به گزارش خبرنگار حوزه دولت شمس آباد، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت صبح امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت در اجتماع خبرنگاران در مورد مصوبات امروز هیأت وزیران در مورد صنعت، گفت: امروز بحث بودجه در جلسه مطرح بود اما تبصره‌های مربوط به بخش خصوصی و عمومی که در حوزه صنعت، معدن و تجارت قابلیت شکل‌گیری دارد از مسائل مهم مورد گفت‌وگو بود.

وی ادامه داد: علاوه بر اینها در مورد تبصره ۱۴ قانون بودجه مذاکراتی در مورد بخش‌های مختلف تولید، صادرات، صنعت، معدن و تجارت مطرح شد.

شریعتمداری در مورد دیدارهای هیأت وزیران با مردم خاطرنشان کرد: ما به طور منظم هر دو، سه هفته یکبار ملاقات برقرار است و همین مسیر ادامه پیدا خواهد کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد مهمترین اقدامات این وزارتخانه در صد روز اخیر، گفت: در مجموع در حوزه فعالیت‌های صنعتی مفتخر هستیم که بالغ بر ۲۸۰۰ پروانه بهره‌برداری در طی این مدت صادر شده است که تسریع در روند اجرای طرح‌های نیمه‌تمام یکی از این اقدامات بوده است همین‌طور ۴۹۵۰ جواز تأسیس صادر شده است که نسبت به دوره مشابه قبل روند قابل ملاحظه‌ای را داشته است.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR منتشر کرد روایت رهبر معظم انقلاب از اولین دیدار با علامه جعفری

وی تصریح کرد: نشان می‌دهد امید مردم به سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت افزایش پیدا کرده است بین ۲۰۰، ۳۰۰ پروانه کشف و بهره‌برداری صادر گردید که نشان می‌دهد رغبت به سمت معدن در این صد روز گسترش پیدا کرده است. 

شریعتمداری گفت: با سپردن اختیارات شورای عالی معادن به استان‌ها و به ریاست استانداران بخش قابل ملاحظه‌ای از اختیارات دولتی را به بخش دولتی تفویض گردید و باعث تسریع در روند رسیدگی به پرونده‌های مختلف اکتشاف که در دولت مطرح است آغاز شده است. برنامه جامع و نقشه صنعت برای ۴ سال آینده در این صد روز تدوین شده است و در اختیار مجلس قرار گرفته است تا از دیدگاه‌ها و نظرات مجلسی‌ها نیز برای تکمیل آن استفاده شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در شروع دولت دوازدهم این دریافت به وجود آمد که هنوز فاقد یک سند استراتژی توسعه صنعتی کشور در مسائل گوناگون هستیم لذا با استفاده از نظر صاحبنظران و با توجه به آنچه که در سال‌های ۸۰ و ۸۱ وجود داشت سعی کردیم آنها را به روز کنیم و سند مهم استراتژی توسعه صنعتی ایران را پیش‌نویسش را آماده کنیم.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : راه مقابله با بیکاری پشتیبانی از کالای ایرانی است/ باید ریشه فساد را خشکاند

وی در مورد اقدامات این وزارتخانه در حوزه اشتغال اظهار داشت: بالغ بر ۳۰ هزار پروانه صنفی برای فعالیت‌های تولیدی کوچک در حوزه صنوف تولیدی و خدمات فنی در این ایام صادر شده است. مجموعاً بالغ بر ۸۸ هزار پروانه صنفی جدید در حوزه‌های توزیعی، تولیدی و خدماتی در طی این ایام صادر شده است که به نظر می‌آید قدم مثبتی در جهت ایجاد اشتغال است. 

شریعتمداری افزود: پروانه‌های صنعتی و بهره‌برداری صادره نشان می‌دهد رقم خوبی به اشتغال صنعتی کشور در این صد روزه اضافه شده است. جوازهای تأسیس برای شروع آمده‌اند نشان می‌دهند که افزایش پیدا کرده است. طرح رونق تولید امسال با اختصاص ۳۰ هزار میلیارد منابع از طریق نظام بانکی در اختیار بخش‌های گوناگون تولیدی قرار گرفته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: تا امروز قریب به ۳۷ هزار واحد تولیدی برای دستیابی به منابع موجود در طرح رونق تولیدی ثبت‌نام کرده‌اند. نزدیکً نیمی از آنها به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات معرفی شدند و بخش قابل ملاحظه‌ای از آنها موفق به دریافت خدمات بانکی شده‌اند. تلاشمان این است که با همکاری نظام بانکی تا پایان سال مجموعه ۳۰ هزار میلیاردی که در این بخش برای نوسازی و بازسازی صنایع قرار گیرند به بخش‌های مختلف صنعت اختصاص دهیم. 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : هرچه اختلاف میان مسلمانان بیشتر باشد، منافع صهیونیست‌ها بیشتر تامین خواهد شد/تاکید بر تشکیل اتحادیه احزاب اسلامی

وی در مورد اقدامات این وزارتخانه برای رفع موانع تولید گفت: کارگروهی در استان‌ها به ریاست استانداران و در مرکز با مسئولیت وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل می‌شود که بسیاری از واحدهای تولیدی مشکل‌دار در سطح ملی و منطقه‌ای در آنجا مورد بررسی قرار می‌دهند.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :