به گزارش خبرنگار گروه سیاسی شمس آباد، زهره حسنی‌سعدی عضو مرکز مطالعات انرژی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در یادداشتی به  بررسی نتایج همکاری با گروه ویژه اقدام مالی پرداخته و نوشته است: بعد از انعقاد توافق برجام برخلاف انتظارات روابط مالی با بانک های بین المللی برقرار نشد.دولت مردان عامل این عدم موفقیت را وجود ایران در لیست سیاه FATF می دانند و دولت یازدهم وارد هم کاری با این گروه شد. اما این دور باطلی بیش نیست و موجب تشدید مانع ها از درون و  اختلافات در داخل و منزوی کردن نهادهای مانع شده ایرانی می‌شود.

متن این یادداشت در ادامه آمده است:

« “Financial Action Task Force” گروه ویژه اقدام مالی، یا به اختصار FATF، در سال ۱۹۸۹   بواسطه گروه هشت (G8) شامل ۸ کشور صنعتی فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، آمریکا، ژاپن، کانادا و روسیه با ماموریت مبارزه با پول شویی در پاریس تاسیس شد. هدف اولیه تاسیس این گروه علاوه بر مبارزه با پول شویی، یکسان کردن مقررات بانکی نیز بود.

در سال ۲۰۰۱ و به دنبال حادثه ۱۱ سپتامبر مبارزه با تامین مالی تروریسم جزء دستور گروه ویژه اقدام مالی قرارگرفت. از سال ۲۰۰۳ نیز این گروه علاوه بر تراکنش های بانکی فعالیت های غیرمالی مهم دیگری مانند کازینوها، مراکز فروش طلا و دفاتر اسناد رسمی را نیز به علت این که نقش موثری در تبدیل پول کثیف به پول تمیز دارند مورد رصد قرار داد و به نوعی گستره ی فعالیت های خود را توسعه بخشید. در سال ۲۰۰۸ ماموریت دیگری به ماموریت های این  گروه اضافه شد، ماموریتی به نام مقابله با تامین مالی اشاعه سلاح های کشتار جمعی مانند سلاح های هسته ای. در همین سال ۲۰۰۸ بود که پرونده هسته ای ایران در اوج قرار گرفته بود که در سال های آینده کارکرد این فعالیت جدید در موضوع مانع ها علیه ایران مشخص می شود. در سال ۲۰۱۰ قطعنامه ی مربوط به۰ هسته ای ایران به تصویب رسید و مانع های شدید علیه ایران وضع شد. در واکنش به این اقدام FAFTدر تهیه دستورالعملی اعمال مانع علیه ایران را مورد تقدیر قرار داد. هم اکنون  FATF دارای سه ماموریت مقابله با پول شویی، مقابله با تامین مالی تروریسم و مقابله با تامین مالی اشاعه سلاح های کشتار جمعی است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : سید محمود نبویان مطرح کرد روحانی گفت مطلقاً اجازه بازرسی از مراکز نظامی را نمی‌دهیم اما آژانس از پارچین بازدید کرد!/ بهانه‌ای که دست آژانس را برای بازدید دو باره از اماکن نظامی باز می‌گذارد

رسالت اصلی FATF نظارت بر عملکرد شبکه بانکی در سطح جهانی و در سطح کشورهاست و برای انجام این رسالت دو مقوله برای FATF اهمیت کانونی دارد: ۱) تولید اطلاعات صحیح و دقیق در بانک‌ها، سازمان ها و … ۲) انتشار و به اشتراک گذاری آنها بواسطه نظام بانکی و نهادهای مسئول. موضوع قابل تامل درباره این گروه نقش آمریکا در فعالیت های گروه اقدام ویژه مشترک و ارتباط آن با ایران است، که در ادامه به این مسئله می پردازیم.

آمریکا با توجه به این واقعیت که هر تبادل اقتصادی در صحنه جهان، یک ما به ازای تراکنش بانکی دارد می تواند با افزایش توان نظارت رهگیری مبادلات بانکی و پولی، با افراد و گروه ها و کشورهایی که در هدف سیاست خارجی آمریکا هستند مقابله کرد.

این موضوع در کنار اینکه آمریکا به پشتوانه جایگاه خود در اقتصاد جهانی و هم چنین جایگاه دلار در تجارت جهانی قدرت بلا منازعی در نظام بانکی جهان به دست آورده است، یکی از راهبردهای آمریکا علیه مخالفین خود مانع است و برای اینکه مانع‌های آمریکا اعم از اولیه و ثانویه دقیق اجرا شود باید آمریکا امکان شناسایی و رهگیری تراکنش‌های انجام شده از سوی اهداف تحریمی را داشته باشد تا با بانک ها و موسسات ارائه دهنده خدمات بانکی به این افراد برخورد کند.

“دیوید کوهن” مسئول سابق معاونت مالی و تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز به این واقعیت اذعان می‌کند که: « موفقیت مانع های آمریکا بستگی عمیق به شفافیت بانکی و وضع قواعد خوب در این بخش دارد. از طریق اجتماع آوری اطلاعات کلیدی راجع به ماهیت تراکنش های بانکی، گروه های درگیر در آن و افرادی که در نهایت از آن بهره مند می شوند  شناسایی خواهند شد.» آمریکا برای ایجاد شفافیت بانکی از تمامی متحدان خود و همین طور از سازمان های بین المللی استفاده کرده است که گروه اقدام ویژه مالی از جمله ی آن هاست.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ۴۴ مورد از سخت‌ترین سوالات آزمون استخدامی اپل

آمریکا بعد از حادثه۱۱ سپتامبر با فعالیت های دیپلماتیک و مذاکره با این گروه موفق شد گروه را اقناع کند تا توصیه های ویژه ای برای مقابله با تامین مالی تروریسم تهیه کند. هم چنین در سال ۲۰۰۸  نیز موضوع اشاعه سلاح های کشتار جمعی را به بهانه های خود افزودند. ایران در دی ماه ۱۳۹۴ تعهداتی را که در برجام داده بود اجرا کرد. انتظار می رفت که بعد از اجرای تعهدات طرف مقابل هم تعهدات خویش را اجرا کرده و روابط بانکی بین المللی  ایران به شرایط قبل از مانع باز گردد.

کارشناسان و مسئولان دلیل عدم موفقیت برجام در این مورد را قرار چسبیدن ایران در لیست سیاه گروه اقدام مالی مشترک پنداشتند. کار ویژه و اهدافی برای این گروه ذکر شد، از جمله مقابله با تروریسم و اشاعه سلاح های کشتار جمعی ، از نظر آن ها ایران ذیل این موارد قرار می گیرد و در لیست سیاه می رود، لذا با هدف خارج شدن ایران از لیست سیاه FATF ایران از بهمن ۱۳۹۴ تا تیر ۱۳۹۵ به همکاری گسترده با  این گروه پرداخت.

در نتیجه ی همکاری و اجرای برنامه اقدام مالی تبعات جبران ناپذیری برای کشور متحمل می شود از جمله : تشدید پدیده ی خود تحریمی، اجرای استانداردهای FATF از جمله توصیه ۷ موجب می شود که خودمان نهادها و افرادی را که در لیست مانع آمریکا قرار دارند را مانع کنیم. بدین صورت که توصیه ۷ متذکر می شود، در راستای اجرای قطع نامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد در ارتباط با پیشگیری، مبارزه و توقف اشاعه سلاح های کشتار جمعی و تامین مالی آن کشور باید مانع های مالی هدف مند را به اجرا بگذارند.

با بررسی این قطع نامه متوجه می شویم نام  سپاه، صدا و سیما و چندین نهاد و اشخاص ایرانی در قطع نامه ذکر شده اند و مورد مانع های بین المللی قرار گرفته اند. عملا با  اجرای این بند کشور به دو قسمت تحریمی و غیر تحریمی تقسیم می شود و خودمان نهاد ها و اشخاص و سپاه را مانع کرده  که نتیجه ی آن اختلاف داخلی و حذف و منزوی شدن نهادهای تحریمی است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : سعی آمریکا برای انزوای ایران و روسیه، نتیجه معکوس داشت - شمس آباد

 یکی دیگر از مشکلات به وجود آمده این است که FATF کانالی را تعبیه می کند که پول آزاد شده و پول نفت و هیچ ارزی به دست افراد و نهادهای مانع شده نباید برسد و FATF می تواند کشف کند که این پول به دست نهادها رسیده است یا خیر. ازجمله ی این نهادهای تحریمی که به عنوان تروریسم خوانده شده اند وزارت دفاع و سپاه پاسداران است که در همین زمینه بنیاد کارنگی در گزارشی در ماه فوریه ۲۰۱۷ طی یادداشتی اذعان کرد: « اجرای کامل FATF می تواند به مسدود شدن منابع مالی زیر مجموعه های سپاه پاسداران و در نتیجه اختلاف با رئیس جمهور روحانی منجر شود و در حوزه هایی نظیر پتروشیمی و توسعه مناطق شهری تاثیر گذار باشد.»

نکته قابل توجه دیگر این که با وجود همکاری که ایران با این گروه داشته است هم چنان ایران در لیست سیاه قرار دارد و حتی در تیر ماه  ۱۳۹۶گروه اقدام مالی به تمدید تعلیق اقدامات مقابله‌جویانه علیه ایران و نیز به باقی ماندن ایران در لیست سیاه رای مثبت داد!

به نظر می رسد فضای ایجاد شده قابل مدیریت است و می توان با تکیه بر قابلیت های خود و عزم جدی به جای توجه به نسخه پیچی های دشمن مشکل را حل کرد .برای حل این مقوله پیشنهاداتی راهبردی داده شده است من جمله: بی اثر کردن مانع های بانکی از مسیر کاهش وابستگی به نظام بانکی سلطه، اجرای پیمان های پولی با کشورهای همسایه و شریک تجاری، فروش ریالی نفت. قطعا برای عملی شدن این راهبردها عزم و کوشش جدی از طرف مسئولان دولتی لازم است.»

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :