مدیر طرح موزه‌های صنعت نفت گفت: با توجه به مطالعات انجام شده بواسطه مشاوران، شهر آبادان به عنوان “شهر موزه” اعلام و مطرح اعلام شده است و حتما باید نگاهمان به شهر آبادان به عنوان “شهر موزه” باشد زیرا در جای جای این شهر، اشارهی از صنعت نفت است و حضور صنعت نفت در این شهر بسیار پررنگ و قوی است.

 به گزارش خبرنگار ایسنا، اکبر نعمت الهی در مراسم افتتاح اولین موزه صنعت ایران در آبادان که شب گذشته، ۲۸ دی ماه برگزار شد، اظهار کرد: نهضت ثبت میراث صنعت نفت از سال ۱۳۹۲ کلید خورد و در سال ۱۳۹۳ عملیات اجرائی، مطالعات و پژوهش این موزه‌ها آغاز شد و قرار شد بنا به مصوبه شورای معاونین وزارت نفت در سه منطقه ( آبادان، مسجدسلیمان و تهران) موزه ایجاد شود.

 وی افزود: در مرحله اول ۵ نقطه را در نظر گرفتیم که به موزه تبدیل می‌شوند. اولین موزه که بعد از ۱۰۸ سال عملی شده، افتتاح نخستین موزه کلاسیک بنزین‌خانه در آبادان است و با توجه به این‌که آبادان شهر یدک‌کش اولین‌ها است، اولین موزه در آبادان شکل گرفته و ۴ موزه دیگر که یک زنجیره هستند، به دنبال آن ادامه خواهد داشت.

 نعمت الهی تصریح کرد: در خصوص ساخت پارک موزه ساحلی که در اسکله‌های پالایشگاه شروع شده، مشاوران مطالعات خود را به اتمام رسانده و عملیات اجرائی آن از امروز آغاز می‌شود و نیروگاه شماره یک که از قدیمی‌ترین نیروگاه‌های کشور بوده و در پالایشگاه شهر آبادان ساخته شده است و ساختمان‌های قدیمی که مربوط به ساختمان‌های تشریفاتی است مرمت و بازسازی می‌شوند؛ همچنین کارگاه بزرگ ریخته‌گری پالایشگاه آبادان در برنامه‌های ما است که بازسازی و مرمت شود.

 وی اظهار کرد: بخش پرچی پالایشگاه آبادان است که جزو مجموعه پلایشگاهی ما است و وزیر حساسیت‌های زیادی در این خصوص دارند که نگهداری و نگه داشتن شود، برای شهر و مورد بازدید جوانان و نوجوانان قرار می‌گیرد. همچنین در مسجدسلیمان ۵ نقطه را برنامه‌ریزی کردیم و عملیات اجرائی آن آغاز شده و در سال ۹۶ به بهربرداری خواهد رسید.

 نعمت الهی افزود: مراحل بازسازی تلمبه‌خانه دارخوین که نزدیک شهر آبادان است، در حال آغاز و آماده‌سازی است و این تلمبه‌خانه، میراث صنعت نفت و اثبات مقدس است زیرا اگر از آنجا دیدن کنید، می‌توانید یادداشت‌های رزمندگان را در آن مکان مشاهده کنید و ما این‌ها را برای آیندگان نگه داشتن و نگهداری می‌کنیم و در تهران نیز حوزه علوم و فنون را داریم که از سال آینده عملیات اجرائی آن آغاز می‌شود.

 مدیر طرح موزه‌های صنعت نفت عنوان کرد: طرح موزه‌های صنعت نفت تنها طرحی است که مستقیم زیر نظر وزیر است که راندن می‌شود و وی مرتب گزارش‌گیری می‌کنند.

انتهای پیام

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : تبلیغات کلیکی ، تبلیغات بنری ، چطور انتخاب کنیم؟

این خبر را به اشتراک بگذارید :