به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، ائتلاف به اصطلاح ضدتروریستی به سرکردگی آمریکا، یک فروند جنگنده بمب افکن سوخوی-۲۲ ارتش سوریه را مورد هدف قرار داده و سرنگون کرد. مقامات دمشق این اقدام را تجاوز نظامی نامیده و یادآور شدند که آمریکایی ها مایل نیستند که نیروهای دولتی در جنگ با داعش هیچ موفقیتی بدست آورند. ائتلاف آمریکایی ادعا می کند که جنگنده سوری به نیروهای متحد آنها تاخت کرده است. کارشناسان و مقامات سیاسی روسی در گفتگو با سایت خبری-تحلیلی «لنتا.رو» دیدگاه خود در مورد آنچه اتفاق افتاده، آیا این تاخت اقدامی تحریک آمیز بود و هدف از آن چه بوده را توضیح داده‌اند.

امکان تاخت تلافی جویانه سوریه به مواضع آمریکا

“یوری اشویتکین” نائب رئیس کمیته امور دفاعی دومای دولتی روسیه معتقد است: «اقدامات ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا باعث تاسف است. من شخصا این تاخت را اقدامی متجاوزانه علیه یک کشور مستقل می دانم. مسئله این است که آمریکا اماده به برقراری تماسهای کافی برای تامین امنیت نظامیان دولتی سوریه و دیگر نیروهایی که در حال مبارزه با داعش در خاک سوریه هستند، نیست. در عوض حتی اقداماتی در جهت تشدید وخامت اوضاع نیز انجام می دهد و این نشان می دهد که هدف واقعی آمریکا در سوریه، حضور نظامی این کشور و نه نیروهای دیگر در خاک سوریه است.»

این مقام پارلمانی روس افزود: «مقامات ما بارها خواستار اقدامات لازم طرف آمریکایی برای عدم تکرار این حملات شده اند، ولی متاسفانه درخواست آنها نادیده گرفته می شود. به نظر من آمریکا و متحدانشان باید یکبار دیگر خود فکر کنند که چه نقش و چه اهدافی در سوریه دارند. اکنون از لحاظ قانونی و حقوقی ارتش سوریه کاملا حق دارد تا حملات تلافی جویانه ای به محل استقرار نیروهای آمریکایی انجام دهد، چرا که اقدام آمریکا دقیقا یک تجاوز نظامی بوده و سوریه حق دارد از خود دفاع کند. و چنین پاسخی از سوی دمشق می تواند باعث بروز مناقشه جدی در خاک سوریه شود.»

هشدارهای نظامی دقیقا برای ممانعت از همین حوادث است

“ولادیمیر جباروف” معاون اول رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه گفته است: «تاخت به جنگنده سوری را باید تناقض و بی دقتی کامل نیروهای ائتلافی بنامیم، برای اینکه راههای زیادی برای تبادل هشدارهای نظامی  وجود دارد و لزومی به تاخت به جنگنده ارتش یک کشور مستقل وجود نداشت. ولی مشکل اینجاست که مکانیزم خاصی در این رابطه وجود ندارد. اکنون آمریکایی ها می گویند که هواپیمای سوری به نیروهای مخالف متحد آنها تاخت کرده بود، ولی این ادعا را نمی توانند ثابت کنند. بجای این کار می توانستند با فرماندهی نیروهای نظامی روسیه در خاک سوریه تماس گرفته و مسئله را با آنها در میان بگذارند.»

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : آشنایی با صلاحیت‌های انواع دادگا‌ه‌های کیفری کدام جرایم در کدام دادگاه‌ها بررسی خواهند شد؟

این سناتور روس یادآور شد: «اکنون دفعه دیگر یک هواپیمای آمریکایی یا دیگر کشورهای هضو ائتلاف ممکن است هدف تاخت هوایی قرار بگیرد. ارتش سوریه کاملا امکان چنین اقدامی را دارد. به همین دلیل است که بسیار اهمیت دارد اقدامات نظامی نیروهای مختلف در سوریه با یکدیگر هماهنگ شده و در مورد هشدارهای متقابل به توافق برسند. البته این بسیار خوب است که طرف سوری تصمیم به اقدام تلافی جویانه نگرفته، درغیراینصورت اوضاع سوریه بشدت متشنج می شد.»

هدف بعدی ممکن است یک هواپیمای آمریکایی باشد

“آلکسی چیپا” عضو کمیته امور بین الملل دومای روسیه می گوید: «قطعا مناقشه در سوریه تشدید خواهد شد و این ربطی به آن نخواهد داشت که طرف آمریکایی به چه علت دست به چنین اقدامی زده است. مسئله این است که آمریکا بطور غیرقانونی در خاک سوریه حضور نظامی دارد و حادثه تاخت به جنگنده سوری، دقیقا دخالت در امور داخلی سوریه تلقی می شود.»

به گفته این نماینده دوما، بعید است چنین اقدامی باعث تضعیف توان نظامی ارتش سوریه شود. در حال اماده سیاست دمشق، مبارزه جدی با تروریسم است . در این راه هم نیروهای نظامی-هوایی روسیه و هم متحدین سوریه، از جمله ایران، به این کشور شرکت می کنند. البته بروز این حادثه لزوم مجاهدت هر چه بیشتر برای برقراری آتش بس پایدار در خاک سوریه را نشان می دهد. چرا که در غیر این صورت اوضاع در سوریه پیچیده تر از قبل شده و در آینده بعید نیست که یک هواپیمای آمریکایی مورد تاخت قرار بگیرد.    

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : کرزی: حضور آمریکا در افغانستان تروریسم را تقویت کرد - شمس آباد

آمریکا باید نتیجه اقدام اشتباه خود را ببینند

“الکساندر شرین” نائب رئیس کمیته امور دفاع دومای روسیه نیز معتقد است: «روسیه برای دفاع از منافع دولت سوریه در این کشور حضور دارد و قطعا به تاخت آمریکا واکنش جدی نشان می دهد. با بروز این حادثه لازم است تا سامانه های دفاع ضدهوایی در سوریه به وظیفه اصلی خود بپردازند و این اجازه به نیروهای هوایی-فضایی روسیه داده شود تا هواپیمای هر کشوری که از سوی دولت قانونی آن به این کشور دعوت نشده باشد، هدف قرار گیرد تا طرف آمریکایی متوجه شود که نباید دست به اقدامات بچه گانه و بی فرهنگ تحریک آمیز دست بزند. هواپیمای ارتش سوریه در خاک کشور خود در حال انجام ماموریت بود و آمریکایی ها حق نداشتند تا آن را هدف قرار دهند.»

یک اقدام تحریک آمیز دیگر از جانب آمریکا

“لئونید اسلوتسکی” رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه  گفته است: «سرنگونی جنگنده ارتش سوریه بوسیله هواپیمای آمریکایی، یک مورد برجسته دیگر از موارد تخطی حقوق بین الملل و حاکمیت ملی سوریه از سوی کشورهای غربی است که کاملا جنبه تحریک آمیز دارد. جنگنده سوری در حال عملیات علیه گروه تروریستی داعش بود. ضمن اینکه این نخستین حادثه نبوده، بلکه چنین اقدامات متجاوزانه ای از سوی نیروهای ائتلاف چهارمین بار است که تکرار می شود و تمام آنها ثابت می کند که مقامات واشنگتن از اعلام هدف مبارزه با تروریسم تنها برای پوشش مداخله نظامی خود در کشور مستقل سوریه سوء استفاده می کنند . هرچه می گذرد، بیش از پیش مشخص می شود هدف اصلی حضور آمریکا در سوریه سرنگونی رژیم سیاسی آن به رهبری “بشار اسد” به هر قیمت ممکن است.  

آمریکا نشان داد برای همه جهان خطرناک است

“آندری کلیموف” عضو کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه می گوید: «اگر آمریکایی ها یک هواپیمای یک کشور اروپایی را  در خاک اروپا سرنگون کرده بود، جنجال بین المللی برپا میشد. ولی اکنون کشورهای اروپایی هیچ توجهی به این حادثه نکرده اند، انگار اصلا اتفاق نیفتاده است. در حالیکه یک کشور خارجی هواپیمای کشور مستقل دیگری را در خاک خودش هدف قرار داده، این تجاوز نظامی آشکار است. همه می دانند که هواپیماهای روسی هم در آسمان سوریه پرواز می کنند، چه می شود اگر هدف بعدی آنها شوند؟ باید به آمریکایی‌ها فهماند که آنها ممکن است با چنین اقداماتی خود را وارد یک مناقشه نظامی خطرناک کنند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : درباره وقایع جاری در یمن نگرانیم

به گفته وی، مسلم است که آمریکایی ها ادعا می کنند که جنگنده سوری به نیروهای دوست آمریکا تاخت کرده است. ولی مسئله اینجاست، چه کسی آمریکا را به سوریه دعوت کرده ؟ حضور آنها در سوریه غیرقانونی است. ضمن اینکه گروههای مخالف مسلحی که آمریکا از آنها پشتیبانی می کنند، به نظر من، همگی مرتکب جنایات نظامی شده و دولت سوریه حق دارد با آنها مقابله کند.

آمریکا درصدد ایجاد منطقه نفوذ خود در سوریه است

“استانیسلاو تاراسوف” کارشناس مسائل خاورمیانه و قفقاز نیز معتقد است که تاخت آمریکا به جنگنده سوری بخشی از سناریوی قطعه قطعه کردن سوریه است. وی می گوید: «اگر هدف ائتلاف بین المللی واقعا نابودی گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق باشد، نباید دست به تاخت به نیروهای دولتی سوریه بزند، بلکه باید با آنها همکاری کند، ولی ما شاهد هستیم که آمریکایی ها حتی به خاطر دفاع از گروههای مسلح مخالف سوری خود را در معرض هر خطری قرار می دهند.»  

به گفته این کارشناس، نظامیان آمریکایی با تاخت به جنگنده سوری عملا روی طرح خود برای تقسیم سوریه کار می کنند. آنها قصد دارند تا با استفاده از شبه نظامیان کرد در جنگ برای آزادسازی شهر رقه از دست تروریستها، این منطقه را تحت کنترل خود درآورند. به همین دلیل موفقیتهای ارتش سوریه و افزایش حضور آنها در این منطقه، برای آمریکایی ها قابل قبول نبوده و به هر بهانه مجاهدت می کنند تا مانع از آن شوند و سرنگونی جنگنده ارتش سوریه نیز در همین راستا صورت گرفته است.  

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :