به گزارش خبرنگار گروه سیاسی شمس آباد، سبحان محمدی فعال دانشجویی و دانشجوی ارشد روابط بین الملل دانشگاه تهران طی یادداشتی درباره بررسی گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا ۲۰۱۸ ؛ تاثیرگذاری آن بر کنشگران سیاست خارجی ایران و آمریکا نوشت:  هدف آمریکا ایجاد شرایطی  برای فشار بر ایران و پذیرش پیمان احتمالی جدید بوسیله این کشور و تهدید به خروج از برجام اقدام در دست بررسی این کشور است. یعنی اصالت در سیاست مقابله آمریکا با ایران ادامه فشار و تهدید است نه خروج قطعی از برجام.

متن این یادداشت در ادامه آمده است:

« گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا و ارزیابی تهدیدات جهانی علیه این کشور، حاوی نکاتی است که با بررسی آن می‌توان به مفروضه‌های تصمیم گیرندگان سیاست خارجی آمریکا پی برد.

در این گزارش با تاکید بر تهدیدات سنتی علیه آمریکا، سعی روسیه و چین برای نفوذ در بین شرکای آمریکا، خطر درگیری میان کشورها را در بالاترین حد پس از جنگ سرد می‌داند و افزایش رقابت‌ها را در سطح منطقه‌ای و بین المللی پیش بینی می‌کند.

درباره نقش منطقه‌ای ایران، این گزارش با تاکید برتلاش این کشور برای بسط نفوذ سیاسی و امنیتی خود در مناطقی مانند سوریه  یمن و عراق، در کنترل بردن مرز میان عراق و سوریه بوسیله گروه های مبارز شیعه و ایجاد پایگاه دائمی برای هماهنگی و کنترل این نیروها برای اهدافی در آینده دارد.

آمریکا معتقد است که داعش و جنگ ایران با تروریسم ، به سیاست ها و اهداف ایران در منطقه خاورمیانه مشروعیت بخشیده است .اما با نگاه به واقعیت خاورمیانه و گذشته آن، متوجه می‌شویم نقش ایران در سوریه یا عراق فارغ از حضور قانونی و با خواست دولت های این کشورها، بازگرداندن نظم و ثبات سابق با مشارکت و عملیات هماهنگ کشورهای درگیر با تروریسم تکفیری است و یا به نوعی سعی برای برقراری امنیت و نظم بوسیله خود کشورهای منطقه دارد. یعنی عدم تغییر ژئوپلیتیک خاورمیانه .

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - واکنش خشمگینانه آلمان به تهدیدات تعرفه‌ای ترامپ

اینکه جمهوری اسلامی ایران با استفاده از پیوندهای مذهبی میان اکثریت و اقلیت این ملت ها سیاستمداری شبکه ای امنیت و قدرت خود را مبتنی بر ارتباط منظم و منسجم جلو می‌برد، امتیازی است که شامل حال کشورهایی می‌شود که دولتهای قانونی آنها را به رسمیت شناخته باشند نه اقلیتی سلفی را مسلح کنند و نظم مستقر را سرنگون کنند. درحالیکه کشورهایی مانند عربستان با دنبال کردن ساز و کاری منطبق با نظم منطقه‌ای تحت سلطه آمریکا و شرکت به دخالت این کشور در عملیات‌های نظامی مانند تعرض موشکی ۱۴ آوریل ۲۰۱۸ به سوریه برای برگرداندن توازن قوا از دست رفته است.

اما برای تحلیل این گزارش درباره موضوع برجام و تاثیر آن بر آینده توافق هسته ای، باید به اهداف آمریکا و نگاه و نیات داخلی سیاستمداران آن توجه داشته باشیم. با نگاه به باطن ماجرا و از دید هیئت حاکم آمریکا و با توجه به شرایط بوجود آمده در نظم پسابرجامی غرب آسیا، فرصتی برای بسط نفوذ ایران در منطقه در سایه رفع خطر مربوط تعرض نظامی به این کشور و منافع آن به وجود آمده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - «تحلیل ساختاری و محتوایی شعرخوانی عید فطر ۱۳۹۶»

هدف اصلی و بلند مدت آمریکا ، تغییر حاکمیت در ایران است. سیاست فشار ، تهدید و بایکوت در تلقی آمریکایی‌ها به تغییر رفتار بازیگر سیاسی منجر می‌شود و افزایش فشار و ادامه آن هدف اصلی آمریکا را ممکن می‌کند. (فشاری که بر دولت ترامپ وارد می‌کنند این است که با ادامه این سیاست امکان امتیاز گیری بیشتر از ایران ممکن است ) یکی از اقدامات آنها پیشبرد شرایطی است که دسترسی به مزایای برجام را برای ایران سخت تر کند که تایید صلاحیت مایک پمپئو رییس سازمان سیا بوسیله مجلس سنا برای تصدی وزارت امور خارجه دلیلی بر این مدعاست.

آنها معتقدند که صلح واقعی با کشور دشمن اتفاق نمی‌افتد تا زمانیکه نه تنها سیاست خارجی دشمن و ساختار قدرت داخلی تغییر کند بلکه در مرحله بعد برای جلوگیری از تکرار احیای یک دولت انقلابی به مفهوم عام ، دولت همسو و دست نشانده استقرار یابد.

راهکارهایی که برای مقابله با ایران در نظر گرفته شده است که دو نکته مهمترین آن را تشکیل می‌دهد؛ ۱- ساختار بایکوت ها باید کمابیش دست نخورده باقی بماند، امتیاز دهی به ایران باید حداقلی و بازگشت پذیر باشد و۲- باید با استفاده از سیاست تهدید به بازگشت و افزایش بایکوت های اقتصادی، اهرم های قدرت جمهوری اسلامی ایران در حوزه های نفوذ منطقه ای و توانمندی های نظامی مدیریت شود. این همان چیزی است که تصمیم گیرندگان ارشد نظام آن را خارج از برجام و خط قرمز تلقی می‌کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - حذف قیمت از کالاها فضا را غیرشفاف می‌کند

اما ظاهرقضیه، سفر اخیر امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه به آمریکا به اصطلاح در راستای گفت‌وگو با ترامپ و ماندن آمریکا در برجام است. پیشنهاد اروپا و الاخصوص فرانسه برای اعمال تحریمهای جدید و با مفاد مرتبط با کنش منطقه ای ایران و برنامه نظامی و موشکی و در کل یک پیمان جدید مطابق با رویکرد ایران است. در اینجا هدف آمریکا ایجاد شرایطی  برای فشار بر ایران و پذیرش پیمان احتمالی جدید بوسیله این کشور و تهدید به خروج از برجام اقدام در دست بررسی این کشور است. یعنی اصالت در سیاست مقابله آمریکا با ایران ادامه فشار و تهدید است نه خروج قطعی از برجام.

 با توجه به حاکم بودن منطق هزینه- فایده بر سیاست خارجی آمریکا و کم هزینه تر و در دسترس بودن ادامه و افزایش فشار بر ایران ، ماندن آمریکا در برجام و پیش بردن شرایط جایگزین محتمل تر است؛ چرا که در نبود این توافق و برای مثال در سوریه با توجه به دست برتر ایران و ارتش سوریه در جغرافیای میدانی و توازن قوا و همچنین مطابق گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا ، گروه‌های مقاومت علیه آمریکا فعال می‌شوند و سیاست محور غربی-عربی مبنی بر ادامه نزاع در سوریه و نگه داشتن منابع برای تداوم آن عملا با شکست مواجه می‌شود.»

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :