یک تحلیلگر لبنانی در گزارشی به چگونگی تن دادن آمریکا به راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه پرداخت و نوشت که آتش‌بس جنوب به نوعی نتیجه تن دادن آمریکا به راهکار سیاسی در سوریه است.

به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «ناصر قندیل» تحلیلگر سرشناس لبنانی، در یادداشتی با عنوان «مراحل قبل از سر فرود آوردن آمریکا در برابر راه حل سیاسی» به تحولات همه جانبه اخیر بحران سوریه که می‌تواند به پیشبرد حل فرآیند سیاسی در این کشور سودمند کند، پرداخت.

در ابتدای این گزارش که روزنامه البناء لبنان آن را منتشر کرد، آمده است، جبهه مقاومت و بخصوص ایران، حزب الله و سوریه فکر این را نمی‌کردند که بخواهند در جنگی داخل سوریه با هم شریک باشند، چراکه آنها برای جنگ آزادسازی قدس متحد شدند.

از همین روست که در بحث بررسی راه حل های سیاسی بحران سوریه درباره حضور حزب الله و ایران در نزدیکی مرزهای سوریه با سرزمین های اشغالی سوال می‌شود.

هدف از مشارکت ایران و سوریه دفاع از سوریه در برابر توطئه‌های سرنگونی، تجزیه و هرج و مرج این کشور است، به گونه‌ای که با پشتیبانی از موجودیت و مشروعیت دولت سوریه با خطر ریشه‌دار شدن تروریسم در آنجا مقابله شود.

ارتش و نظام سوریه  برای بازپس گیری جغرافیایی از خاک این کشور که از کنترلش خارج شد و همچنین نگه داشتن تمامیت ارضی و بازگرداندن نقش نهادهای آن در سایه نگه داشتن حکومت و اصول و آرمان های این کشور سعی می کنند.

روسیه، ایران، سوریه و مقاومت از ابتدا به این نتیجه رسیدند که جنگ هزینه بردار و طولانی مدت می تواند به راه حلی منجر شود که نگه داشتن یکپارچگی سوریه در سایه نظام و ارتش آن را تضمین می کند بنابراین اگر راه حل بحران سوریه این اهداف را محقق کند به معنای پیروزی است .

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : سفر هیأت شورای امنیت ملی آمریکا به فلسطین اشغالی با محوریت ایران و سوریه

هدف اصلی از مبارزه جبهه مقاومت در سوریه این بود که به آمریکا فهمانده شود که دست از توطئه برای سرنگونی سوریه بردارد و این ماموریت با پیوستن روسیه به جبهه مقاومت در اواخر سال ۲۰۱۵ و همچنین نبرد حلب در اواخر سال ۲۰۱۶ به پایان رسید و در مرحله دوم آمریکا را تسلیم این موضوع کردند که هزینه به فرسایش کشیدن سوریه بیش تر از هزینه پیدا شدن راه حل سیاسی برای سوریه است.

در جنگ فرسایشی سوریه، آمریکا فرضیه ایجاد هرج و مرج خلاق و تسلط داعش را آزمایش کرد تا به نتیجه تجزیه سوریه دست یابد و این فرضیه را بر همه راه حل های سیاسی که درآن سوریه با رئیس جمهور و ارتش آن باقی بماند ترجیح داد اما همه این فرضیه ها ناکام ماند.

در مرحله بعد گزینه جایگزین حل سیاسی بحران سوریه  ادامه جنگ تحت عنوان مبارزه با داعش بود که این نیز به نفع ارتش سوریه و متحدانش تمام شد.

