وجود دارد.

ساتپای‌اف گفت: در حال موجود سازمان همکاری شانگهای بوسیله چین پشتیبانی می‌شود.

وی با اشاره به وابستگی متقابل پروژه زیربنایی «نورلی ژول» قزاقستان و طرح چین گفت: تمایل جدی در کشور برای به دست آوردن سرمایه‌گذاری‌های بزرگ برای اجرای برنامه‌های نورلی ژول وجود دارد اما نباید فراموش کرد که این برنامه‌ در دوران نه چندان مناسب اقتصادی تصویب شد و شاید در حال موجود نیاز به تغییراتی داشته باشد.

ساتپای‌اف ادامه داد: با متحد کردن نورلی ژول و جاده ابریشم قزاقستان انتظار داشت به سرمایه‌گذاری‌های چینی دسترسی پیدا کند.

وی تصریح کرد: قزاقستان باید طرح‌های زیرساختی خود را با جذب سرمایه‌ گذاری‌های چینی اجرا کند زیرا بر اساس دلایل مشخص نمی‌تواند بر روی سرمایه‌گذاری‌های غربی حساب باز کند چون آنجا هم وضعیت اقتصادی چندان مطلوب نیست.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - خرازی: ایران و آمریکا در صلح مسلح هستند

این سیاستمدار قزاق خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد قزاقستان دارد به وام‌های چینی عادت می‌کند.

ساتپای‌اف ادامه داد: قزاقستان در همکاری با سرمایه‌گذاران چینی تا چه اندازه‌ می‌تواند از منافع خود پشتیبانی کند؟ همه می‌دانند که سیاست سرمایه‌گذاری چین بسیار سخت است و پکن همواره منافع خود را در اولویت قرار می‌دهد.

وی افزود: قزاقستان نباید به سرمایه‌گذاری‌های خارجی وابستگی پیدا کند و باید منافع ملی و اقتصادی خود را در اولویت قرار دهد.

این سیاستمدار قزاق تصریح کرد: چین می‌خواهد به فعالیت خود در زمینه سرمایه‌گذاری پول‌های هنگفت در منطقه خودمختار «سین‌کیانگ» ادامه دهد به همین دلیل امنیت این منطقه برای پکن بسیار مهم می‌باشد.

ساتپای‌اف در پایان گفت: بدیهی است که قزاقستان و ازبکستان کشورهایی کلیدی برای تأمین امنیت آسیای مرکزی‌ هستند پس چین مجاهدت می‌کند تا اندازه‌ای به این کشورها امتیاز دهد.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :