پیشرفت های صورت گرفته و ایده های بیان شده نشان می دهند که احتمالاً تا ده سال آینده، منابع تأمین انرژی الکتریکی با دگرگونی هایی اساسی مواجه خواهند شد. در آن زمان انرژی الکتریکی به جای آنکه از طریق نیروگاه ها تأمین شود و به خانه شما راه یابد، بواسطه پنل های خورشیدی واقع در سقف خانه همسایگانتان تولید شده، برای ذخیره به سمت باتری های غول پیکر روانه شده و سپس راهی منزلتان می شود.

شهروندان متداول، استارتاپ ها و کمپانی ها همگی در دگرگونی شبکه تأمین برق شرکت نقش خواهند داشت

باید گفت که این بزرگترین تغییر در شبکه برقی از زمان تأسیس آن در بیش از یک قرن پیش خواهد بود. در آن زمان شهروندان متداول، استارتاپ ها و کمپانی ها همگی در این دگرگونی بزرگ نقش خواهند داشت. اما یکی از بزرگترین متفکرین و ذینفعان این انقلاب، ایلان ماسک خواهد بود که پنل های خورشیدی قابل نصب روی پشت بام ها، باتری های عظیم و اتومبیل های الکتریکی را به کاربران خواهد فروخت.

او در ساخت این شبکه برقی تازه نقشی بزرگ را ایفا می کند؛ شبکه برقی که افراد در آن علاوه بر مصرف انرژی، به تولید انرژی الکتریکی هم سودمند خواهند کرد.

ضرورت ذخیره برق تولید شده

اغلب ما زمانی باک اتومبیل هایمان را از بنزین پر می کنیم که سوخت اندکی در آن است. اما شبکه های برقی اینگونه کار نمی کنند. آنها همواره می بایست تعادلی میان مقدار برق مصرفی و تولیدی برقرار کنند. با این حال در شبکه های برقی آینده که احتمالاً مبتنی بر پنل های خورشیدی خواهند بود، برقراری تعادل میان مصرف و تولید کمی مشکل است زیرا زمانی که افراد از سر کار به منزل باز می گردند، از نور خورشید کاسته شده و پنل های خورشیدی دیگر توان تولید برق را ندارند. از این رو ضرورت ذخیره انرژی الکتریکی تولید شده کاملاً احساس خواهد شد.

تسلا Powerpack

شبکه تأمین برق می بایست همیشه تعادلی میان مقدار برق تولیدی و مصرف شده برقرار کند

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : زلزله پدیده‌ای "طبیعی" آماده نبودن کاری"غیرطبیعی"+توصیه‌های طلایی - اخبار شمس آباد

مدیر عامل اجرایی کمپانی «Eos Energy Storage» عنوان کرده که هم اکنون شبکه های برقی قادر هستند تا نیاز الکتریسیته را حتی در ساعت های پر مصرف روز هم تأمین کنند. اما این بدان معنا نیست که باتری ها نخواهند توانست انرژی الکتریکی لازم برای مصرف خانه ها و صنایع را مهیا کنند. درست است آنها ارزان نیستند و نصب تجهیزات لازم برای ذخیره یک مگاوات برق (که برای استفاده چهار ساعته ۷۵۰ خانه کافی خواهد بود) چیزی در حدود ۱٫۸ میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت. با این حال رقم مورد اشاره مسلماً با پیشرفت فناوری کاهش خواهد یافت.

هم اکنون پنل های خورشیدی و باترهای ذخیره کننده در برخی مناطق نصب شده و مورد بهره برداری قرار گرفته اند. به عنوان مثال کمپانی «Pacific Gas & Electric» باتری هایی با ظرفیت ۲۰۰۰ کیلووات ساعت را در یک ایستگاه فرعی در شمال شهر ساکرامنتو در ایالت کالیفرنیا نصب کرده که برای تأمین انرژی الکتریکی ۳۷۵ خانه به مدت زمان چهار ساعت کافی است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ۵۰ کارمند وزارت دارایی ازبکستان طی یک روز اخراج شدند

علاوه بر آن باید به دو پاورپک دیگر اشاره کرد که یکی از آنها در جزایر هاوایی نصب شده و قادر است ۵۲ مگاوات انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کند و دیگری هم با ظرفیت ۸۰ مگاوات بواسطه یکی از شرکت های تأمین برق جنوب کالیفرنیا استفاده می شود.

باتری های بزرگ و بزرگ تر

تسلا پیش بینی کرده که با راه اندازی کارخانه Gigafactory خود و بهره برداری کامل از ظرفیت تولید آن می تواند قیمت تمام شده باتری ها را تا ۳۰ درصد کاهش دهد. برای نمونه باید اشاره کرد که تسلا باتری هایی با نام Powerwall 2 را برای مصارف خانگی تولید خواهد کرد که افراد می بایست برای خرید و نصب آن مبلغ ۷۰۰۰ دلار را اختصاص دهند. این باتری ها به عقیده کمپانی سازنده قادر خواهند بود تا انرژی لازم برای کارکرد روزانه دو اتاق خواب را تأمین کنند.

پس از تأسیس و بهره برداری کامل گیگافکتوری، قیمت باتری ها تا ۳۰ درصد کاهش می یابند

به گفته آقای «جاناتان میر» از مدیران بخش انرژی و تجهیزات ایالات متحده آمریکا، برای بسیاری از افراد متداول خرید این چنین باتری هایی توجیه اقتصادی ندارد.

تسلا Powerwall 2

اقتصادی تازه

با تغییر قوانین و قیمت ها می توان کاربران را به استفاده از باتری ها ترغیب کرد

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : معرفی ۱۱ کتاب ارزشمند حوزه خودرو ؛ از تاریخچه بی ام و پورشه تا زندگینامه مهندس کاسموآل

تغییر قیمت انرژی می تواند معادلات را به هم بریزد. هم اکنون اکثر افرادی که پنل های خورشیدی را روی سقف خانه های خود نصب کرده اند، برای انرژی الکتریکی مصرف شده از شبکه برقی منهای برق تولید شده بواسطه این پنل ها، هزینه پرداخت می کنند. بنابراین چنانچه برق مصرفی آنها از انرژی تولیدی در این پنل ها کمتر باشد، هیچ مبلغی را پرداخت نخواهند کرد.

از این رو با تغییر قیمت ها و قوانین مصرف انرژی الکتریکی به خصوص در ساعات پر مصرف می توان به تدریج استفاده از باتری ها برای ذخیره انرژی الکتریکی را مرسوم کرده و از لحاظ اقتصادی آنها را مقرون به صرفه کرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :