به گزارش شمس آباد از مشهد، عرفان محمود بخاری ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به مناسبت تولد «محمدعلی جناح»، بنیان‌گذار کشور پاکستان در محل کنسولگری این کشور در مشهد برگزار شد، به بیان پیشینه‌ای از سیر شکل‌گیری این کشور اسلامی پرداخت و اظهار کرد: محمدعلی جناح برای ایجاد کشوری برای مردم مسلمان پاکستان مجاهدت‌های بسیاری کرد.

وی با بیان اینکه محمدعلی جناح معتقد بود زندگی، هدیه‌ای مقدس از جانب خداوند است که این حق برای همه وجود دارد، ادامه داد: وقتی از ایدئولوژی پاکستان صحبت می‌کنید، باید از ایدئولوژی اسلامی صحبت کنیم که فلسفه آرامش و زندگی در آن وجود دارد.

سرکنسول پاکستان در مشهد با تأکید بر این‌که پاکستان، کشوری بر اساس ایدئولوژی است نه صرفاً بر اساس سرزمین و کشور، خاطرنشان کرد: جناح دو دهه آخر زندگی خود را بدون هیچ چشم‌داشتی وقف رؤیای زیبای کشور مستقل پاکستان کرد.

وی تصریح کرد: با نگاهی به عقب متوجه می‌شوید که نوع تفکر، اندیشه‌ها و دیدگاه محمدعلی جناح از زمان خود جلوتر بود و امروز نیز قابل‌تحسین است.

پاکستان در خط مقدم رویارویی با تروریسم است

بخاری در پاسخ به سؤال خبرنگاران پیرامون ارتباطات منطقه‌ای و نوع تعامل با دیگر کشورها، گفت: پاکستان همیشه در رویارویی با تروریسم در خط مقدم بوده، این تنها به جنگ آمریکا و کشورهای دیگر خلاصه نمی‌شود زیرا پاکستان از مدت‌های دور در حال مبارزه با پدیده تروریسم بوده است.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : آیت‌الله هاشمی شاهرودی در جلسه مجمع تشخیص مطرح کرد تبریک پیروزی جبهه مقاومت بر گروه تروریستی داعش/ شکست داعش استکبار را به توطئه‌های جدید وا می‌دارد

وی به علاقه پاکستان برای افزایش مبادلات تجاری و فرهنگی با مشهد اشاره و بیان کرد: در حال برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های زیادی در مشهد و استان خراسان رضوی هستیم و مشتاقیم فعالیت‌ها را افزایش دهیم چراکه کنسولگری به این استان توجه دارد.

وی اضافه کرد: تبادلات فرهنگی، آموزشی و همچنین نمایش فیلم‌های تولید پاکستان در مشهد، از جمله برنامه‌هایی است که به دنبال اجرایی شدن آن هستیم.

کشمیر باید آزادانه حق انتخاب داشته باشد

سرکنسول جمهوری اسلامی پاکستان در مشهد با اشاره به موضوع کشمیر، اظهار کرد: پاکستان همیشه از کشمیر دفاع کرده و می‌کند، کشمیر و فلسطین از قدیمی‌ترین پرونده‌های حل‌نشده سازمان ملل هستند که این اتفاق این رضایت‌بخش نیست؛ پاکستان از هر نظر پشتیبان کشمیر است، پاکستان نمی‌گوید کشمیر متعلق به ماست اما باید به آنان اجازه دهند انتخاب آزادانه داشته باشند.

وی به پشتیبانی رهبر معظم انقلاب از مسلمانان مظلوم کشمیر اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب سه بار این پشتیبانی را بیان کردند، کشمیر مانند فلسطین است که به محدوده جغرافیایی کوچکی مربوط نمی‌شود، موضوعی جهانی است که همچون مسئله فلسطین باید به آن با دیدی وسیع‌تر نگاه کرد.

ناامنی‌های مرزی، مختصر و غیر رسمی است

بخاری، ایران را کشوری دوست و برادر توصیف کرد و ادامه داد: وقتی از ایران سخن می‌گوییم، از کشوری برادر و دوست یاد می‌کنیم، در موضوع برخی مشکلات مرزی، موردی وجود نداشته که نیاز به اعزام سرباز و ارتش باشد، ناامنی در حد دولتی و کشوری نیست بلکه در حد مختصر و غیر رسمی همچون قاچاق و جرایم کوچک‌تر است؛ در سطح ملی و دولتی هیچ مشکل و مخالفتی بین دو کشور وجود ندارد همان‌طور که مقامات مختلف دولتی و نظامی دو کشور، از دو کشور بازدید داشتند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : چرا امسال سه نسخه جدید از آیفون معرفی می شود؟

همراهی نکردن با عربستان در یمن هزینه‌های زیادی داشت

وی، سکوت در برابر موضوع یمن را برای این کشور خسارت‌زا بیان کرد و افزود: نظر پاکستان در رابطه با یمن این است که دخالتی نکند و برای دخالت نکردن خود نیز بهای سنگینی پرداخته است؛ ۴ میلیون نفر کارگر پاکستانی در عربستان هستند که برای خانواده خود مقرری می‌فرستند، با دخالت نکردن پاکستان در این موضوع، عربستان تعداد زیادی از این افراد را دیپورت کرده است.

سرکنسول جمهوری اسلامی پاکستان با تأکید بر این‌که حاضریم این خسارات مالی را متحمل شویم اما از اصول خود کوتاه نیاییم، بیان کرد: پاکستان همواره مجاهدت می‌کند تا به قواعد و ارزش‌هایی که به آن معتقد است، پایبند باشد هرچند برای آن هزینه‌هایی بپردازد.

وی بر تأکید کشور پاکستان بر وحدت مسلمانان اشاره کرد و گفت: پاکستان معتقد است امت مسلمان باید وحدت داشته باشند، با این نگاه، از گذشته تابه‌حال مجاهدت شده رابطه بین دو کشور ایران و عربستان بهبود یابد چراکه در حالت طبیعی، دشمنان بسیاری داریم.

راه‌حل پاکستان برای افغانستان، راه‌حلی سیاسی است

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شمس آباد - رمزگشایی از قائم مقام

بخاری به حضور نظامی ۱۷ ساله آمریکا در افغانستان نیز اشاره و بیان کرد: ۱۷ سال است آمریکا به دنبال پیروزی در افغانستان است که موفق نبوده، پاکستان و امریکا در این رابطه دیدگاه متفاوتی دارند، هر دو درصدد حل مشکل افغانستان هستند اما پاکستان معتقد به راه‌حل سیاسی در این رابطه است؛ البته کشورهای همسایه نیز می‌توانند در حل این موضوع مؤثر باشند.

وی به سفر زائران پاکستانی به مشهد اشاره کرد و گفت: بیش از ۳۰۰ هزار زائر به مشهد می‌آیند، برنامه‌هایی از سوی بلوچستان طراحی‌شده که از سوی تولیت آستان قدس نیز پذیرفته‌شده تا کلیه امور در این رابطه اسان شود.

حدود ۸ هزار پاکستانی در مشهد زندگی می‌کنند

سرکنسول پاکستان در مشهد در مورد تعداد اتباع این کشور در مشهد، بیان کرد: بین ۷ تا ۸ هزار پاکستانی در مشهد مقیم هستند که به‌طور مرتبت با کنسولگری در ارتباط هستند.

وی در خصوص مشکلاتی که برای اتباع این کشور در مشهد به وجود می‌آید نیز گفت: مشکلات اغلب مشکلات اداری و در رابطه با مدارکشان است که این مشکلات نیز با همکاری نزدیک مسؤولان ایرانی به‌سرعت حل می‌شود.

بخاری، با بیان اینکه مبادلات مالی ایران و پاکستان رضایت‌بخش نیست، افزود: تفاهم‌نامه‌ای بین بانک مرکزی ایران و پاکستان امضاشده که یک بانک از پاکستان در ایران و بانکی ایرانی نیز در پاکستان افتتاح شود اما هنوز این اتفاق رخ نداده است.

انتهای پیام/ذ

این خبر را به اشتراک بگذارید :