به دنبال آن روسیه طرحی را به آمریکا پیشنهاد داد و گفت اگر از حضور ایران و حزب الله در همه جغرافیای سوریه هراس دارید چون هر جا که ارتش سوریه برای مبارزه وارد می شود ایرانی ها و حزب الله هم ورود خواهند کرد و هیچ کسی نمی تواند آنها را بیرون کند، وقت آن رسیده که به تحویل دادن مناطقی که قدرت تصمیم گیری گروه های مسلح آنجا در اختیار شماست، بیاندیشید به گونه ای که ارتش سوریه به تنهایی وارد آنجا شود یعنی بین دولت و ارتش سوریه یا سوریه با متحدان آن در همه جغرافیای جدید جنگ یکی انتخاب شود تا گذشته ها هم فراموش شود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - تیلرسون: به سیاستمداری‌ آمریکا افتخار می‌کنم

از بین رفتن خط قرمز آمریکا در مرزهای سوریه و عراق نقطه عطف مهمی برای دگرگونی اوضاع شد و رایزنی هایی که طی هفته های اخیر در جریان مذاکرات آستانه قبل از دیدار اخیر ترامپ و پوتین انجام شد، به این نتیجه رسید که هزینه حل سیاسی بحران سوریه کم تر از هزینه ادامه جنگ فرسایشی است.

از همین رو آمریکا گزینه آتش بس در جنوب سوریه را مطرح کرد که به دغدغه اسرائیل و امنیت آن مرتبط است و می تواند ایران از مرزهای سوریه با سرزمین های اشغالی دور کند و از سوی دیگر گزینه اوکراین نیز مطرح شد تا رفع مانع ها را به روند اجرای توافق صلح در مینسک برای پایان دادن به جنگ در این کشور گره بزنند.

نه موشک های جدید کره ای و نه هواپیماهای آمریکایی در اطراف حریم هوایی روسیه هم پر نمی زنند، قطر هم سقوط نمی کند،معادلات بازار جهانی گاز هم تغییر نمی کند و در مقال نظام کیف هم سقوط نمی کند.

در سوریه هم بقای بشار اسد کلید حل بحران سوریه  است با این عنوان که وجود یک دولت مرکزی قدرتمند می تواند ضامن نگه داشتن مرزهای این کشور باشد و بدین شکل خاطر ترکیه آرام شده و اسرائیل نیز ارام می شود.

به دنبال آن مذاکرات ژنو برای فراهم کردن ساز و کار حل سیاسی بحران سوریه آغاز می شودف آن هم زمانی که درگیری های داعش در دیر الزور طی هماهنگی کردها با ارتش سوریه و مشارکت روس ها و آمریکایی ها آغاز می شود و حضور کردها در ژنو خود نشان می دهد که کردها در حال کوتاه آمدن از طرح ایجاد منطقه فدرال کردستان و سعی برای تجزیه سوریه هستند و نمایندگانی هم از مخالفان سوریه متناسب با حضور نظامی آنها در میدان نبرد در میدان سیاست حضور دارند.

پیشنهاد ویژه :   ورزشی : خادم: بار تعلیق کشتی و ورزش کشور را نباید بر دوش یک ورزشکار بیندازیم/ نمی‌توانیم خودمان را به خواب بزنیم - اخبار شمس آباد

 همان گونه که ایران در خصوص پرونده هسته ای خود توانست غربی ها را وادار به توافق و پذیرش مشروعیت آن کند در سوریه نیز اجرای این طرح نه در زمینه هسته ای بلکه برای پابرجا ماندن نظام و ارتش این کشور به نتیجه مطلوب رسید آن هم زمانی که ایران و حزب الله خود را به خطوط تماس با سرزمین های اشغالی نزدیک کردند.

آمریکایی که برای سرنگونی نظام و ارتش  سوریه، جنگ در این کشور را فرماندهی کرد هم اینک معتقد به ماندندن آنهاست و بار دیگر نظام و ارتش سوریه را به رسمیت شناخت تا خطر بزرگی را که جبهه مقاومت موفق شد امکان بروز آن را  ثابت کند از سرش رفع کند و این اوج اقتدار، تجربه و هوشمندی راهبردی سوریه و متحدانش است.

همان گونه که باراک اوباما دلیل پذیرش توافق هسته ای با ایران و رفع مانع ها را این گونه توصیف کرد که ما  مانع ها را اعمال کرد تا ایران را از بمب اتم دور کنیم اما امروز مانع ها راهی برای رسیدن ایران به بمب شده است.

انتهای پیام/ص

این خبر را به اشتراک بگذارید :